Tettek a környezetért

Esztergom. Jelentős sikerekkel, eredményesen zárult a Hulladék Munkaszövetség által idén 3. alkalommal meghirdetett Tájsebészeti Kampány Komárom-Esztergom megyében. A május végén zárult programra megyénkből országosan is kiemelkedő létszám, összesen 16 csapat jelentkezett.

Céljuk az illegális hulladéklerakó helyek felszámolása volt, a lakosság figyelmét felhívva igyekeztek nyomást gyakorolni az illetékesekre és döntéshozókra. A meglévő szennyezési források megszüntetését szerették volna elérni, első lépésként felderítették és feltérképezték azokat a helyeket, ahol a környezetre ártalmas anyagok illegális lerakata „létesült”. A megfelelő hírverés után megszervezték a felszámolás menetét, majd tevőlegesen is részt vettek a hulladék elszállításában. Nagy hangsúlyt fektettek az így megtisztított területek gondozására, szeretnék elérni, hogy a jövőben hasonló környezetszennyezés ne fordulhasson elő. A pályamunkákat megyei szinten az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület bírálta el, majd díjazta a kampány végén.

Horváth Zoltán, az egyesület programfelelőse lapunk kérdésére elmondta, hogy a 16 jelentkező csapat közül 11 tájsebész-csoport nyújtotta be kész pályázatát. Az adatlapok összesítése alapján 116 kisebb-nagyobb illegális lerakót térképeztek fel, ebből körülbelül 40-et társadalmi összefogással felszámoltak.

Ugyancsak az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület szervezésében zajlott június 4-én az a rendezvény, melyen a komposztálás pozitív környezeti hatásait ismertették a részt vevő érdeklődőkkel. A „Komposzt-buli”-n kötetlen beszélgetések, közvetlen hangvételű előadások során mutatták be az eljárás előnyeit. A rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy a háztartási hulladéknak körülbelül 30%-a szerves eredetű. A biológiailag lebomló anyagokat – szelektív hulladékgyűjtés hiányában – ugyanúgy elégetik, vagy eltemetik, mint a szervetlen hulladékot. A komposztálás alkalmazása nem csak a hulladékkezeléssel kapcsolatos költségek csökkentése miatt fontos, hiszen egy jól kezelt, helyesen karbantartott komposztlerakóval jelentős talajjavítás érhető el, valamint tápanyag-utánpótlásra is alkalmas laza szerkezetű, földszerű anyaghoz juthatunk.

Az egyesület öko-kertjében közel egy tucat ember vett részt a rendezvényen, ahol Horváth Zoltán témafelelős beszélt a komposztálás céljáról és módszeréről. Többféle hasznosítási lehetőséget is bemutattak, szemléltették a komposztálók helyes felépítését és olyan, szintén növényi eredetű „segédeszközök” alkalmazásával ismertették meg az érdeklődőket – például erjesztett csalánlé –, mellyel a lebomlás folyamata meggyorsítható.

A bemutató végére tervezett szalonnasütés a kedvezőtlen időjárás miatt elmaradt, de a résztvevők közül sokan köszönetüket fejezték ki és többen elhatározták, hogy otthonukban komposztálni fognak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?