Európai uniós tagságunkkal megnövekedtek lehetőségeink a munkavállalás terén. Épp ezért fontos tisztában lennünk az uniós országokban érvényes szociális biztosítás rendszerével. Ez minden országban más és más, a gazdasági közösség tagjai ebben az esetben nem törekednek jogharmonizációra.
Egyforma jogok és kötelességek
Előre érdeklődjünk
Külföldi munkavállalás, költözés előtt mindenképpen érdeklődjünk a Szociális Biztosítónál, a szociális hivatalokban, az egészségbiztosítónkban, ahol részletes információkat kaphatunk. Természetesen érdeklődjünk az adott ország szociális biztosítási rendszerének hivatalaiban is. Az általános uniós rendelkezésekre azért van szükség, hogy a hosszabb-rövidebb időre külföldön munkát vállaló, külföldön tartózkodó személlyel ne történhessen meg, hogy esetleg egyszerre két országban lesz biztosítása, s így két helyen kell járulékot fizetnie, netán egyben sem. Ne fordulhasson elő az sem, hogy hátrányban legyen az adott ország állampolgáraival szemben.
A szociális biztosítás rendszere a jelenlegi szabályozás szerint nem vonatkozik mindenkire. Akikre vonatkozik, azok az alkalmazottak és egyéni vállalkozók, akik valamelyik uniós országban már biztosítottak, az állami alkalmazottak, a diákok, a nyugdíjasok – azok is, akik már az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt nyugdíjasok lettek. A szociális biztosítás rendszere a fent felsoroltak családtagjaira és azokra is vonatkozik, akik nem uniós tagország állampolgárai, ha valamelyik uniós tagország területén van állandó lakhelyük.
A rendelkezések minden uniós tagállamban érvényesek, valamint Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában. Svájc és Szlovákia között érvényben van a szociális biztosításról kötött kétoldalú egyezmény, a biztosítás ebben az országban ennek alapján történik. A rendeletek vonatkoznak a szociális biztosítás valamennyi szegmensére.
Hol vagyunk biztosítva?
Külföldi munkavállalás előtt nézzünk utána, melyik országban leszünk biztosítva. Általános rendelkezések: csak egy ország törvényi rendelkezései vonatkoznak ránk, abban az esetben is, ha egyszerre több uniós tagországban dolgozunk. Mindig abban az országban történik a biztosítás, ahol dolgozunk – és annak az országnak a törvényei vonatkoznak ránk. Ez abban az esetben is érvényes, ha az állandó lakhelyünk nem abban az országban van, ahol dolgozunk. Vonatkozik ez tehát a határmenti munkavállalókra, vagyis az ingázókra is. Ha például Magyarországon dolgozunk és lakhelyünk Szlovákiában van, Magyarországon leszünk biztosítva, tehát ezen ország biztosítási rendszere vonatkozik ránk.
Ha valaki egyszerre több mint egy európai uniós országban dolgozik, az az állandó lakhelye szerinti országban biztosított, ha itt is végez munkát.
Ha valamely országban biztosítottak vagyunk, ugyanolyan jogaink és kötelességeink vannak, mint az adott ország állampolgárainak. Ahhoz természetesen, hogy jogunk legyen a szociális ellátásra, támogatásra, fizetni kell a járulékokat.
Betegség esetén járó ellátások
Ezek lehetnek pénzbeli vagy természetbeli támogatások. A pénzbeli betegségi ellátásokat rendszerint a biztosítás szerinti ország előírásai alapján nyújtják, tehát függetlenül attól, hogy a biztosított éppen melyik országban él vagy tartózkodik. Ha a jogosultság előzetes biztosítási időhöz kötött, akkor a többi EU-tagállamban megszerzett biztosítási időket is figyelembe veszik. A megszerzett biztosítási időre egyébként érdemes odafigyelni, mert ez többfajta jogosultság előfeltétele. Az ellátás összege és folyósításának időtartama teljes mértékben a biztosítás szerinti ország törvényeitől függ. A pénzbeli ellátásokat közvetlenül a biztosító intézmény szokta folyósítani. Természetbeni ellátásokra (orvosi, fogászati ellátás, gyógyszertámogatás, kórházi és műtéti kezelés) rendszerint a tartózkodási hely szerinti ország törvényei szerint vagyunk jogosultak, abban az esetben is, ha nem vagyunk az adott országban biztosítva. Ennek egyszerű gyakorlati oka van – az adott ország orvosai nem ismerhetik valamennyi tagállam törvényeit, ezért saját országuk törvényei alapján járnak el. A természetbeni ellátások költségeit a biztosítás szerinti ország fedezi.
Ha ideiglenesen más országban tartózkodunk, mint amelyben biztosításunk van, akkor is jogosultak vagyunk az azonnali természetbeni ellátásokra. Ebből a szempontból mindegy, hogy turistaként, diákként, kiküldött munkavállalóként vagy nyugdíjasként, üzleti úton vagy családlátogatáson tartózkodunk-e külföldön.
„Azonnali ellátásnak” nevezzük az egészségi állapot megváltozása (baleset, betegség stb.) miatt szükséges sürgősségi orvosi kezelést. A kiküldött munkavállalók és a diákok ennél is kedvezőbb helyzetben vannak, mivel ők minden szükséges egészségügyi kezelésre jogosultak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.