<p>Néhány héttel a dokumentum közzététele után kiszivárogtak azok az értesülések, melyeket a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) tevékenységéről szóló, parlamentnek szánt jelentés készítői eltitkoltak.</p>
Mivel foglalkozik a szlovák titkosszolgálat?
Az SIS fő tevékenysége a megfigyelés és információgyűjtés, amit pedig meghiúsítottak, az több törvényellenes házasságkötés volt.
A titkosszolgálat utoljára 2005-ben hozta nyilvánosságra éves jelentését – amelyet a képviselők a parlamentben tárgyaltak –, egy részét 2006-ban a Smer hatalomra kerülése után törölte. A képviselők által tárgyalt jelentés titkos, annak csak egy általános, minden konkrétumot nélkülöző részét hozta nyilvánosságra a szervezet. Az azonban kiderül belőle, mi is a titkosszolgálat tevékenysége: a terrorizmus elleni harc mellett a kémelhárítás, a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a fegyverkereskedelem ellenőrzése, a szélsőséges csoportok megfigyelése és a gazdasági bűnözés elleni küzdelem – de aki azt várja, hogy a SIS munkájának eredményére is fény derül a dokumentumból, az csalódni fog.
A közszolgálati médiumok tudósítói rukkoltak elő azzal az értesüléssel, mely szerint az SIS terrortámadásokat hiúsított meg a Pozsonyban és Kassán megrendezett jégkorong-világbajnokság idején. Az SIS ezeket az információkat nem cáfolta, de nem is erősítette meg. A Nový čas napilapnak Iveta Radičová akkori kormányfő csak annyit mondott, naponta érkeztek információk különböző biztonsági kockázatokról, amelyeknek utána kellett járni.
Az al-Kaida Pozsonyban?
A jelentés szerint az SIS a világbajnokság idején komoly intézkedéseket foganatosított. Milan Žitný biztonsági elemző szerint azonban aligha lehetett szó valódi vészhelyzetről. Tény, hogy az amerikai jégkorongozókra a világbajnokság idején fokozottabban vigyáztak, mivel épp akkor iktatta ki az amerikai hadsereg a világ legkeresettebb terroristáját, Oszama bin Ladent. Žitný ezzel együtt kizártnak tartja, hogy az al-Kaida terrortámadást tervezett volna Szlovákiában. A törvény értelmében az SIS ügynökei csak abban az esetben léphetnek közbe, ha a rendőrség vagy a hadsereg beavatkozása eredménytelen, és emberéletek lennének veszélyben. Ilyen helyzet pedig a világbajnokság idején nem volt, ezt a belügyminisztérium is megerősítette.
Illegális házasságkötések
Hihetőbbnek tűnik viszont az, hogy a titkosszolgálat ügynökei több illegális házasságot lepleztek le, ezekből a jelentés szerint az elmúlt néhány évben a megszokottnál is jóval több köttetett. Főleg szomáliai menekültek próbálták ilyen módon legalizálni szlovákiai itt-tartózkodásukat. Olyan nőket kerestek, akik bizonyos összeg fejében hajlandók voltak hozzájuk menni. A jelentésben az nem szerepel, pontosan hány ilyen házasságot kötöttek az országban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.