Fico-külpolitika: nagy szavak és egyensúlyozás

bln

Robert Fico hétfői találkozója Denisz Smihal ukrajnai miniszterelnökkel megmutatta, milyen alapokra épül Szlovákia több álláspont között egyensúlyozó külpolitikai stratégiája. Fico ígért is és nem is, látványosan nem különbözött össze az ukrán kollégájával, viszont bejelentette, hogy szerepet akar vállalni az újjáépítési folyamatban.

A találkozó szlovákiai szempontból több fontos fejleményt is hozott: Fico elmondta, hogy feltételek nélkül támogatja az ukrán uniós csatlakozást, a NATO-csatlakozással szemben azonban élesen elutasító álláspontot fogalmazott meg. Nem különösebben reagált arra az ukrán bejelentésre, miszerint az év elejétől leállnak a Szlovákiába tartó orosz gázszállítmányok, ugyanakkor érdeklődését fejezte ki az újjáépítésbe való bekapcsolódás iránt, miközben kifejtette, hogy Szlovákia a béke pártján áll – a szlovákiai fegyverszállítások pedig folyamatosan, üzleti alapon zajlanak, értékük az elmúlt egy évben is meghaladta a százmillió eurót. Az új szlovák külpolitika egyszerre akar látványosan egyensúlyozni kelet és nyugat között, miközben a fő célokat gazdasági vonalon tűzik ki.

Négy égtáj stratégia

Robert Fico szeptember elején hivatalosította a szlovák kormány külpolitikai stratégiáját, mikor egy memorandumot írt alá Peter Žiga (Hlas) megbízott házelnök és Peter Pellegrini államfő társaságában. A memorandum szövege alapján Szlovákia az Európai Unió és a NATO stabil és megbízható tagja szeretne maradni. A dokumentumban ugyanakkor azt is rögzítik, hogy az ország szuverén, a nemzet érdekeit szem előtt tartó külpolitikai stratégiát követ és „mind a négy égtáj felé” kiterjeszti a kapcsolatait. A szimbolikus irat kettősen értelmezhető: Fico szerint a kormány ezzel megkérdőjelezhetetlenné tette, hogy nem szándékozik kilépni semmilyen európai testületből és a nyugati szövetségesi rendszerben marad. A memorandum kritikusai szerint azonban a kormány gyakorlatilag hitelesítette, hogy a nyugati fősodortól eltérve fogalmazhat meg különvéleményt fontos ügyekben – például az ukrajnai orosz invázió vagy Kína kapcsán. A kormányfő stratégiaváltásában segíthet, hogy a külügyminisztériumot nem karrierdiplomata vezeti, hanem Juraj Blanár, Fico egyik bizalmasa, aki korábban zsolnai megyefőnökként ténykedett és teljesen kívülállónak számít. Akadnak még rajta kívül is fontos szlovákiai külpolitikai szereplők: Peter Pellegrini sokat utazó elnökként Ficónál hangsúlyosabban nyugatbarát vonalat képvisel és jelenlétével mérsékli a kormányfő éles kijelentéseit, Maroš Šefčovič pedig kipróbált uniós bürokrataként Szlovákia rossz megítélése ellenére is erős, pont a kereskedelemmel foglalkozó portfóliót kaphat az Európai Bizottságban.

Tágra nyitott ajtók

Az új felosztás lehetőséget biztosított Ficónak arra, hogy – legalábbis szimbolikusan – minél tágabb körben tudjon kialakítani diplomáciai kapcsolatokat. Szemmel látható a váltás az Oroszországhoz fűződő viszonyban. A szlovák kormányfő többször is dicsérte Orbán Viktort a béketeremtési kísérleteiért és moszkvai látogatásáért, Juraj Blanár több alkalommal is egyeztetett orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, az orosz konzulátus pedig kitört a korábbi elszigeteltségéből, rendszeres vendégnek számítanak a kormány rendezvényein. Fico nagy erőkkel készíti elő az október végére betervezett kínai útját is, a kiélesedő uniós-kínai konfliktust figyelmen kívül hagyva szeretne minél több szlovákiai befektetést bebiztosítani Peking részéről.

Bár az orosz-kínai nyitás egyértelműen érezhető, ezzel párhuzamosan történnek látványosnak szánt gesztusok a nyugati szövetségesek felé is. Szlovákia Magyarországtól eltérően Fico éles kijelentései ellenére aktívan nem blokkolja az Ukrajna részére szánt uniós segélyeket. Az orosz-ukrán háború jó ürügyként szolgált a szlovákiai fegyverszállítások és a hadiipar felpörgetésére is, az Egyesült Államokban többször is megforduló Robert Kaliňák (Smer) védelmi miniszter pedig összekötő kapocsként szolgál Washington felé. Kaliňák pár napja jelentette be, hogy a NATO egyik tüzérségi központját Szlovákiába hozná, nem módosult érdemben a szlovák-amerikai védelmi szerződés, az amerikai F-16-os vadászgépek mellett más haditechnikai eszközök, köztük páncélos csapatszállítók is érkeznek az országba. 

Szlovákia diplomáciai különutassága gazdasági szempontból csak egy esetben okozna már rövid távon is gondot – ha az Európai Bizottság javaslatára névleg a jogállamisági aggályokra, a gyakorlatban a szövetségből való „kibeszélésre” hivatkozva felfüggesztenék az uniós források egy részének kifizetését. Mivel azonban még nem alakult meg az új Bizottság, nem tudni, hogy erre a lépésre milyen formában kerül sor és mennyire megalapozott a forrásvesztéstől való félelem. Ami biztos, hogy középtávon a kormány sem orosz, sem kínai forrásokkal nem számolhat, hogy kiegyenlítse a hasonló veszteségeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?