Octavia Sportline: Na ez az Octavia, amit én is élveztem!

Octavia
Pozsony |

Az Octavia soha nem tartozott azon autók közé, amelyekért kifejezetten rajonganék. Kényelmes, az aktuális változata jól mutat, csak épp nem az én világom. Hosszú utakra nagyon praktikus, mert temérdek hely van benne, de különösebb vonzódást nem érzek iránta. Aztán mégiscsak jött egy változat, amelyre még azt is mondanám: miért ne.

Az Octavia a Škoda legsikeresebb modellje, s ehhez igazodik a kínálat is. A dízeles és a benzines változatokkal együtt elérhető például a Scout vagy a sportos RS kivitel, de a mild- vagy plug-in hybrid változat is. Ezt egészíti ki – az Octavia esetében első ízben – a Sportline változat, amelynek túl sok köze a sportos vezetéshez nincs, de még így is érdekes alternatívát jelent a szürke és fehér Octaviák unalmas világában.

Ami a felszereltségi szinteket és kivitelezéseket illeti, a Style és az RS közé sorolandó. A második legerősebb benzinmotor, az automata duplakuplungos váltó vagy összkerékhajtás pedig már egy olyan alapot jelent, amelyre büszkén lehet építeni.

Galéria

Beltér

A tesztelt változaton elsősorban az attraktív Phoenix metálfényezés fogja felkelteni a járókelők figyelmét. Tény, hogy ez a szín egyre több modellen jelenik meg, de joggal, ugyanis valamilyen csoda folytán szinte mindegyik Škodához illik.

A Sportline az utastérben is az RS változatra emlékeztet, a sportos kiegészítők viszont ebben az esetben sokkal visszafogottabbak. A sportülések vagy a bőrbevonatú kormánykerék viszont szerencsére nem hiányzik. Amit külön díjaztam, hogy az ülések magas légáteresztő képességgel rendelkező Thermoflux anyaggal voltak bevonva, ennek köszönhetően hosszabb vezetés után sem volt izzadt a hátam.

Az Octavia rendkívül tágas teret kínál, amit leginkább a hátsó üléseken fognak érezni. Az ott utazók ugyanis egy kis túlzással kinyújtott lábakkal utazhatnak. A csomagtér alapban 600 literes, az üléstámlák lehajtása után pedig már 1555 liter áll rendelkezésre.

Az autó felszereltségének összeállításánál a benyomás volt az elsődleges szempont, ami kár, mert a járgányból olyan asszisztens rendszerek hiányoztak, mint a holttérfigyelő vagy a sávtartó rendszer. Nem volt elérhető az Octaviába egyébként rendelhető adaptív futómű vagy a head-up kijelző. Másrészt a full-LED Matrix fényszórók, mint mindig, tökéletesen világítanak, és a sofőr előtti digitális műszeregység is nagyon jól mutat.

Az erőforrás

A motorházban kétliteres benzines TSI erőforrás volt, 140 kW (190 LE) teljesítménnyel és 320 Nm-es forgatónyomatékkal, amely már 1500 fordulattól is elérhető. Az Octavia Sportline 6,8 másodperc alatt éri el 0-ról a 100 km/órás sebességet, ami az Octavia RS gyorsulásánál csak egytized másodperccel kevesebb. S míg a benzines RS-hez nem rendelhető összkerékhajtás, addig a Sportline esetében igen. A gázpedál reakcióideje gyors és folyamatos, feltéve, ha kikapcsolják a Start-Stop rendszert, amely sajnos letompítja a motort.

Ami a futóművet illeti, elsősorban a kényelemre van beállítva, ami nekem nagyon is megfelelt. A Sportline kivitel ugyanis elsősorban arra szolgál, hogy az autó jobban nézzen ki és kilógjon a sorból, ám ha kedve támad a sofőrnek, még ezzel is élvezheti a száguldozást. Aki a gáz/fék vezetést szereti, annak bizonyára egy kis csalódást okoz a motor reakciója, a klasszikus sportvezetésre viszont teljes mértékben megfelelő.

Nekem leginkább az országutakon tetszett az Octavia magatartása. Kellőképpen elnyeli az utak egyenetlenségeit, az összkerékhajtásnak köszönhetően pedig nagy magabiztosságot nyújt. Igen, városban ez a teljesítmény fölösleges, a fogyasztás ráadásul a kilenc litert is elérheti, autópályán viszont a motor nagyon halk, s a megengedett 130 km/órás sebességnél 2000 fordulat környékén dolgozik, 7,4 literes fogyasztással.

Galéria

Megvenni vagy sem?

Az Octavia ezen változata még azokat is meggyőzheti, akik nem rajonganak a modellért. Tehát még engem is. Jó vezetni, kényelmes, a liftback kivitelben pedig csak nehezen talál konkurenciára. Aki viszont igazán gyors Octaviát akar, annak talán mégis az RS kivitelt kellene választania, hiszen az RS Octavia mégiscsak jobban hangzik, mint az Octavia Sportline. Túl nagy különbség pedig árban már nem nagyon van, körülbelül kétezer eurót kell még hozzáadni a végösszeghez annak, aki RS-t akar. De mivel az Octavia Sportline alapban is 29 140 euróba kerül, a tesztelt változat pedig 31 740 eurónál kezdődik, egyértelmű, hogy nem a legolcsóbb modellváltozatról van szó, s aki racionális döntést szeretne hozni az Octavia vásárlása során, az bizonyára nem ezt a modellt fogja választani. A klasszikus Octavia kezdőára ugyanis kicsivel 21 ezer euró felett van.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?