Többet kérnek a tehetős diákoktól

Pozsony. Elképzelhető, januártól a tehetősebb hallgatók többet fizetnek majd a kollégiumi férőhelyért, mint a rosszabb anyagi körülmények közt élő társaik. Az állami hozzájárulás mértéke ugyanis egyénenként változna a diákszálló lakójának szociális helyzetétől függően.

Pozsony. Elképzelhető, januártól a tehetősebb hallgatók többet fizetnek majd a kollégiumi férőhelyért, mint a rosszabb anyagi körülmények közt élő társaik. Az állami hozzájárulás mértéke ugyanis egyénenként változna a diákszálló lakójának szociális helyzetétől függően. A férőhelyenkénti központi támogatás jelenleg egységesen 450 korona. Dušan Čaplovičnak, a Smer parlamenti képviselőjének az eltérő kollégiumi díjszabásra vonatkozó javaslatát a parlament oktatási bizottsága, az oktatási minisztérium és a hazai felsőoktatás legfőbb képviseleti szervei is támogatják. Čaplovič szerint a diákszállók 500 millió koronás költségvetése nem csökkenne, azonban a rászoruló egyetemisták esetében 100-200 koronával emelkedne, a jobb anyagi helyzetű hallgatók esetében pedig ugyanilyen mértékben csökkenne az állami hozzájárulás. Az oktatási tárca a kollégiumok támogatására szánt félmilliárdos tételt eredetileg a szociális ösztöndíjak emelésére fordította volna, ezáltal azonban átlagban legalább 1000 koronával emelkedett volna a diákszálló havi díja. Jelenleg a hallgatók csupán 15%-a részesül szociális ösztöndíjban.

Peter Mederly, az oktatási minisztérium felsőoktatási főosztályának vezetője kompromisszumos megoldásnak tartja Čaplovič javaslatát. A nehézséget abban látja, hogy ily módon csak a kollégiumokban elszállásolt hallgatók terhein könnyítenének, míg a tárca eredeti elképzelései alapján valamennyi, rosszabb anyagi körülmények közt élő hallgató előnyösebb helyzetbe került volna az emelt összegű szociális ösztöndíjak révén.

A diákok megosztottak a kérdésben. Egyesek – köztük Michal Mertinyák, a Diáktanács elnöke – pártolják, mások – Dienes Kálmánhoz, a hallgatói sztrájkbizottság tagjához hasonlóan – ellenzik a javaslatot: „Az állami hozzájárulás mértékének változása, csakúgy, mint a tandíjrendszer bevezetése, főként a középréteghez tartozó egyetemistákat sújtaná, és csak a szociális ösztöndíjban részesülő diákoknak kedvezne, akiknek aránya jelenleg rendkívül alacsony.” (ervé, n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?