Nem lesz több pénz az oktatásban

Pozsony. A Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) elégedetlen az oktatásügyi minisztérium jövő évi költségvetésével.

Pozsony. A Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) elégedetlen az oktatásügyi minisztérium jövő évi költségvetésével. Hiába ígérik, nem lesz több pénz az ágazatban – állítja a szervezet.

Az ISU szerint Peter Plavčan (SNS-jelölt) tárcavezető félrevezeti a nyilvánosságot, amikor azt állítja, hogy a tárca jövő évi büdzséjében 300 millió euróval több lesz, mint amennyi idén volt. „2017-ben mintegy 207 millió euróval emelkedik a tárca költségvetése, ha hozzáadjuk a belügyminisztériumon keresztül az ágazatra szánt pénzeket, akkor az összeg eléri a 300 milliót” – jelentette ki korábban több alkalommal Peter Plavčan. Vladimír Crmoman, az ISU egyik tagja viszont arra figyelmeztet, hogy a minisztérium a 2016-ra jóváhagyott összegből indult ki, a tárca büdzséjét azonban év közben közel 255 millió euróval emelték. „Már ebből látszik, hogy az ágazat idei valós kiadásaihoz képest a 2017-re szánt emelés minimális” – magyarázta Vladimír Crmoman, aki szerint a 300 milliós többletből fedeznék az egyetemi oktatók és tudományos munkatársak szeptemberben esedékes 6%-os béremelését. Plavčan októberben még azt állította, hogy a 207 milliós emelésből 160 millió eurót a beindított reformokra és béremelésre fordíthatnak. Crmoman szerint a miniszter minden bizonnyal abból az 50 millió euróból állná a felsőoktatásban, illetve a regionális iskolahálózatban esedékes béremelést, melyet dologi kiadásokra szán a büdzsé. Ezt az összeget fordíthatják a halaszthatatlan felújításokra, az erdei iskolák és a sítáborok finanszírozására. Ráadásul az állami költségvetés összeállításakor még nem számolhattak a minimálbér januártól esedékes emelésével, sem a bértáblázat januári módosításával, ezt csak a napokban hagyták jóvá. Előbbi januártól 7,2%-kal, utóbbi a kollektív bértárgyalások eredményeképpen a köz- és államigazgatásban dolgozók – kivéve a pedagógusokat – bére pedig 4%-kal emelkedik. Crmoman szerint azonban az oktatásügy költségvetése ezekkel a tételekkel sem számol. „A miniszternek nincs anyagi fedezete a szeptembertől esedékes béremelésre, ahogyan az iskolák felszereltsége közötti különbségek felszámolására és a hiányzó óvodai férőhelyek kialakítására sem” – összegezte az ISU tagja. A szervezet felszólította a parlamenti képviselőket, hogy az ágazat érdekében módosítsák a keretszámokat. A parlament ma szavaz az állami költségvetésről, a szavazáson már nem várható jelentősebb átcsoportosítás.

A szaktárca lapzártáig nem válaszolt kérdéseinkre. Így nem világos, hogy módosulhat-e még a büdzsé, illetve lesz-e fedezet a tervezett béremelésekre.

Peter Plavčan tegnap Pavol Ondek szakszervezeti vezetővel is tárgyalt. Lapzártánkig nem zárult le az egyeztetés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?