Iszlámábád/Washington/ Berlin. A lépfene nyomaira bukkantak az oroszországi és a pakisztáni amerikai konzulátus diplomáciai postájában. Az Egyesült Államok 3900 katonát kér Németországtól, és cáfolja az amerikai helikopter lelövését.
Adj, Berlin, katonát!
Pesavárba utaznak az afgán menekültek. Azt remélik, hogy a pakisztáni városban munkát találnakTASR/AP Lépfenével fertőzött levelet találtak az amerikai főkonzulátuson Jekatyerinburgban. A postazsákot, amelyben a küldemény érkezett, Washingtonban adták fel, a nyomozószervek azonban egyelőre nem tudják, hogy pontosan honnan küldték a fertőzött küldeményt. A hatóságok szerint a csomagban talált lépfene-baktérium nem volt jelentős mennyiségű. A vizsgálatok szerint a konzulátus egyetlen alkalmazottja sem fertőződött meg. Lépfene spórákat találtak az amerikai nagykövetségen Pakisztánban is. A borítékot egy postai hivatalnok bontotta fel, aki elővigyázatosságból maszkot és kesztyűt viselt. Korábban már lépfene baktériumot találtak a perui, a litván, a limai és a vilniuszi amerikai nagykövetségeken is. Ukrajnában október 16. óta 225 esetben találtak gyanús port. A rendkívüli helyzetek minisztériuma szerint 296 olyan tárgyat – közöttük ampullákat, postai küldeményeket – foglaltak le a hatóságok, amelyeket laboratóriumi vizsgálatra küldtek. Eddig egyetlen esetben sem találtak veszélyes kórokozókat.
Német katonákat kérnek
Az USA összesen 3900 katonát kér Németországtól az Afganisztánban folyó terrorizmusellenes harchoz – jelentette be Schröder kancellár. A tervek szerint részt vesznek az akcióban a Róka elnevezésű, vegyifegyver-elhárító páncélosok is. A kancellár kijelentette: a kormány teljesíteni kívánja az Egyesült Államok kérését. A végdő döntés a parlament, a Bundestag kezében van, amely előtt a kancellár holnap szólal fel.
Az Egyesült Államok különböző fegyvernemekből származó egységeket kért. A listán szerepelnek a Fuchs (Róka) elnevezésű páncélos (atom-, biológiai- és vegyitámadás-) felderítő járművek 800 katonával. Ugyancsak az igények között van 500 főnyi egészségügyi személyzet, 100 katona a különleges egységektől, 500 katona a légiszállítástól, valamint 1800 fő a haditengerésztettől a veszélyes szállítmányok felügyeletére.
Elszigetelt elitegység
Európai nyomozók körében erősödik az a meggyőződés, hogy a szeptember 11-i amerikai öngyilkos gépeltérítési akciót végrehajtó merénylők 19 fős csapata és a műveletet támogató európai hálózat szinte semmilyen kapcsolatban nem állt az al-Kaida más európai egységeivel, és alaposan elemezte a korábban kudarcot vallott támadások tanulságait – írta tegnapi számában az International Herald Tribune.
A kevéssé hatékony al-Kaida-káderekkel szemben az egyiptomi Mohamed Atta például, akit az amerikai gépeltérítők vezéreként tartanak számon, várostervező mérnök volt, az arabon kívül németül és angolul tökéletesen beszélt, és hamburgi évei alatt hivatalos állásokból szerezte jövedelmét. A Milánóban felgöngyölített terroristák viszont az olasz nyomozók szerint főként drogkereskedésből éltek. Az elkövetők nemzetiségi összetétele az egyik legbeszédesebb részlet a szakemberek számára. A 19 merénylő között 15 szaúdi, két emirátusbeli, egy libanoni és egy egyiptomi volt. A feladatban egyetlen magrebi sem kapott szerepet, noha az európai fundamentalista csoportok gerincét az észak-afrikai arabok adják.
Mi van a helikopterrel?
Az AIP pakisztáni székhelyű afgán hírügynökség tegnapi jelentése szerint a tálibok lelőttek egy amerikai helikoptert, amely Pakisztánban zuhant le, s négy amerikai katona életét vesztette. Washingtonban azonban nem tudnak ilyen incidensről. A Pentagon szóvivője úgy vélekedett, hogy az afgán hírügynökség bizonyára a hét végén már bejelentett incidenst adta hírül tévedésből. A Pentagon szombaton közölte, hogy a rossz időjárás miatt lezuhant egy amerikai helikopter, legénységének négy tagja megsérült, de biztonságba helyezték őket.
Amerikai óriásbomba
Az amerikai légierő csaknem héttonnás, rendkívüli pusztításra képes „hagyományos” bombákat vetett be a tálibok elleni hadműveleteik során, számolt be a Pentagon névtelenséget kérő tisztségviselője. A 6750 kilogramm súlyú óriásbomba vízzel elegyített ammóniumnitrátot és alumíniumport tartalmaz. A rendkívül könnyen belobbanó keverék több mint ötszáz méter sugarú körzetben mindent felperzsel és elpusztít, a robbanás hullámait kilométerekkel távolabb is érezni lehet. E bombát a világon jelenleg létező legnagyobb hagyományos töltetű robbanószerkezetként tartják számon. Már a vietnami háború idején alkalmazták a dzsungel gyors letarolására, s bevetették azt tíz évvel ezelőtt, az öbölháború idején az iraki hadsereg ellen is.
Új támaszpontokat keresnek
A Pentagon arra törekszik, hogy újabb támaszpontokat nyisson az Afganisztánnal határos országokban. Ezzel fokozhatja a tálibok ellenzékének támogatását és segítséget nyújthat nekik a tálib rendszer megdöntéséhez – jelezte az amerikai védelmi tárca illetékese. Egyik névtelenséget kérő illetékes szerint még hetekre van szükség annak felmérésére, hogy az Északi Szövetség fegyveresei felülkerekedhetnek-e a tálib haderőn.
Ötórás csatározás után a tálibok ellen harcoló Északi Szövetség csapatai újabb területet vettek ellenőrzésük alá Balh tartományban. Az Afgán Iszlám Hírügynökség szerint a harcokban a tálib és az ellenzéki erők egyaránt legalább öt fegyvereset vesztettek. Független források egyelőre nem közöltek részleteket a harcokról.
Annan sürgeti az egyezményt
Kofi Annan ENSZ-főtitkár hétfőn a világszervezet székhelyén sürgette az átfogó terroristaellenes egyezmény szövegének előkészítésén dolgozó tagállamokat, hogy minél hamarabb állapodjanak meg az előterjesztendő szövegben. Az arab országok határozottan elutasítanak minden olyan megfogalmazást, amely alapján az izraeli megszállókkal szemben folytatott „ellenállás” a terrorizmus valamely formájával lenne rokonítható. Hans Corell, a világszervezet jogi kérdésekben illetékes titkára szerint a jogászok megtették ami jogi síkon lehetséges volt; most politikai szinten kell folytatni a tárgyalást.
A világszervezet közgyűlésének november 10-én kezdődő ülésszakán közel 50 állam- és kormányfő, továbbá 110 nagykövet részvételével kell majd állást foglalni általában a nemzetközi terrorizmus elleni harc, és konkrétan az Egyesült Államok által a tálibok ellen indított háború kérdéseiben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.