Amerikai vezetőváltás

Bászra/Bagdad/Washington/Bécs/Varsó. Paul Bremer, az USA új iraki polgári kormányzója tegnap délelőtt Bászrába érkezett, ahonnan továbbutazott Bagdadba, s ezzel hivatalosan is megkezdte küldetését. Kurd források szerint Szaddám Huszein bukott iraki elnök állítólag szülővárosa, Tikrít környékén bujkál.

Bremer, a terrorelhárítás és a válságkezelés elismert szakértője Richard Myersszel, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökével, valamint Jay Garner nyugalmazott tábornokkal érkezett Irakba, akit felváltott az iraki polgári közigazgatás élén. Bremer a barátjának nevezte Garnert, akinek a főnöke lett, és dicsérte azt a munkát, amelyet az elmúlt hetekben, rendkívül nehéz körülmények között végzett. Cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint Garner a tervezettnél előbb elhagyná Irakot. Mint mondta, a washingtoni külügyminisztérium a maga külön megfontolásai alapján hívta haza Barbara Bodine-t, aki eddig a közép-iraki körzetért felelt az újjáépítési és segélyirodán (ORHA) belül.

A TERRORELHÁRĺTÁS SZAKÉRTŐJE

A 61 éves Bremer tanácsadóként szolgált a William Rogers és a Henry Kissinger vezette külügyminisztériumban, 1986-89 között különleges megbízatású nagykövetként foglalkozott a terrorelhárítással, továbbá Hollandiában is képviselte hazáját nagykövetként. Legutóbb a Marsh válságtanácsadó cég elnöke volt. Bremer közvetlenül Donald Rumsfeld védelmi miniszter alá van rendelve. Tommy Franks tábornok változatlanul irányítja az Irakban és a térségben lévő amerikai és szövetséges erőket. Egyébként Bremer tegnap Bagdadban nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, mikor adják át a közigazgatás irányítását egy átmeneti iraki kormányzatnak. Kijelentette: már zajlanak a tárgyalások a megfelelő iraki partnerekkel, de ez időigényes folyamat.

SZADDÁM IRAKBAN VAN?

Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnök állítólag szülővárosa, Tikrít környékén bujkál. „Szaddám a fiával Kuszajjal, titkárával Abdulhamid Mahmúddal és tucatnyi egyéb kísérővel volt, mindnyájan hagyományos arab viseletben, kerülve a feltűnést” – adta hírül az arab as-Sark al-Avszat tegnapi számában, az észak-iraki Szuleimáníjában elért kurd forrásokra hivatkozva. Ahmed Csalabi volt emigráns politikus, az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője ugyancsak azt mondta a Kairóban és Londonban kiadott lapnak, hogy Szaddám Irakban rejtőzködik.

Nadzsi Szabrinak, Szaddám külügyminiszterének a hollétéről pedig Bécsben keringenek a hírek. „Szabri a minisztérium 15 millió dollárjával és új szolgálati Mercedesével hagyta el Irakot Szíria felé, s makacsul tartja magát a hír, hogy Ausztriában, Jörg Haidernál talált menedéket” – írta tegnap a Der Standard. Az osztrák politikus ez utóbbi értesülést tagadta. A lap azt írja, Haider iraki látogatásairól írt könyvében jó barátjának nevezte Nadzsi Szabrit, akit még abból az időből ismer, amikor az Irak bécsi nagykövete volt. A háború kitörése után nem sokkal Haider azt is állította egy interjúban, hogy tudja, hol tartózkodik az iraki politikus, s nem kell érte aggódni, továbbá, hogy nála – Haidernál – mindig menedékre talál egy barát. A News című bécsi politikai hetilap viszont azt írta, hogy Nadzsi Szabri vezető szerepet játszhat egy iraki átmeneti kormányban, mert szóban ugyan keményvonalasnak mutatta magát, ám valójában mérsékeltnek számít, s egyik fivére Szaddám kínzókamráiban vesztette életét, egy másik pedig a diktátor bírálata miatt hat évet börtönben töltött.

VARSÓ NEM LÉP VISSZA

Jerzy Szmajdzinski lengyel nemzetvédelmi miniszter megerősítette, május 22–23-án Varsóban nemzetközi értekezletet tartanak, amelyen megvitatják a lengyel irányítású iraki biztonsági övezet létrehozásával kapcsolatos kérdéseket. A miniszter kijelentette: a konferencián azok az államok vesznek majd részt, amelyek egyértelműen kifejezték szándékukat a lengyel vezénylés alá kerülő hadosztályban történő részvételre. Bejelentése szerint Lengyelország a Bászra és Bagdad közötti úgynevezett felső déli övezetet fogja irányítani, amely az amerikai és a brit szektor között fekszik. Ez megkönynyíti az ellátást és a logisztikai támogatást, amire az amerikaiak kötelezettséget vállaltak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?