Georgiai kormányfő: A külföldi befolyásról szóló törvény civilszervezetek által kívánt forradalomról szól

kobahidze

A külföldi befolyás átláthatóságáról szóló, Georgiában elfogadott törvény lényegében annak a forradalomnak az átláthatóságáról szól, amelyet civilszervezetek akartak előidézni az országban – jelentette ki Irakli Kobahidze georgiai miniszterelnök.

Kobahidze szerint bár Georgia egyértelműen éllovas volt a négy EU-tagságra pályázó ország között, de 2022-ben ennek ellenére minden indoklás nélkül elutasították az országot, amikor nem kapta meg a tagjelölti státuszt.

„Ezt nagy civilszervezetek egy bizonyos csoportja arra használta fel, hogy megpróbáljon forradalmat szervezni, ami könnyen kikövetkeztethető" – mondta a kormányfő az Adzsar tévének adott interjúban a TASZSZ orosz állami hírügynökség pénteki híre szerint.

Ezt követően alkotta meg a kormánypárt az átláthatóságról szóló törvényt. „Ez a törvény, úgy mondanám, nem is forradalomellenes. Ez egy törvény a forradalom átláthatóságáról" – tette hozzá.

„Ha valaki forradalmat akar szervezni Georgiában, próbálja meg, de a kísérletnek átláthatónak kell lennie" – jelentette ki Kobahidze.

A georgiai parlament májusban fogadta el a külföldi befolyás átláthatóságáról szóló törvényt, amely az Európai Unió és az Egyesült Államok éles tiltakozását váltotta ki. Szalome Zurabisvili georgiai államfő megvétózta a törvényt, de a tbiliszi parlament felülbírálta az elnöki vétót.

Az érintett civilszervezetek többször kijelentették, ha a törvényt elfogadják, nem regisztráltatják magukat az előírt nyilvántartásban, mivel nem tartják igazságosnak, hogy olyan szervezeteknek nevezik őket, amelyek külföldi erők érdekeit képviselik.

A georgiai hatóságok kitartanak amellett, hogy a törvényre csak a pénzügyi átláthatóság miatt van szükség, és a külföldről érkező finanszírozás azt jelenti, hogy az érintett szervezetek külföldi érdekeket képviselnek.

A törvény azokra a civilszervezetekre és médiumokra vonatkozik, amelyek finanszírozásuk több mint 20 százalékát külföldről kapják. Az ilyen szervezetek kötelesek minden év januárjában bevételi és kiadási nyilatkozatot benyújtani az igazságügyi minisztériumnak. Ellenkező esetben 25 ezer lari bírságra számíthatnak. Ha a bírság után sem nyújtják be a nyilatkozatot, minden egyes késedelmes hónap után 20 ezer lari bírságot kell fizetniük. A szervezetek nyilvántartásba vétele augusztus 1-jén megkezdődött.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?