Dél-Szlovákia küzd a szárnyvonalakért

Nyitra/Deáki/Negyed.

Nyitra/Deáki/Negyed. A Vág, a Garam és az Ipoly mente is tiltakozni készül a vasúti szárnyvonalak személyforgalmának februártól tervezett megszüntetése ellen A Vágsellye–Negyed vasútvonal mentén fekvő községek polgármesterei gazdasági elemzést kérnek a vasúttársaságtól, hogy mekkora veszteséget jelent a szárnyvonal üzemeltetése. Erről Jancsó István negyedi polgármester, a nyitrai megyei önkormányzat képviselője tájékoztatta lapunkat, aki képviselőtársa, Bukovský János deáki polgármester társaságában tegnap felkereste a nyitrai önkormányzatot, hogy László Vilmos közlekedési osztályvezetőnek átadja az vasútvonalon érintett községek petícióját. „Ha a vasút azt akarná, hogy valaki más támogassa a szárnyvonal működési költségeit, akkor erról először készítsenek gazdasági kimutatást” – véli Jancsó. Tegnap a vasútvonal mentén fekvő falvak: Negyed, Vágfarkasd, Zsigárd, Pered és Deáki polgármesterei, valamint Vágsellye képviselője folytattak megbeszélést, hogy megoldást találjanak a vasútvonal megmentésére. Petíciójukban megfogalmazták, hogy a mintegy száz éve fennálló vasútvonalon ma is naponta 400-500 ember utazik, s hogy a korai járattal közlekedő, főleg pozsonyi munkahelyre vonatozó lakosok a vonal megszüntetése esetében nem tudnának eljutni a munkahelyükre. A hajnali járatot legalább két autóbusszal kellene helyettesíteni, de az esti járatokkal is hasonló a helyzet. A polgármesterek megegyeztek, hogy a vasúttársaság valószínűleg túlzott, amikor a szárnyvonalak veszteségét felbecsülte. „A felszámolásra ítélt 25 szárnyvonal veszteségét 500 millió koronára becsülik, ami azt jelentené, hogy átlagban 20 millió veszteséget termelne egy-egy szárnyvonal személyforgalma. Szerintünk ez lehetetlen” – állítja Deáki polgármestere. Az érintett községek már decemberben elküldtek egy petíciót a közlekedési minisztériumba és a vasúttársaságnak is, de választ nem kaptak. A megyei osztályvezető, László Vilmos örült is, hogy tegnap átadták neki a petíciójukat, mert ő a megyei önkörmányzat elnökével, Milan Belicával együtt ma találkozik a szárnyvonalak ügyében a közlekedési miniszterrel és a vasutak vezérigazgatójával, és nekik is tolmácsolják majd a Sellye–Negyed vonalon megfogalmazott petíciót.

A Párkány–Léva, illetve a Csata– Ipolyság szárnyvonalak mentén fekvő települések ugyancsak tiltakoznak. Az Alsó-Garam Menti Társulás tegnapi ülésén a zselízi régió községei csatlakoztak ahhoz a felhíváshoz, amelyet Nagy Géza, Zselíz polgármestere, az Ipoly– Garam Regionális Fejlesztési Ügynökség elnöke ismertetett a jelenlevőkkel. Az ügynökség január 25-én (szombaton) délelőtt tíz órakor Ipolyság főterén tiltakozó nagygyűlést szervez a vonalak megszüntetése ellen, és felhívja a Lévai járás minden lakóját és önkormányzatát, hogy támogassák a kezdeményezést. Az egybegyűltek aláírásgyűjtő akciót is kezdeményeztek a két vonal megmentéséért. A felhívás kéri a kormányt, hogy vizsgálja felül a hibás döntést, s teremtse meg az alapvető feltételeket az említett vonalak hatékony működtetéséhez. Az ügynökség felkérte az Alsó– Garam Menti Társulást alkotó községeket, hogy az aláírt íveket legkésőbb január 28-ig juttassák el az ügynökség címére (Ipoly–Garam Regionális Fejlesztési Ügynökség, Fő tér 1, P. O. BOX 58. 936 01 Šahy), hogy január 29-én a petíciót át tudják adni a kormánynak. Breznička/ Kalonda.

Az érintett települések Losonc környékén is egyeztetni kezdtek, hogyan tiltakozzanak a vasúti személyszállítás tervezett leállítása ellen. Breznička polgármestere, Milan Šulaj lapunknak elmondta, hiányolja az önkormányzatok és a polgárok összefogását. „Erősebben fel kell emelni a szavunkat. Úgy látszik, nem igazán figyelnek ránk fent és az emberek is belefáradtak abba, hogy a megváltoztathatatlannak tűnő döntések ellen tiltakozzanak. Pedig valamit tenni kellene, ha már a levelezéssel semmire sem mentünk” – nyilatkozta Šulaj. A döntés a Szinóbányán élők mindennnapjait is megnehezítené. Eddig tizenöt-húsz percet utaztak Poltárig az iskolások és a munkába járók, ám ez az idő ezután átszállásokkal akár napi két órára is növekedhet. „Nem tudni, meddig bírják majd az emberek. Arról nem is szólva, mennyivel fog többe kerülni az utazás” – jegyzi meg. Kalonda polgármestere környékbeli kollégáival a napokban egyeztet a tiltakozás módjáról. „Mindenképpen békés eszközökkel, de a probléma súlyának megfelelően kell a véleményünket tiltakozás formájában megfogalmazni és megvalósítani.” – véli Gyenes József. A vonatpótló buszjáratok indításáról a hónap végén dönt a losonci Autóbuszközlekedési Vállalat vezetősége. (gl, buch, szasz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?