Európaiak egész generációja fogja törleszteni azt a pénz, aminek a folyósításáról kedden állapodtak meg az Európai Unió (EU) országainak vezetői. Ugyanakkor nagy lehetőséget ad ez a csomag a pazarlásra és a korrupcióra – mutatott rá Martin Vlachynský, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője.
INESS: A pazarlás és a korrupció lehetőségét teremti meg az uniós pénzcsomag
Megjegyezte, ez a legnagyobb összegű költségvetés az unió a történetében, először számol adóssággal, és vezetett be saját adókat. „Az EU egyértelműen megerősítette azt a tendenciát, hogy a költségvetés szempontjából felelősségteljesen viselkedő országok fizetnek rá azokra a tagállamokra, amelyek évtizedek óta pazarolják a forrásaikat” – mondta az elemző.
Rámutatott, hogy ezt a pénzt nem ingyen adják, és kifolyhat az emberek kezéből, a források felhasználásáról pedig a politikusok döntenek. Ezenkívül az elemző szerint a pénzcsomag lehetőséget teremt a pazarlásra és a korrupcióra.
„Káros hatással lesz a versenyszellemre is, mert sok vállalkozónak jobban meg fogja érni az EU-s alapokért, mint az ügyfelekért küzdeni” – tette hozzá.
A kedden Brüsszelben tartott rendkívüli csúcstalálkozón az Európai Unió vezetői megállapodtak a koronavírus-járvány utáni gazdasági mentőcsomagról, az unió 2021–2027-es keretköltségvetéséről és egy 750 milliárd eurós, járvány utáni újjáépítési alapról, amelyből vissza nem térítendő támogatást nyújtanak és kedvezményes hitelt folyósítanak azoknak az országoknak, melyeknek gazdaságát súlyosan érintette a járvány. Ezen felül a vezetők megállapodtak az 100 milliárd eurós hétéves uniós keretköltségvetésről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.