Megszületett a „lex-Váhostav”

<p>Pozsony. Gyorsított eljárásban tegnap elfogadta a parlament a kereskedelmi törvény módosítását. A Smer szerint sikerült megoldaniuk egy olyan súlyos helyzetet, melyet a Radičová-kormány idézett elő az olcsó autópálya-tenderekkel. Az ellenzék szerint a kormány közpénzből oldja meg egy magánvállalat tartozását. Az ellenzéki képviselők tartózkodtak a szavazásnál.</p>

IBOS EMESE

A kereskedelmi törvénykönyv módosításával Robert Fico kormányfő szerint elérik, hogy az a beszállító, amely a csődvédelem alatt álló vállalattól kintlévőségének kevesebb mint ötven százalékát kapja vissza az eljárás alatt, a tartozás többi részét a vállalat későbbi bevételeiből igényelheti vissza, és ez a tartozás soha nem évülne el. A jogszabály lehetővé teszi, hogy az eljárás alatt lecseréljék a csődbiztost. Várhatóan a Váhostav kijelölt, tapasztalatlan biztosát is leváltják majd. A cég károsultjaitól az állam év végéig megvásárolja a tartozás ötven százalékát, de ez nem vonatkozik az offshore cégekre.

Az ellenzék azt javasolta, hogy szigorítsák a vállalat menedzsmentjének felelősségét a vállalat igazgatásával kapcsolatban. Szerették volna kiküszöbölni az offshore cégek követeléseit, amelyeknél fennáll a gyanú, hogy kapcsolatban vannak a tulajdonossal, és hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a hitelezők kintlévőségük kisebb részét kapják meg. Javasolták továbbá, hogy a csődvédelmi eljárást ne lehessen úgy lefolytatni, hogy a hitelezők kárára figyelembe vegyék a tulajdonos anyagi helyzetét. Az ellenzéki képviselők azt szerették volna elérni, hogy módosító javaslataik már a Váhostav ügyére is érvényesek legyenek, a Smer azonban egyet sem támogatott.

A szavazást rendkívül heves és érzelmektől sem mentes vita előzte meg. Simon Zsolt (Híd) szerint a kormánytól nem lehetett értelmes javaslatokat várni. „Részvényeket ajánlottak fel a hitelezőknek, de jogokat nem kapnak hozzá. A részvények többsége továbbra is Juraj Široký kezében marad, mire lesz ez jó? Široký a ciprusi offshore cégeken keresztül fogja kivenni a vállalatból a hasznot” – mondta Simon Zsolt. Véleményét Alojz Hlina (független) is osztotta, aki szerint, ha a Váhostav részvényei érnének valamit, már felvásárolták volna azokat a befektetők. Ján Hudacký (KDH) véleménye szerint ebben az ügyben csak rossz és rosszabb megoldás van. Tény viszont, hogy a Váhostavot, egy magánvállalatot szanálnak közpénzből. „Az ajánlat nem rossz a bankoknak és a beszállítóknak sem, de csak Juraj Širokýnak előnyös valójában” – állítja Daniel Lipšic (NOVA). Jozef Kollár (SKOK) szerint ezt a precedenst követően más magáncégek is jelentkezni fognak, és közpénzből várnak majd segítséget.

Igor Hraško (OĽaNO) felrótta a rendőrségnek, hogy nem tartott razziát, hanem csak meglátogatta a vállalatot és jóval az első feljelentést követően keresték fel a vállalatot. „Azokat a dokumentumokat, melyeket a rendőrség a napokban begyűjtött, Robert Fico már régen áttanulmányozta” – jelentette ki Alojz Hlina.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?