Örökös vita tárgya a minimálbér

Pozsony. Minimálbér tekintetében Szlovákia – 152 euróval – az Európai Unió tagállamai közül az egyik utolsó helyen szerepel. Egyedül Lettországban és Litvániában alacsonyabb a legkisebb megengedett kereset, Magyarországon havonta legalább 209 eurót kell fizetni az alkalmazottaknak.

A Szociálpolitikai Intézet tanulmánya szerint nem lehet felelőtlenül megállapítani a minimálbért, a túl alacsony összeg nem biztosítja az alkalmazottak megélhetési feltételeit, a túl magas pedig negatívan hathat a gazdaság fejlődésére.

Nálunk legutóbb október elsejével emelkedett a minimálbér, 6080 koronáról 6500-ra nőtt a legalacsonyabb fizetés összege. A Szakszervezetek Szövetsége (KOZ) kevesli az emelést, ők legalább 7000 koronára emelték volna azzal, hogy a minimálbér összege két éven belül érje el az átlagbér 60 százalékát. Ez a mai értéket számítva több mint 8000 korona lenne.

A minimálbér–átlagbér arányt tekintve Szlovákia nincs a legrosszabb helyzetben: az októberi emelésnek köszönhetően a legalacsonyabb kereset az átlagbér 43 százalékát teszi ki. Magyarországon ez az érték csak 38, Csehországban pedig 35 százalék. Sok fejlett országban is rosszabb az arány a hazainál: Spanyolországban 35,6, Nagy-Britanniában 34,4, az USA-ban pedig 33,6 százalékát teszi ki a minimálbér az átlagkeresetnek. „A minimálbér emelése elsősorban az alacsony iskolai végzettségű munkaerő alkalmazására hat kedvezőtlenül. A munkaadók inkább elbocsátják a képzetlen munkaerőt, és kevesebb, de jobban képzett alkalmazottat foglalkoztatnak” – véli Katarína Kohútiková, a Szociálpolitikai Intézet igazgatója. A minimálbér összege általában a létminimum szintjén való megélhetést teszi lehetővé minden országban.

Egyes elemzők szerint a minimálbér emelése elsősorban a legnagyobb munkanélküliséggel küzdő régiókat sújtaná. „Ahol alacsonyabb az átlagbér, ott a magasabb minimálbér akár a helyi átlagbér 70-80 százalékát is elérhetné, ez fékezné a munkaerőpiac fejlődését – mondta lapunknak Horváth Mihály szociálpolitikai szakértő. – Nőne a feketemunka aránya, de csökkenne a munkalehetőségek száma is, vagyis ahelyett hogy segítené a legszegényebbeket, inkább rontana a helyzetükön. Egész régiók fejlődését is lelassíthatná.” Szlovákiában a minimálbér 1999 óta gyorsabban emelkedik az átlagbérnél, az éves növekedés átlagosan meghaladja a 10 százalékot. Az intézet tanulmánya szerint a minimálbér és a szegénység közt nincs közvetlen összefüggés: sok alacsony fizetésű alkalmazott nem él szegény háztartásban. Sok függ ugyanis attól, hogy hány tagú a család, illetve attól, hogy a házastárs mekkora jövedelemmel rendelkezik. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?