Brüsszelben engedtek az amerikai nyomásnak

Brüsszel/Párizs. A bírálatok kereszttüzébe került tegnap az EU a külügyminiszterek hétfői, a Nemzetközi Büntető Bírósággal (ICC) kapcsolatos megállapodása miatt.

Brüsszel/Párizs. A bírálatok kereszttüzébe került tegnap az EU a külügyminiszterek hétfői, a Nemzetközi Büntető Bírósággal (ICC) kapcsolatos megállapodása miatt. A párizsi Liberation magát a francia külügyminisztert – egyébként az egyik résztvevőt – idézte, aki azt nyilatkozta a lapnak, a tizenötök úgy próbálták megőrizni az egységet, hogy engedtek az amerikai nyomásnak. A tizenötök hétfői álláspontja szerint mindegyik tagállamnak jogában áll az USA-val kötendő kétoldalú megállapodásban szabályozni a kérdést, de csak bizonyos feltételek betartása esetén. Kiinduló elv: az ICC-vel szembeni kötelezettségeikkel összeegyeztethetetlen lenne, ha a megállapodásokat az USA által elvárt formában kötnék meg. A megállapodások nem biztosíthatnak büntetlenséget senkinek (így amerikai katonáknak sem), akit az ICC hatáskörébe tartozó cselekmények – háborús és emberiség elleni bűntettek, népirtás – elkövetésében találhatnak bűnösnek. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy az ilyen cselekményekkel gyanúsítható amerikai állampolgárokat Amerikában kellene bíróság elé állítani. További feltétel, hogy a szerződés részes államainak polgárai nem kaphatnak mentességet, vagyis nem lehet szó – az USA által ugyancsak szorgalmazott – kölcsönösség elvének az érvényesítéséről. Emellett az EU álláspontja szerint a megállapodások csak a személyek bizonyos körére terjedhetnek ki, nem pedig egy ország – adott esetben az Egyesült Államok – valamennyi polgárára, mint Washington szeretné. Ez esetben elsősorban olyan személyekről van szó, akik diplomáciai mentességet élveznek, vagy akiket országuk vezényelt ki valamilyen nemzetközi küldetés végrehajtására.

A tizenötök végül azt is leszögezték, hogy a probléma rendezésekor tekintettel kell lenni a már érvényben lévő megállapodásokra. Úgy vélik ugyanis, hogy az amerikaiak gondjainak jelentős része ezek alapján is megoldható. Ha viszont valamelyik uniós tagállam el kíván térni e megállapodásoktól, vagy újat akar kötni, akkor tartania kell magát a most elfogadott irányelvekhez. Mint ismeretes, Washington nem írta alá és nem kívánja ratifikálni az ICC létrehozásáról kötött szerződést, attól tart, hogy az új intézményt politikai indítékokból állampolgárai ellen használhatják fel. Ezért a lehető legtöbb országgal kétoldalú megállapodást kíván kötni arról, hogy kölcsönösségi alapon nem adják ki egymás állampolgárait a bíróságnak. Brüsszelben most elismerték: semmi biztosíték nincs arra, hogy a most jóváhagyott korlátozásokat az USA is elfogadja. Brüsszel az EU-tagjelöltektől is elvárja az irányelvek tiszteletben tartását. A csatlakozni kívánó országok közül eddig egyedül Románia kötötte meg az USA-val a különmegállapodást, amiért az EU többször is bírálta Bukarestet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?