Az autókereskedők bevétele a járvány alatt 40, a benzinkutaké 12 százalékkal csökkent
Kivéreztették a kiskereskedőket
A szlovák kormány járványügyi intézkedései csak a nagy üzletláncoknak kedveztek, a kiskereskedők többségének már márciusban látványosan zuhantak a bevételei. A gazdasági korlátozások miatt szinte az összes ágazatban visszaesett a vállalkozói kedv.
Szlovákiában március elején jelent meg a koronavírus-fertőzés, amire az előző kormány rendkívül gyorsan reagált: be kellett zárniuk az éttermeknek, a szállodáknak és az üzletek többségének is, kivételt ez alól akkor csak az élelmiszerüzletek, a drogériák, a gyógyszertárak és a benzinkutak kaptak. Az elemzők már akkor figyelmeztettek arra, hogy a járvány megfékezésére hozott intézkedések hatalmas pusztítást hagynak majd maguk után a kiskereskedelemben, és a Statisztikai Hivatal most közzétett felmérése nekik ad igazat.
Sikeres szupermarketek
„A legnagyobb visszaesést a vendéglátásban könyvelhették el, a szállodák bevételei márciusban nagyjából a felével, az éttermeké több mint az ötödével csökkentek az egy évvel korábbihoz képest. Az autókereskedők ugyanekkor 40, a benzinkutak 12 százalékkal kevesebb bevételre tettek szert, de 25–44 százalékos zuhanással volt kénytelen szembenézni a többi üzlet is” – nyilatkozta lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője. A járvány legnagyobb nyertesei azok a nagy üzletláncok voltak, amelyek élelmiszert is árulnak, ezek ugyanis továbbra is fogadhatták a vásárlókat. A járvány megjelenését követő első hetekben ráadásul a fogyasztók körében kitört a bevásárlási pánik, így nem csoda, hogy a szuper- és hipermarketek bevétele nagyjából 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. „Ez természetesen csak a kezdet, hiszen később még szigorúbb intézkedéseket hoztak, az áprilisi adatok így a márciusiaknál is jóval rosszabbak lesznek” – tette hozzá Sadovská.
Kevesebb új vállalkozás
„Az idei március és április az elmúlt évek egyik legbizonytalanabb időszaka volt a vállalkozók számára, és látványos javulásra nem számíthatunk az elkövetkező hónapokban sem” – állítja Petra Štěpánová, a Bisnode nemzetközi cégminősítő társaság elemzője. Szerinte ezt a legfrissebb felmérésük is igazolja, amelyből kiderül, hogy márciusban alig valamivel több mint 4 ezer új vállalkozást jegyeztek be, több mint 1600-zal kevesebbet az előző év azonos időszakához képest. Ezzel párhuzamosan ráadásul márciusban csaknem 3400 vállalkozás szűnt meg. Štěpánová szerint a legveszélyeztetettebb vállalkozásoknak az éttermek, a szállásadók, a fodrászüzletek és az egyéb olyan szolgáltatások számítottak, amelyeknek a járvány miatt le kellett állniuk.
Javulás csak jövőre
„Most szerdától ugyan látványosan enyhítettek a szigorításokon, aminek köszönhetően az üzletek nagy része kinyithatott, vagyis májusban már a bevételek növekedésével számolhatunk. Nem szabadna azonban megfeledkeznünk arról, hogy a gazdaság lejtőre került, sokan elvesztették a munkájukat, csökkentek a lakosság bevételei, így jóval átgondoltabban költekezünk, vagyis a kereskedők továbbra sem bízhatnak a forgalmuk látványos növekedésében” – mondta el Sadovská. Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint leghamarabb a jövő év második felében zökkenhet vissza a szlovákiai kiskereskedelem a régi kerékvágásba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.