Bírálják a szudétanémet irodát

Prága. Nem tetszik a cseh politikusoknak, hogy a II. világháború után Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek németországi szervezete (Landsmanschaft) a héten információs irodát nyitott Prágában.

Prága. Nem tetszik a cseh politikusoknak, hogy a II. világháború után Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek németországi szervezete (Landsmanschaft) a héten információs irodát nyitott Prágában.

„Erre nekünk nincs szükségünk, ez nem illő” – nyilatkozta a Právo című prágai lap tegnapi kiadásában Václav Klaus cseh államfő, aki osztja a hivatalos cseh álláspontot, miszerint a II. világháború utáni eseményeket ma már lezártnak kell tekinteni, s az akkor kialakult területi és jogi helyzetet megváltoztathatatlannak. Klaus ugyanakkor „meglepőnek” minősítette Bernd Posseltnek, a szervezet elnökének szavait, aki az iroda megnyitásakor a szudétanémet-cseh kapcsolatok javulásának reményéről beszélt.

Vladimír Špidla kormányfő csak annyit mondott: nem vagyok elragadtatva a szudétanémet információs iroda megnyitásától, de mert demokráciában élünk, létrehozását tiszteletben tartom, s tudomásul veszem.

Klaus pártjának, a Polgári Demokratikus Pártnak az árnyék-külügyminisztere Jan Zahradil élesebben fogalmazott. „Ez a lépés igen vitás, s inkább rossz, mint jó hozzájárulás a cseh-német viszonyhoz” – szögezte le Zahradil. Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának elnökhelyettese, Václav Exner elutasította, s provokációnak minősítette az iroda megnyitását. A parlamenti pártok közül egyedül a koalíciós liberális Szabadság Unió-Demokratikus Unió reagált pozitívan az iroda megnyitására, míg a szintén koalíciós Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt megértéssel fogadta.

A prágai sajtó azt is bírálta, hogy a szudétanémetek irodájukat közvetlenül a cseh parlament épületeinek a közelében helyezték el. Posselt erre azzal válaszolt, hogy közelebb kívánnak lenni a cseh politikusokhoz a párbeszéd reményében.

Hivatalosan a cseh hatóságok nem foglaltak állást a szudétanémet információs iroda megnyitásával kapcsolatban. A külügyminisztérium szóvivője, Vít Kolár kijelentette: külföldi politikai és társadalmi szervezetek, amennyiben csehországi képviseletet kívánnak nyitni, bejegyzésüket kell kérniük a belügyminisztériumtól. „A szudétanémet iroda esetében ez nem történt meg” – mondta Kolár. Pavel Barton, az iroda ideiglenes vezetője szerint erre a jelen esetben valószínűleg nem is lesz szükség, mert a szervezetet Prágában az SKS nevű magáncég képviseli, tehát formálisan ő működteti az irodát a szervezet megrendelésére.

Bernd Posselt szerint az iroda szudétanémet információs központként kíván működni, s alapvető célja, hogy hozzájáruljon a cseh-német kapcsolatok fejlesztéséhez és elmélyítéséhez. A II. világháború óta most első ízben van a kitelepített szudétanémeteknek állandó képviselete a cseh fővárosban.

A II. világháború után kiadott Benes-dekrétumok a csehszlovákiai szudétanémeteket és a magyarokat kollektív háborús bűnösnek nyilvánították, megfosztották állampolgárságuktól, elkobozták vagyonukat. A csehszlovák hatóságok ezután pedig mintegy hárommillió szudétanémetet kitelepítettek az országból. A magyarok tervezett kitelepítését a potsdami nagyhatalmi konferencia 1945 nyarán nem hagyta jóvá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?