A Markíza tévétársaság felvételén látni, ahogy Dušan Kováčik távozik a máriatölgyesi (Dubnica nad Váhom) börtönből (TASR-felvétel)
A smeres miniszter engedte ki a korrupcióért jogerősen elítélt ügyészt
Boris Susko (Smer) igazságügyi miniszter egy bírált jogintézmény segítségével engedte szabadlábra a korrupcióért jogerősen elítélt különleges ügyészt. Dušan Kováčik nyolc helyett négy év után szabadulhatott, de a Legfelsőbb Bíróság visszaküldheti a rácsok mögé. Már ha Kováčik nem szökik meg. Az ellenzék a maffiaállam visszatéréséről beszél.
Jelentős sajtófigyelmet kapott, hogy szerdán Kováčik elhagyhatta a máriatölgyesi (Dubnica nad Váhom) börtönt. A smeres igazságügyi miniszter ugyanis egy ún. felülvizsgálati kérelmet nyújtott be az ügyében a Legfelsőbb Bírósághoz. Ez lényegében egy rendkívüli jogorvoslati lehetőség, amellyel akár a már lezárt ügyeket is újra lehet nyitni. Egyben Susko arról is döntött, hogy az ügy ismételt lezárásáig felfüggeszti Kováčik börtönbüntetését. A korrupt ügyész nem kapott a mozgása nyomonkövetésére alkalmas bokaperecet, de még csak azt sem tiltották meg neki, hogy elhagyja az országot.
A magyarázat
Susko döntését a minisztérium szóvivője, Barbora Škulová magyarázta a sajtónak. Eszerint Kováčik védőügyvédje is beadott egy felülvizsgálati kérelmet, amit a miniszter indokoltnak tartott. A tárcavezető szerint ugyanis az ügyben súlyosan megsértették azokat a rendelkezéseket, amelyek az eset kivizsgálására vonatkoznak. Az ügyészt elítélő jogerős döntés ezért szerinte olyan tényállásból indul ki, amelyet a bizonyítékok alapján lényegét tekintve helytelenül állapítottak meg. Susko erre alapozta az általa beadott felülvizsgálati kérelmet.
Az eset érdekes előzménye, hogy a jelenlegi miniszterelnök, Robert Fico (Smer) 2021-ben, amikor ellenzékben volt, arról beszélt, jó lenne, ha Kováčik megúszná az egészet. A Léva melletti vadászház lehallgatása során arról beszélgetett, fontosnak tartja Kováčik ügyét, ugyanis ha valamilyen módon mentesülne a vádak alól, az „szörnyen sokat segítene”. Majd a nyilvánosság előtt is azt hangoztatta, hogy szerinte az egykori ügyészt jogtalanul ítélték el.
A bajos jogintézmény
Fico a korrupt ügyész szabadon engedésével kapcsolatban most a közösségi oldalán szólalt meg egy bejegyzés erejéig. Rámutatott, Kováčiknak a börtönből való kiengedésére használt jogi intézmény, az ún. felülvizsgálati kérelem (dovolanie), 2006 óta a jogrend része. A jogintézmény ugyanakkor nemzetközi bírálat tárgya is volt már, amikor az állam a Beneš-dekrétumokra hivatkozva akarta bevégezni bizonyos ingatlanok elkobzását. Lapunk részletesen beszámolt róla, hogy 2009-ben Bosits Miklós telkeit a magyarok kollektív bűnösségét kimondó elnöki rendeletekre hivatkozva akarták állami tulajdonba venni. Bár ez polgári peres ügy, az állam, akkor a főügyészhelyettesen keresztül, ebben az esetben is a felülvizsgálati kérelem intézményével élt. Miután ugyanis az első- és másodfokú törvényszék is Bositsnak ítélte az ingatlant, a főügyészhelyettes ezzel a rendkívüli eszközzel újranyitotta az ügyet, amely nyomán a Legfelsőbb Bíróság az állam javára döntött. Bosits azonban az ügyet nemzetközi szintre, a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elé vitte, amely úgy döntött, az ő esetében a felülvizsgálati kérelem sértette a jogait. Ezzel a nemzetközi bíróság pont ezt a jogintézményt kritizálta.
Fiala-Butora János nemzetközi jogász lapunknak elmondta, a strasbourgi bíróság azt találta, hogy a szlovák jogrendszer túlságosan tág lehetőséget nyújt a szlovák állami szerveknek a már jogerősen lezárt bírósági ügyekbe való beavatkozásra. A nemzetközi törvényszék szerint az ilyen beavatkozás csak nagyon szűk körben, szigorú feltételek mellett engedhető meg. „Ez a kritika a büntetőjogi eljárásra is alkalmazható, mert ott ugyanazt az alapproblémát látjuk: a politikai szereplők, mint például a miniszter, nagyon széles jogkörökkel rendelkezik az ügyekbe való beavatkozáshoz” – nyilatkozta Fiala-Butora.
Az ellenzék kiakadt
Az ellenzéki pártok is kritizálják Susko döntését, mellyel szabadon bocsátotta a a korrupt Kováčikot. Szerintük ez azt bizonyítja, hogy a kormány a bűnözőket segíti, és csak azzal törődik, hogy büntetlenséget biztosítson magának és a saját embereinek. A Progresszív Szlovákia (PS) szerint Kováčik különleges ügyész neve az inkompetencia és a súlyos korrupciós ügyek szőnyeg alá söprésének szimbóluma. 17 évig ugyanis úgy vezette a Különleges Ügyészséget, hogy 61 ügyből egyetlenegyben sem tett vádemelési javaslatot. „Egyúttal annak a szimbóluma is, hogy korrupció miatt ítélték el az egyik legmagasabb beosztású tisztségviselőt, aki kapcsolatban áll a Smerrel, vagyis a neve a súlyos korrupció szimbóluma is” – mondta Zuzana Števulová (PS) parlamenti képviselő. A PS szerint Kováčik most azért kap jutalmat, mert szemet hunyt a Smer ügyei felett és a börtönben nem tett vallomást ezekben az esetekben. „Fico ezzel azt üzente a Smerhez közel állóknak, bármi történik is, ő gondoskodik róluk” – tette hozzá Števulová.
Viliam Karas, a KDH alelnöke, korábbi igazságügyi miniszter rámutatott, Susko lépése azt mutatja, hogy a hatalom beavatkozik az igazságszolgáltatás döntéseibe, amit csak nagyon körültekintően és visszafogottan lehetne megtenni. A miniszternek azt a jogát nem kérdőjelezi meg, hogy felülvizsgálati kérelemmel éljen a gyanúsított érdekében, ha erre valóban van ok. „Hogy ezek az indokok fennállnak-e vagy sem, azt a független bíróság fogja eldönteni. Elvárnám azonban, hogy egy ilyen közérdeklődésre számot tartó esetben Susko álljon ki a nyilvánosság elé, és indokolja meg a döntését” – szögezte le Karas. Ha nem adnak magyarázatot, úgy tűnhet, hogy a miniszter azért nyújtott volna be panaszt, hogy a volt különleges ügyész büntetését felfüggesszék.
„Dušan Kováčik a Smer-kormány alatti korrupció és a jogállamiság kudarcának megtestesítője” – hangsúlyozta Branislav Gröhling, az SaS elnöke. Majd a kormánnyal szembeni tüntetésekre szólított fel, mivel a kabinet szerinte csak a bűnözőket, a maffiózókat segíti, és a korrupciót támogatja. Veronika Remišová, a Za ľudí elnöke kijelentette, az igazságügyi miniszter feladata az lenne, hogy biztosítsa az igazságszolgáltatás és a jogállam működését, de ennek épp az ellenkezőjét teszi. „Ahelyett, hogy azzal törődne, miért állnak évekig az ügyek a bíróságokon, és az állampolgárok gyakran meg se élik azok lezárását, ő azzal foglalkozik, hogy megmentsen egy, a kormányhoz közel álló elítélt bűnözőt” – áll az állásfoglalásában. Hozzátette, a kormány jelöltjei a demokráciát fenyegetik, ezért felszólította az ellenzéki pártokat a polgári társadalom mozgósítására a demokrácia megmentéséért.
A Szlovákia mozgalom szerint, ami a korrupció miatt elítélt Smer- és Hlas-jelölteket illeti, ez a politikai túlbuzgóság egyik legjobb példája. Susko a párt szerint a szemébe nevetett minden tisztességes, igazságot akaró embernek. „Susko miniszter egyúttal a volt különleges ügyész szabadlábra helyezéséről is döntött, pedig a legfőbb ügyész két éven át nem látott okot erre és a felülvizsgálati kérelem benyújtása után a fellebbviteli bíróság sem látta indokoltnak. Az a mód, ahogyan ezt próbálja beadni nekünk, szintén azt bizonyítja, hogy a miniszter eljárása nem szokványos” – áll Milan Vetráknak, a Slovensko mozgalom képviselőjének közleményében. A mozgalom elítéli a miniszter döntését, „mert az még jobban aláássa az emberek igazságszolgáltatásba és jogállamiságba vetett bizalmát”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.