Nincs pénze hibridre? Ez a megfizethető alternatív meghajtás! (VIDEÓ)

LPG meghajtás
Varsó |

Jelenleg körülbelül minden harmadik, Szlovákiában eladott Dacia rendelkezik LPG-meghajtással. Ezek a modellek ugyan drágábbak, ám a többletkiadás már 15 ezer kilométer megtétele után megtérül, s aztán – tekintettel a benzin és LPG közti jelenlegi árkülönbségre –, már minden kilométeren spórolnak. Arról, hogy milyen előnyökkel jár ez az alternatív meghajtás, a Dacia szakértőivel beszélgettünk el egy Varsóban tartott konferencián.

A Dacia képviselői a varsói sajtótájékoztatón hangsúlyozták, a méregdrága elektromobilok mellett épp az autógáz lehet az az alternatív meghajtás, amely még az átlagos halandók számára is évekig megfizethető marad(Fotók: Dacia)

Az autógázként is emlegetett cseppfolyósított kőolajgáz (LPG) valóban minimalizálja az autóhasználattal járó kiadásokat. Az LPG általában propánként, vagy egyes esetekben propán és bután keverékeként kapható, tulajdonképpen a kőolajfinomítók melléktermékéről van szó. Alternatív üzemanyagként lényegesen több helyen elérhető, mint a CNG. A régiónkban egyedül Ausztriában van kevés olyan benzinkút, ahol LPG is kapható, a többi országban viszont nem jelent gondot autógázt tankolni, Európában több mint 35 ezer helyen elérhető. Szlovákiában 405 benzinkúton kapható LPG, az ország lefedettsége ezen a téren a jobbak közé tartozik Európában.

muserfal

Gyári garancia

A belső égésű gépkocsik többsége utólag is átszerelhető LPG-meghajtásra, ez a megoldás viszont kevésbé praktikus, és értelemszerűen az autógyártó sem vállal ezért az utómunkáért garanciát. Épp ezért jó, ha az LPG-tartályt már gyárilag szerelik az autóba, s a Dacia pontosan ezt a lehetőséget kínálja az egyes modelljeinél. Így aztán a teljes rendszerre vonatkozik a garancia, a tartályt ráadásul a pótkeréknek kialakított helyre teszik a csomagtartóban, így nem foglal extra helyet.

Az LPG-meghajtás egyébként az autómárkák világában feledésbe merült, a károsanyag-kibocsátás csökkentését inkább az elektromos meghajtás különböző változataival próbálják elérni. Az olcsó, ám rendkívül hatékony autógáz-meghajtást nagyban már csak a Dacia, a Renault és a Fiat kínálja Európában, de már csak a Daciának sikerül évről évre megemelni ezeknek az autóknak az eladását.

tartaly

Jelentős megtakarítás

Nem csoda, hogy egyre emelkedik ezeknek a gépkocsiknak a népszerűsége hiszen beigazolódott, hogy az LPG ára az elmúlt években aránylag stabil, független a benzin-ár alakulásától, és még ha drágult is, távolról sem olyan radikálisan, mint a benzin. Jelenleg az országban átlagban 0,79 euróba kerül egy liter LPG, ami annyit jelent, hogy benzinnel összehasonlítva 40 százaléknyi megtakarítást könyvelhetnek el 100 kilométeren.

Ráadásul az autó ára sem fogja tönkretenni a családi költségvetést, hiszen például a klasszikus Sandero vagy a Duster esetében az LPG-változat csak hatszáz euróval drágább, ami igazán elhanyagolható összeg. A nagy családi Jogger esetében az LPG-meghajtással is rendelkező TCe 100 ECO-G modell jelenti az alapot, 16 200 euróért, így nem is csoda, hogy épp ennél a modellnél választották tavaly a legtöbben (57%) ezt az alternatív meghajtást. A Szlovákiában 2022-ben eladott Sanderók 37, Sandero Stepway modellek 38 százaléka rendelkezett LPG-meghajtással. A legkevesebb LPG-kivitelezés a Duster esetében elt el, hiszen ennél a modellnél még továbbra is az összkerékhajtás a népszerű, ezt pedig nem lehet LPG-vel kombinálni.

Hogyan működik?

Az LPG befecskendező rendszere a meglévő benzinmotor mellé kerül. Használatához speciális, a folyékony formában történő tárolás miatti nagyobb nyomásnak ellenálló tartály, valamint a motor ellátó rendszerének kismértékű módosítása szükséges.

Szerkesztőségi garázsunkban már nemegy LPG-s Dacia megfordult, legutóbb tavaly augusztusban a Jogger. A tesztautóban 999 köbcentis háromhengeres benzinmotor volt, gyárilag szerelt LPG-meghajtással. A motor teljesítménye, ha LPG-re kapcsolnak, 74 kW (4600–5000 fordulaton), míg benzinmeghajtásnál 67 kW (4800–5000 fordulaton). A forgatónyomaték gázmeghajtásnál 170 Nm (2000–3500 fordulaton), benzin esetében pedig 160 Nm (2100–3750 fordulaton). Mindez azért van, mert az LPG-nek magasabb az oktánszáma. Nem csak a számok igazolták, hogy a motor mintha nagyobb összhangban lenne a gázmeghajtással. A gyakorlatban is érezhető volt a különbség, LPG-vel agilisabb és halkabb volt a motor, a gyorsulás is sokkal folyamatosabbnak tűnt. A Jogger LPG-re 450–500 kilométert is megtesz, benzinre aztán további körülbelül 800 kilométert, így egyszeri tankolás után akár 1300 kilométert is levezethetnek. Mindez a negyvenliteres LPG-tartálynak, és a teljes értékű 50 literes benzintartálynak köszönhető. Ez pedig annyit jelent, hogy egyetlen tankolás után (benzin és LPG) Pozsonyból akár Dubrovnikig is eljutnak.

A két meghajtás között egyetlen gombnyomással váltogathatnak, akár vezetés közben is, így a két rendszer használata rendkívül egyszerű. Aki akarja, az nyugodtan használhatja csak az LPG-tartályt, míg a benzin csak egyfajta biztosíték lesz, végszükséglet esetére. Például az alternatív meghajtással rendelkező Sandero tulajdonosainak 79 százaléka javarészt csak az autógázt használja, s csak 13 százalékuk vezet kiegyensúlyozottan benzinre és LPG-re, a maradék 8 százalék a benzint részesíti előnyben.

tankolas

Magasabb fogyasztás

A korrektség kedvéért meg kell jegyezni, hogy LPG-meghajtásnál körülbelül negyedével megugrik a fogyasztás, a Sandero esetében például a gyári adatok szerint a benzines átlagfogyasztás 5,5 liter 100 kilométeren, míg autógáz esetében 6,8 liter. Másrészt még így is megspórolnak minden kilométeren, a benzin és LPG közti árkülönbség ugyanis jelentős. Egyébként azt, hogy mennyit takaríthatnak meg az egy év alatt megtett kilométerek során az lpg.dacia.sk honlapon tudják kiszámolni.

A Dacia egyébként 2009-től 600 ezer LPG-meghajtással rendelkező modellt adott el, tavaly az összeladások 34 százalékát képezték ezek az autók. A legtöbb Lengyelországban, Törökországban és Olaszországban kelt el. Épp az olasz forgalmazók voltak azok, akiknek a nyomására a Dacia fontolóra vette az LPG széleskörű használatát, s mint látszik, jó döntést hoztak.

rendszer

Mik az LPG előnyei?

A legjelentősebb, hogy minimalizálja az autóhasználattal járó kiadásokat. A benzinhez képest jóval alacsonyabb a károsanyag-kibocsátása az ilyen autóknak, a gyártó szerint pedig valószínűsíthető, hogy az LPG-vel szerelt Daciák teljesíteni fogják a készülő, rendkívül szigorú Euro 7 károsanyag-kibocsátási normát is.

Felmerült a kérdés, hogy vajon párosítható-e az LPG-meghajtás valamilyen más alternatív meghajtással, egyszerű hibriddel vagy plug-in hibriddel. Didier Michaud, a Dacia platformgyártásért felelős menedzsere állítja, hogy elvileg bármire képesek lennének, a kérdés viszont az, hogy megérné-e a többletkiadást. „Számunkra és a vásárlóink számára is a legfontosabb, hogy a lehető legkedvezőbb áron tudjanak új autót venni. Az LPG-t lehet kombinálni hibridmeghajtással, ám ennek a kifejlesztése olyan költséges lenne, hogy kénytelenek lennénk radikálisan megemelni az ilyen autók árát, ami meg már nem lenne előnyös a vásárlók számára” – mondta.

Ami pedig a szervizelést illeti, a Dacia nem tesz különbséget abban, hogy csak klasszikus benzinmotorral, vagy LPG-meghajtással is rendelkező járművel érkeznek, így felárat ezért nem kell fizetni. Az autógázt használó autók tulajdonosai kötelesek évente egyszer abszolválni az üzemanyagrendszer ellenőrzését, ami csak minimális kiadásokkal jár. A Dacia egyébként azt ajánlja, egy évben kétszer látogassanak el a technikusokhoz, hogy a motort beállítsák az eltérő üzemanyag-keverék égetésére. Ugyanis míg télen az LPG hatvan százaléka propán és negyven százaléka bután, addig nyáron ez az arány fordított.

Egyébként mivel a Dacia LPG motorjai megfelelnek a 2001-es nemzetközi szabványnak (R67-01), amely előírja, hogy az LPG-járművek rendelkezzenek biztonsági szeleppel, ilyen járművel tehát bármely parkolót korlátlanul használhatják, még a földalattiakat is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?