„Kifogásokat keresnek a politikusok”

Pozsony. Minimális az esély az összeférhetetlenségről szóló alkotmánytörvény-tervezet parlamenti jóváhagyására, véli Vladimír Pirošík jogász, a parlament által két héttel ezelőtt elvetett hasonló javaslat egyik kidolgozója.

Pozsony. Minimális az esély az összeférhetetlenségről szóló alkotmánytörvény-tervezet parlamenti jóváhagyására, véli Vladimír Pirošík jogász, a parlament által két héttel ezelőtt elvetett hasonló javaslat egyik kidolgozója. Bár szerdán a kabinet egyhangúlag rábólintott az új tervezetre – azon pártok miniszterei is támogatták, melyek honatyái nem szavaztak a törvényre –, Pirošík szerint csodának kellene történnie, hogy a parlament is elfogadja a jogszabályt. Az Ivan Mikloš által előterjesztett változat már nem tartalmazza a korábban kifogásolt, politikailag problémás részeket: a mostani javaslat szerint a norma csak 2003. január 1-jétől lenne hatályos – azaz a jelenlegi közéleti személyiségekre már nem vonatkozna –, a választott önkormányzati funkciók összeegyeztethetők a megyei és országos parlamenti funkcióval, az államtitkárok pedig funkciójuk megszűnése esetén visszatérhetnek a parlamentbe.

Május 30-án a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) frakciója azért nem szavazta meg a törvényt, mert nem tette volna lehetővé az államtitkárok visszatérését a törvényhozásba. Daniel Lipšic, a KDH alelnöke lapunknak elmondta: az eredeti javaslat a jelenleginél is nagyobb bürokráciát eredményezett volna. „A kormány által most jóváhagyott tervezetet a KDH a parlamentben támogathatónak tartja” – hangsúlyozta lapunknak Lipšic. A KDH elnöke ezzel szemben elítően nyilatkozott a javaslatról. „Nem tárgyalta meg a kabinet törvény-előkészítő bizottsága. Ez így szabálytalan” – szögezte le Pavol Hrušovský.

A két héttel ezelőtti voksoláskor a 150 honatyából 121-en voltak a parlamentben, ebből csak 75-en szavaztak igennel. A jogszabály jóváhagyásához 90 szavazat kellett volna. Pirošík szerint június-júliusban nem lesz ennyi kormánypárti képviselő a parlamentben, hiszen már kampányolni fognak, néhányan esetleg a nyári kampány előtt kiveszik a szabadságukat. Az ellenzék pedig ismét előáll majd valamilyen bizarr érvvel; a HZDS legutóbb állítólag azért nem támogatta a javaslatot, mert nem tartotta elég szigorúnak. A Magyar Koalíció Pártja képviselői közül Hóka László kürti, Kvarda József csenkei, Szabó Olga pati polgármester és Duray Miklós, az MKP ügyvezető alelnöke nem voksolt a tervezetre. Kvarda lapunk érdeklődésére hangsúlyozta: törvényt akkor szoktak kidolgozni, ha van rá társadalmi igény, és az összeférhetetlenségi törvény esetében szerinte ilyen igény nem fogalmazódott meg. A felmérések szerint azonban a lakosság a korrupciót súlyos problémának tartja, ezt az Európai Unió is kifogásolta, sőt George Bush is említette, amikor a szlovák delegációt a Fehér Házban fogadta.

Kvarda kifogásolja, hogy a tervezetről nem volt politikai egyeztetés, ráadásul a parlament időszűkében van, a bizottságok pedig nehezen működnek. „Még a párt kormánytagjai sem tájékoztattak minket a dologról” – jegyezte meg a honatya, aki a választott funkciók összeférhetetlenségét és a családtagoknak is kötelező vagyonnyilatkozatot nehezményezte. „Személy szerint nincs problémám a vagyonnyilatkozattal, de ha képviselőjelöltjeink megtudják, hogy nekik és az egész családjuknak kötelezően vagyonnyilatkozatot kell tenniük, ez felkészületlenül érheti őket, esetleg mindenki visszautasíthatja a jelölést, és így minőségi változás is bekövetkezhet a képviselői munkában. Nem szeretném, ha csak olyan embert lehetne jelölni, akinek semmije sincs, és ezt a semmit nem fél nyilvánosságra hozni. A képviselők egy része komoly vállalkozó, és az emberek ódzkodnak tőle, hogy mindenki tudjon a vagyonukról” – magyarázta lapunknak Csenke polgármestere. Kürt első emberének is a családtagok számára kötelező vagyonnyilatkozattal volt és van problémája. „Ha elfogadható magyarázatot kapok arra, miért és kinek jó, hogy a hozzátartozók is vagyonnyilatkozatot tegyenek, akkor nem zárom ki a törvény támogatását. A hozzátartozók nem befolyásolják a községek gazdálkodását, nem kötődnek a költségvetéshez” – mondta Hóka László. Szabó Olga nem kívánt véleményt mondani az előterjesztett törvényről.

„Közönséges populizmusnak tartom gyorsított eljárásban elfogadtatni az összeférhetetlenségi törvény” – jelentette ki Bugár Béla. Az MKP elnöke leszögezte: 85 fontos eurotörvény van a parlament előtt második olvasatban, azokkal kellene foglalkozni. „Nem lehet a törvényt az utolsó vagy az utolsó előtti ülésen jóváhagyni” – hangsúlyozta.

„Úgy tűnik, a politikusok csak kifogásokat keresnek. A legproblémásabb részek kikerültek a törvényből, most a kötelező vagyonbevallás nem tetszik. Ha ezt is kihúznák, megint találnának valamit, csak hogy semmilyen, esetleg minél gyengébb jogszabályt fogadjanak el” – véli Pirošík. (sza, szge)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?