A képen jobbra Jaroslav Filkus beteg látható feleségével a Roosevelt Kórház Transzplantációs Központjának sajtótájékoztatóján, amelynek témája: Az első beteg, akinek két szervet – májat és vesét – transzplantáltak egy központban. 2009-ben egy elhunyt donor máját kapta meg, míg tavaly novemberben a vesét, amelyet felesége adományozott neki.
Két szervet, májat és vesét ültettek be a Roosevelt Kórházban egy betegnek
A besztercebányai Roosevelt Kórház transzplantációs központjában egy betegnek két létfontosságú szervet ültettek be. 2009-ben egy elhunyt donor máját kapta meg, míg tavaly novemberben a vesét, amelyet felesége adományozott neki. A beavatkozás komplikációk nélkül zajlott, mindketten jól érzik magukat.
„Egy különleges beteg esete ez, mert Szlovákiában nagyon kevesen élnek két különböző transzplantált szervvel, amelyeket két különböző donortól kaptak. Egyik szerv egy elhunyt, míg a másik egy élő donortól származik. Mindkét szervet ugyanabban a központban ültették be, és jól működnek”
– mondta Eva Lacková, a transzplantációs központ alapító tagja és a beteg nephrológusa.
A 62 éves Jaroslav Filkus (Nagykürtösi járás) májának leállását C típusú hepatitisz okozta. Éveken át stabil volt az állapota, azonban vesebetegsége alakult ki, és ezek a szervei is fokozatosan felmondták a szolgálatot. Két és fél évig dialízis segítette a sérült vesék működésének pótlását. Ez idő alatt másfél évig szerepelt a vesetranszplantációs várólistán. Megfelelő szervet azonban nem volt könnyű találni, így a családban úgy döntöttek, hogy a donor a felesége lesz.
„A transzplantációs központban visszaadták az életemet. Beteg szervekkel ez nem élet, csak túlélés”
– jegyezte meg a beteg.
Lacková szerint a statisztikák alapján a májátültetésen átesett betegek több mint 20%-ánál alakul ki veseelégtelenség. Jelenleg Szlovákiában körülbelül 300 beteg vár veseátültetésre a listán.
„Filkus úr története egyedülálló példa arra, mennyire fontos az adományozási program, és hány életet menthet meg akár egy elhunyt, akár egy élő donor”
– hangsúlyozta Lacková.
„A transzplantációs sebész szempontjából, a műtét és az altatás irányítása során, egy már transzplantált szervvel rendelkező beteg esetében számos sajátosságot és kockázatot kell figyelembe venni. Ennél a betegnél különösen ügyelni kellett arra, hogy a veseátültetés során ne legyenek jelentős vérveszteségek, amelyek a transzplantált máj elégtelen vérellátásához vezethetnének”
– magyarázta Radoslav Kminiak, a klinika helyettes vezetője, aki a májátültetést is végezte.
A besztercebányai transzplantációs központ, amely Szlovákia négy ilyen központjának egyike, 1991-es alapítása óta összesen 1094 veseátültetést hajtott végre, ezek közül 152 esetben a szervet élő donor adományozta. Összesen 436 májátültetés történt.
Tavaly 22 vesét, közülük hetet élő donortól, valamint 34 májat transzplantáltak. Májátültetést Szlovákiában egyelőre csak elhunyt donorok szerveiből végeznek.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.