Dolláreső a támogatásért

Washington. Lengyelország, Magyarország és Csehország egyenként 15-15 millió dolláros támogatáshoz jut az USA-tól s részesedik a keretből Románia, Szlovákia (6 millióval) és Szlovénia is. George Bush elnök kedden ismertetette háborús költségvetési tervezetét, amit még a kongresszusnak kell jóváhagynia.

A háború eszkalálódásával párhuzamosan válnak egyre erőszakosabbá a béketüntetések is. A felvétel tegnap készült az ausztrál fővárosban. (ČTK/AP-felvétel) A háborús költségvetési keret 75 milliárd dollár, amelyből hitelek, segélyek formájában nyújtanának segítséget a „barátoknak és a partnereknek”. A 75-ből 63 milliárd dollár jutna a védelmi minisztériumnak az Irak elleni felvonulás és hadműveletek, valamint a folytatódó terrorellenes háború költségeire. A háborús pótbüdzséjavaslat mintegy 4 milliárd dollárt tartalmaz az Amerikán belüli terrorellenes biztonság erősítésére. A hadiköltségvetésben szerepel 3,5 milliárd dollár Irak újjáépítésére és humanitárius segélyezésére is. A háború ellenfelei bírálták a Bush-kormány által a szövetségeseinek szánt kifizetéseket, azzal érvelve, hogy ezek olyan hazai prioritásokat rövidítenek meg, mint a közoktatás és az egészségügy. A Bush-kormány az ellenzéki demokratákat – sőt egyes republikánusokat is – felbosszantotta azzal, hogy fiskális és katonai bizonytalanságokra hivatkozva halogatta a hadibüdzsé benyújtását. A szenátus előzőleg (tekintettel a terebélyesedő deficitekre, illetve a háború költségeire) százmilliárd dollárt lefaragott kormány 2004-es költségvetési tervezetéből, méghozzá a Bushnak oly kedves tízéves, 726 milliárd dolláros adócsökkentés rovására. Mivel a képviselőház nem kívánta Bushtól ezt a háborús áldozatot, a dologról még a két ház közötti egyeztető bizottság dönt.

A Fehér Ház dokumentuma szerint a Bush-tervezetben az alábbi összegek szerepelnek a baráti országok számára:

Izrael: 1 milliárd dolláros közvetlen katonai támogatás és 9 milliárd dolláros hitelgarancia, amely segíti az országot az iraki háború okozta gazdasági sokk kiheverésében. Izrael korábban közel 4 milliárd dolláros közvetlen katonai támogatást kért. Az Izraelnek szánt hitelgarancia összegéből levonnák azokat a kiadásokat, amelyeket Izrael települések létrehozására fordít a palesztin területeken.

Jordánia: 700 millió dolláros gazdasági segélyt kapna, amibe belefoglalnak 250 millió dollárt a költségvetés legsürgetőbb feladatainak, a tartozások kiegyenlítési kötelezettségének finanszírozására. Jordánia 406 millió dolláros katonai segélyhez is jutna.

Egyiptom: 300 millió dolláros gazdasági segélyhez jutna, ennek egy részét egy 2 milliárd dolláros hitelgaranciához számítanák hozzá. Egyiptom 4,4 milliárd dolláros segélyt kért a háborúval összefüggésben.

Törökország: 1 milliárd dolláros gazdasági segélyhez jutna, amit kiegészítene egy 8,5 milliárd dolláros összeghatárig terjedő hitelkeret és hitelgarancia. A Fehér Ház elvetette azt a tervet, hogy 6 milliárd dolláros közvetlen segélyt és 24 milliárd dollárig terjedő hitelt nyújtsanak Ankarának, miután a török parlament elutasította 62 ezer amerikai katonai belépését az országba.

Pakisztán: 175 millió dollárt kapna a határbiztonság erősítésére és repülőgépek, illetve radarrendszerek vásárlására.

Afganisztán: 127 millió dollárt szánnak az országnak, hogy abból az afgán kormány finanszírozhassa a terrorizmus elleni fellépést. 170 millió dollárral segítenék az afgán hadsereg fejlesztését és további milliókat szánnak az újjáépítésre.

Nyugati part, Gázai-övezet: 50 millió dollárral támogatnák a terrorizmus ellenes fellépést és segítenék elő a békefolyamatot.

Kolumbia: 34 millió dollárt kapna a kábítószer-forgalmazás megakadályozására és a terrorizmus-ellenes erőfeszítésekre.

Ezen kívül a Bush-tervezet 90 millió dollárt juttatna Bahreinnak, 61,5 millió dollárt Ománnak, 30 milliót Dzsibutinak.

A Reuters értékelése szerint a tervezetben olyan országoknak nyújtandó segítség is szerepel, amelyek nem tekinthetők az úgynevezett koalíció tagjainak. A segítség az amerikai kormányzat illetékesei szerint a háború gazdasági hatásainak ellensúlyozását célozza a Közel-Keleten és másutt. Elismerték ugyanakkor, hogy számos olyan ország lemaradt a listáról, amely támogatja a háborút. A szenátus megajánlási bizottságának egyik demokrata párti személyisége, Robert Byrd viszont a háborús költségvetés kapcsán fejőstehén koalícióról beszélt, amelyben az Egyesült Államok a tehén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?