Robert Fico nem véletlenül látogat el a Győzelem napi parádéra májusban (TASR-felvétel)
A szlovákok harmada Ukrajna, ötöde Oroszország győzelmét szeretné

Megjelentek az ukrán-orosz háborúval kapcsolatosan végzett nemzetközi felmérés Szlovákiára vonatkozó adatai – a szlovák minta szerint a lakosság 32 százaléka szeretne ukrán, 18,6 százaléka pedig orosz győzelmet a jelenleg is folyó háborúban, nagy különbségek vannak a válaszokban pártállás szerint – ami Fico oroszbarát stratégiáját is magyarázza.
Az Ipsos közvélemény-kutató ügynökség Közép-európai Digitális Médiafigyelő (CEDMO) megbízására végzett kutatásáról lapunk már korábban is beszámolt: eszerint Szlovákia Lengyelországgal és Csehországgal szemben kimondottan kevésbé ukránbarát, a lengyelek 68, a csehországi megkérdezettek 44 százaléka szimpatizál az ukránokkal a konfliktusban. A legújabb eredményeket a DenníkN ismertette.
A kormánypártok Moszkvára tekintenek
A szlovákiai pártokra lebontott felmérés ugyanakkor megerősíti, hogy a kormánypárti szavazók sokkal inkább Oroszországgal szimpatizálnak a háború kapcsán.
A legkevésbé a Smer választói szorítanak Ukrajnának – mindössze négy százalék, miközben 43 százalék az orosz győzelemnek örülne jobban.
A Republika-választók esetében az arány 6-44, míg az SNS-szavazók négy százaléka Ukrajna, 31 százaléka pedig Oroszország mellett foglal állást. A Hlas választói sokkal mérsékeltebbek: 14 százalék orosz győzelemnek örülne, 27 százalék pedig inkább Ukrajnával szimpatizál.
Az oroszpárti kormánykoalíciót az erősen ukránszimpatizáns ellenzéki szavazók egyensúlyozzák ki. Az SaS esetében 50-4, a KDH-választóknál 53-3, a Szlovákia mozgalom szimpatizánsainál 47-4 az arány, a Progresszív Szlovákia szavazóinak 75 százaléka Ukrajna mellett áll és mindössze egy százalékuk támogatja a konfliktusban Oroszországot.
Érzékelhető különbség van a válaszokban akkor is, ha korcsoportokra bontjuk le a válaszadókat:
a fiatalok mindössze hat százaléka foglalt állást az oroszok mellett, a 65 éven felüliek 26 százaléka is inkább Moszkvával szimpatizál.
A választókra hallgatva
A pártokon belül mért radikálisan eltérő szimpátia magyarázatot adhat arra, miért tartózkodik látványosan Moszkva kritikájától Robert Fico miniszterelnök.
Megmagyarázza viszont azt is, hogy a télen kirobbant ellenzéki nyugatpárti tüntetéshullámnak miért nem volt látványosabb hatása a pártok támogatottságára.
Robert Fico miniszterelnök az elmúlt napokban is látványos gesztusokat tett Oroszország felé: a Hlas néhány politikusával és saját külügyminiszterével szemben például nem ítélte el a Szumi rakétatámadást.
Fico májusban is egy komoly gesztust gyakorol az orosz fél felé: május kilencedikén – valószínűleg egyetlen európai uniós miniszterelnökként – részt vesz a Moszkvában rendezett győzelem napi felvonuláson. A nagyszabású, erődemonstrációként szolgáló katonai felvonulással összekötött rendezvényen valószínűleg Kína, Izrael, Brazília és Szerbia is képviselteti magát. Az Oroszországgal harmonikus kapcsolatot ápoló Magyarország viszont egyelőre nem jelezte, hogy részt venne az eseményen és a húsz feltüntetett hivatalos meghívott között sem szerepel az ország.
Fico már novembertől, következetesen készíti elő az útját és a napokban Kaja Kallas uniós külügyminiszterrel is konfliktusba került a látogatás kapcsán – Kallas ugyanis felhívta az EU vezetőinek figyelmét arra, hogy kerüljék a moszkvai ünnepséget.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.