Érdektelenségbe fulladt az EP-voksolás

Brüsszel. Az Európai Parlament (EP) maratoni választási folyamatának utolsó és földrajzi értelemben legkiterjedtebb napja virradt fel tegnap: a huszonöt tagállam közül tizenkilenc mintegy 350 millió szavazásra jogosult polgára dönthetett a 732 tagú uniós testületbe delegálandó jelöltekről.

Eb az EP-választáson. Az idős budapesti hölgy és a kutya első európai uniós voksolásukonReuters-felvételAz EP-választás folyamata csütörtökön kezdődött el Nagy-Britanniában és Hollandiában. Csehország, ĺrország, Lettország és Málta szavazásra jogosult polgárai pénteken és szombaton adhatták le szavazataikat. Az első eredményeket tegnap este tíz óra után, lapzártánkat követően hozták nyilvánosságra. A legoptimistább közvélemény-kutatási adatok szerint a választási részvétel európai uniós szinten 52 százalék körül volt várható, ám a tegnapi részeredmények ettől jóval elmaradtak. Európa polgárainak valószínűleg kétharmada otthon maradt.

Alacsony részvétel

Közép-európai idő szerint 14 óráig a német szavazók 20,4 százaléka adta le voksát a reggel 8-kor kinyitott szavazóhelyiségekben. A voksolás 18 óráig tartott. A spanyolországi szavazók 24,71 százaléka járult az urnákhoz 14 óráig, szemben az 1999-es 35,15 százalékkal. Portugáliában a több mint 8,7 millió választópolgárnak mindössze 14,18 százaléka szavazott 13 óráig. A dán szavazók csaknem 24 százaléka voksolt 14 óráig, az 1999-es részvételi arány 49,5 százalék volt. Cipruson 16 órakor bezárták a szavazóhelyiségeket. Az első jelentések szerint a 70,4 százalékos részvételi arány mintegy 20 százalékkal volt alacsonyabb az előrejelzéseknél. A szigetországban kötelező a szavazáson való részvétel, de a hatóságok korábban közölték, hogy a távol maradókat ez esetben nem sújtják pénzbüntetéssel. Ennél is többen, a választók 82 százaléka vett részt a voksoláson Máltán. A negatív csúcstartó valószínűleg Lengyelország lesz, ahol tegnap délig a szavazók mindössze 5,83 százaléka járult az urnákhoz, bár a szavazóhelyiségek itt is tízig nyitva voltak.

Csehország

Csehországban az ellenzéki polgári demokraták és a kommunisták sikerét hozta a becslések szerint az európai parlamenti választás. A Cseh Televízió számára az SC and C közvélemény-kutató intézet által készített exit pollok szerint az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS) kapta a szavazatok 31 százalékát, a szintén ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSČM) 17, a legerősebb kormányerő, a Cseh Szociáldemokrata Párt (ČSSD) 10,5, a parlamenten kívüli Függetlenek Szövetsége-Európai Demokraták, valamint a Függetlenek 10 és 8,5, míg a kisebbik koalíciós párt, a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDÚ-ČSL) nyolc százaléknyi szavazatot kapott.

A 24 cseh európai mandátum megoszlása ennek alapján a következő lenne: ODS kilenc, KSČM öt, ČSSD és az európai demokraták három-három, míg a KDÚ-ČSL és a függetlenek két-két mandátumot szereznének. A három párti kormánykoalíció legkisebb tagja, a Szabadság Unió-Demokratikus Unió a becslések szerint csak két százalékot kapott. A választáson való részvétel a becslés szerint igen alacsony, mintegy 29 százalékos volt. Vladimír Špidla kormányfő és szociáldemokrata pártelnök elismerte, hogy pártja nagyon gyengén szerepelt az európai választáson. Petr Mareš, az uniósok elnöke megerősítette, hogy betartja ígéretét, s tekintettel pártja gyenge eredményére megválik a pártelnöki tisztségtől. Megfigyelők szerint a választás eredménye gyengíti a kormánykoalíció pozícióját, de előrehozott parlamenti választást egyelőre senki sem akar. Általános vélemény, hogy a kabinet óvatosabban fog hozzáállni a reformokhoz, hogy visszaszerezze a megrendült bizalmat. A kormányt gyengítheti Karel Čermák, az igazságügyi tárca vezetőjének lemondása is.

Magyarország

Tegnap 15 órakor 25,50 százalékos volt a részvételi arány Magyarországon az Országos Választási Bizottság hivatalos adatai szerint. A szavazók arról döntöttek, hogy a listát állított nyolc párt közül melyek küldhetnek összesen 24 jelöltet az Európai Parlamentbe. A legtöbben Budapesten, a legkevesebben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében szavaztak. A két nagy párt, a Fidesz és az MSZP mellett az SZDSZ-nek és az MDF-nek volt esélye európai mandátumot szerezni. Az urnák hétkor zártak.

Haláleset miatt néhány percre fel kellett függeszteni a debreceni 72-es szavazókör munkáját. Egy idős férfi délelőtt 10 óra körül rosszul lett a szavazókörben, és szívinfarktus következtében a helyszínen meghalt.

Lettország

A lett ellenzéki pártok vezettek szombat délután az első exit pollok tanúsága szerint az európai parlamenti választásokon. A megkérdezettek 29 százaléka a jobboldali-liberális Haza és Szabadság pártra szavazott, 20,67 százalék a jobbközép Új Időt, a néhány hónapja menesztett elnök, Einars Repse pártját választotta. 9,67 százalék volt az oroszajkúak pártjára szavazók aránya. A miniszterelnök vezette Zöldek és Földművesek Szövetségére csak 6,51 százalék adta a voksát, a koalíciós partner Néppártra pedig 5,45 százalék.

Ausztria

A Wolfgang Schüssel kancellár vezette kereszténydemokrata Osztrák Néppárt (ÖVP) küldheti a legtöbb osztrák képviselőt (7) az Európai Parlamentbe, jóllehet ugyanúgy 34 százalékos támogatottságot ért el, mint a legnagyobb ellenzéki erőnek számító Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ), amely csak hatot – derült ki az osztrák televízió választási műsorában közölt előzetes adatokból, amelyeket a szavazatok 51 százalékának összeszámolása alapján nyertek. 14 százalékos eredménnyel a harmadik helyen végzett a szociáldemokrata pártból kivált Hans-Peter Martin, aki független listájával 2 mandátumot tudhat magáénak. Az osztrák Zöldek 11,3 százalékos támogatottsággal 2 képviselői helyet szereztek, míg az egykoron Jörg Haider populista politikus vezette Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) csak 6,1 százalékos eredményt ért el, s csak 1 képviselője lesz az EP-ben az eddigi öt helyett. A választási részvétel 40 százalékos volt.

Nagy-Britannia

A vasárnapi brit sajtó nem zárja ki, hogy a brit EU-tagság feladását nyíltan hirdető Függetlenségi Párt (UKIP) akár meg is nyerhette a brit európai parlamenti választásokat. A konzervatív The Sunday Telegraph és a liberális The Independent on Sunday egyaránt azt írta, hogy a kormányzó Munkáspárt attól tart: a UKIP-é lesz a legnagyobb brit frakció az Európai Parlamentben. A UKIP az előző, 1999-es EP-választásokon 7 százalékot kapott, amivel 3 helyet szerzett az uniós törvényhozásban. A párt vezetői 20 százalék feletti szavazatarányt jósoltak, és azt sem tartották lehetetlennek, hogy a legszélsőségesebben EU-tagságellenes brit párté lesz a legnagyobb brit frakció az Európai Parlamentben. A The Sunday Telegraph által idézett belső munkáspárti előrejelzés valószínűsíti, hogy a baloldali kormánypárt a csütörtöki angol-walesi helyhatósági választásokon elszenvedett súlyos veszteségek után az egyidejűleg tartott EP-választáson esetleg még rosszabb eredményt ért el. Kormányon lévő brit párt helyi választásokon még soha nem volt kénytelen beérni a harmadik hellyel a brit demokrácia eddigi történetében. Tony Blair kormányfő, akinek politikai túlélését a rendkívül rossz eredmények után ismét sokan megkérdőjelezik, elismerte, hogy a választásokra az iraki háború „vetett árnyékot”, kitartott ugyanakkor a katonai beavatkozásról hozott döntése mellett. De valószínűleg a legnagyobb ellenzéki tömörülés, a konzervatívok sem ünnepelhetnek az eredmények ismeretében.

Belgium, Luxemburg

Valóságos választási nagyüzem volt Belgiumban és Luxemburgban: a két Benelux-államban ugyanis nemcsak az európai parlamenti képviselőkről szavaznak, hanem Belgiumban egyben regionális, Luxemburgban pedig országos parlamenti választást is tartanak. A szavazás minkét országban kötelező. Noha mind a két ország kulcsszerepet játszik az Európai Unióban (Brüsszel az EU három fő döntéshozó szerve közül kettőnek, az Európai Tanácsnak és az Európai Bizottságnak a székhelye, Luxemburg pedig olyan fontos intézményeknek ad otthont, mint az Európai Bíróság, illetve az Európai Beruházási Bank), a szavazás igazi tétje ezúttal nem a 24 belga és a 6 luxemburgi európai parlamenti mandátum megoszlása volt, hanem az, hogy milyen eredményt hoz a két belpolitikai jellegű voksolás. Luxemburgban a kormánykoalíció fennmaradása volt a tét: miközben a kormányfő, Jean-Claude Juncker hallatlanul népszerű, s ez pártját, a Keresztényszocialista Pártot is kedvező helyzetbe hozza. Belgiumban a regionális választások, a három országrész, Flandria, Vallónia és Brüsszel-főváros helyi parlamentjeinek megválasztása fontos esemény, mert a régiók a szövetségi jellegű belga államberendezkedésben nagyon fontos, önálló szerepet játszanak.

Litvánia

Az európai parlamenti képviselők mellett államfőt is választottak tegnap Litvániában. A balti államban április elején mozdították el hivatalából az alkotmány megsértésének vádjával Rolandas Paksas államfőt. Az új elnök választását az európai parlamenti szavazás napjára tűzték ki. Az előrejelzések az elnökválasztás legnagyobb esélyesének Valdas Adamkus volt államfőt tartják, aki 2002-ben Paksasszal szemben maradt alul. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a 77 éves politikus már az első fordulóban megszerzi a megválasztáshoz szükséges abszolút többséget. (mti, kes)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?