Soha nem látott különbségeket regisztráltak az órabérekben. A középosztály reáljövedelme stagnál, miközben a vállalatok bizonytalan jövővel néznek szembe.
Összehasonlítás: az uniós órabérekben is komoly eltérések vannak

Jelentős eltérések az uniós órabérekben
Az Eurostat legfrissebb, 2024-es adatai alapján az Európai Unió tagállamaiban hatalmas különbségek tapasztalhatók az óránkénti bérek terén. Míg Luxemburgban egy munkaóráért 55,2 eurót fizettek, addig Bulgáriában csupán 10,6 eurót – ez ötszörös különbséget jelent. Az uniós átlag 33,5 euró volt, ami emelkedést mutat a 2023-as 31,9 euróhoz képest.
A legmagasabb órabéreket Luxemburg (55,2 euró), Dánia (50,1 euró) és Belgium (48,2 euró) produkálta, míg a lista végén Bulgária (10,6 euró), Románia (12,5 euró) és Magyarország (14,1 euró) állt.
Luxemburg munkaerőköltségeit elsősorban fejlett pénzügyi szektora és kedvező adózási környezete húzza felfelé. A közel 700 ezer lakosú ország az európai bankok, biztosítók és befektetési alapok központjává vált.
Ezzel szemben Bulgária elsősorban a turizmusra támaszkodik, amely szezonális kilengésekkel küzd. A technikai képzettséggel rendelkező munkaerő gyakran kénytelen külföldre távozni a jobb fizetés reményében.
Legjobban fizető ágazatok
Ágazati bontásban az EU-ban az egy órára jutó legmagasabb órabért a közszférán kívüli nem üzleti szektorban mérték (34,2 euró), míg a legalacsonyabbat az építőiparban (30 euró). Az euróövezetben az ipar volt a legjobban fizető szektor (39,8 euró/óra), míg az építőipar itt is a legalacsonyabb maradt (33,4 euró/óra).
2023 és 2024 között az EU egészében az óránkénti munkaerőköltség 5 százalékkal, az euróövezetben pedig 4,5 százalékkal nőtt. A legnagyobb növekedést Lengyelországban regisztrálták, ahol az órabérek 19 százalékkal, 17,3 euróra emelkedtek – ez volt a leggyorsabb növekedés, őket Horvátország (+14,2%) és Lettország (+12,1%) követte.
Mi a helyzet nálunk?
Szlovákiában 2025. elejétől emelték a minimális órabért a munkavégzés nehézségi szintjétől függően. Az első nehézségi szintű munkákra 4,69 euróra emelkedett a bér, ami 0,38 eurós növekedést jelent a 2024-es 4,31 euróhoz képest. Ez az összeg a 816 eurós minimálbérből származik.
Ha a munkavállaló a heti 40 óránál rövidebb munkaidőben dolgozik, akkor az órabér a tényleges munkaórákhoz igazítottan nő.
- 33,5 óra/hét esetén: 5,60 euró
- 37,5 óra/hét esetén: 5,00 euró
- 38,75 óra/hét esetén: 4,84 euró
Szlovákiában azonban a gazdasági helyzet egyre bizonytalanabb, mivel 2024 októberében a szlovák kormány új konszolidációs csomagot mutatott be, amely tartalmazta a tranzakciós adó bevezetését is. Az Európai Bizottság gazdasági bizonytalansági indexe szerint Szlovákiában nőtt a legnagyobb mértékben a gazdasági bizonytalanság az EU-n belül.
A vállalatok ennek hatására visszafogták beruházási terveiket, különösen az év végére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.