Sokk! Lelépnek a britek

Pozsony/London. Itt a brexit: Nagy-Britannia már nem akar a közös európai álom része lenni. A britek döntése a mi hétköznapjainkra is hatással lesz.Ilyen még nem volt: története során először lép ki egy tagállam az Európai Unióból.

Pozsony/London. Itt a brexit: Nagy-Britannia már nem akar a közös európai álom része lenni. A britek döntése a mi hétköznapjainkra is hatással lesz.

Ilyen még nem volt: története során először lép ki egy tagállam az Európai Unióból. A brit népszavazás eredménye sokkolta az egész világot, hatásai egyelőre felmérhetetlenek, egyes szakértők szerint az Európai Unió destabilizálódásához vezethet.

A brexit első politikai áldozata már ismert: David Cameron brit miniszterelnök az eredmények kihirdetése után nem sokkal bejelentette lemondását: csak októberig marad funkcióban. Cameron a maradáspárti kampány vezére volt, beszédében gratulált a kilépéspártiaknak, és közölte: nem akarja vezetni a kilépésről szóló tárgyalásokat.

A népszavazás eredményei tegnap váltak ismertté, 52 százaléknyian voksoltak a kilépésre, és 48 százaléknyian a maradásra. Skócia és Észak-Írország többségében az EU-tagság mellett szavazott, míg Anglia és Wales szavazóinak zöme a kilépést támogatta. Az ország tehát kettészakadt, ami a jövőben akár politikai szakadást is eredményezhet: a skótok és az északírek már jelezték függetlenedési szándékaikat.

Milyen gyakorlati változásokat hoz a brexit? Nagy-Britannia kilépése nem egyik napról a másikra történik majd, hanem többéves folyamatra kell készülni. A jelenleg Nagy-Britanniában dolgozó uniós állampolgárok helyzetét várhatóan nem befolyásolja a kilépés, ám a jövőben bonyolódhat a munkavállalás a szigetországban, hiszen a kilépés mellettiek egyik fő érve a bevándorlási szabályok elutasítása volt. Tanulni sem lesz olyan egyszerű Nagy-Britanniában, mint eddig, hiszen számos tanulmányi programot Brüsszel támogatott. Utazás szempontjából nem kell jelentősebb változásokra számítani, hiszen a britek eddig sem léptek be a schengeni övezetbe.

Az Európai Unió súlya a világpolitikában csökkenni fog az Egyesült Királyság kilépése után, és belső reformokra is számítani lehet az unióban. A brit kilépési tárgyalások koordinálását az unió elnökségét júliusban átvevő szlovák kormány fogja elkezdeni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?