Bombasztikus vízió

robot k

Elon Musk szerint 2040-re több humanoid robot lesz, mint ember.

Aki a mai világban feltűnést akar kelteni, annak sokkolnia kell az embereket valamilyen bombasztikus kijelentéssel vagy cselekedettel. Elon Musk ennek igazi mestere. Gondoljunk csak a Marssal kapcsolatos nagyszabású víziójára, az alattomos mesterséges intelligenciára vonatkozó megjegyzéseire vagy az emberi agy és a mesterséges intelligencia szimbiózisára a csipek bevezetésével.

Nemrég a humanoid robotokkal sokkolta a világot. Nagyon meggyőzően bejelentette: 2040-re több ilyen robot lesz, mint ember, vagyis több mint 10 milliárd. És ezek a szuperintelligens gépek „bármire képesek lesznek”. Szinte bárki birtokolhatja majd őket, hiszen csak 20-25 ezer dollárba fognak kerülni, fele annyiba, mint egy autó.

Ebben az esetben pedig sok vállalatnak olcsóbb lesz robotokba fektetni, mint alkalmazottakba. A háztartásoknak nem kell majd annyit dolgozniuk, ennek ellenére viszonylag magas, univerzális jövedelme lesz mindenkinek. A foglalkoztatás önkéntessé válik, és eljön a bőség kora, véli Musk.

Angelo Cangelosi professzor, a Manchesteri Egyetem robotika szakértője szerint Musk előrejelzései „teljesen irreálisak”. A humanoid robotok alkalmazásain dolgozó professzor szerint 2040-re talán még egyetlen olyan robotot sem tudnak legyártani, amelyik képes lenne olyan mértékű munkára, mint amilyenre egy ember képes.

Bár egyre több cég jelenik meg új robotokkal, Cangelosi szerint egyelőre gyakran hibáznak, és közvetlen emberi beavatkozást is igényelnek. De tegyük fel, hogy valamilyen csoda folytán mégis sikerülne egy hibátlan, szuperfunkcionális humanoidot előállítani, 10 milliárd darab gyártása akkor is lehetetlen. Musk bombasztikus víziói tehát a szakértők szerint elrugaszkodtak a valóságtól, sikerült azonban nyilvános vitát indítania a robotok használatáról, amelyek kétségkívül a jövőt jelentik.

Augusztusban Sanghajban rendezték meg a Robotics Conference-t, ahol két tucat kínai cég mutatta be elképesztő tulajdonságokkal rendelkező humanoid robotjait. Kína számára a robotizáció a gazdasági siker kulcsa, mivel a népesség rohamosan öregedni kezd. Szinte az egész fejlett világ hasonló problémával küzd. Ezért az ötlet, hogy egy olcsó és hatékony munkás álljon rendelkezésre, akinek nincs szüksége pihenésre vagy betegszabadságra, és növeli a munka termelékenységét, sok vállalat számára nagyon vonzó. Különösen azokban az időkben, amikor sok iparágban hiány van szakképzett munkaerőből.

Ugyanakkor nem mindenki optimista. Brad Porter, az Amazon korábbi alelnöke például nagyon szkeptikus, szerinte alapvető problémát jelent olyan robotot létrehozni, amely képes autonóm módon dolgozni a legkülönbözőbb környezetekben, ugyanis nincs elég adat a robotok biztonságos irányításához szükséges mesterséges intelligenciamodellek betanításához. Vagyis Elon Musk bombasztikus és sokkoló víziója még minimum 30 évig biztosan nem válik valóra. De egyszer talán... és akkor eljön majd a robotizált kánaán?

A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?