A felújított Octaviába nem fogják visszasírni a háromhengeres motort

Octavia
Mikulov |

Az online térben zajló világbemutató után az első nemzetközi menetpróbára sem kellett messze utazni, a Škoda ugyanis Morvaország mesés borvidékének kanyargós útjain, Mikulov környékén adott lehetőséget az újságíróknak arra, hogy kipróbálják a márka örökös kasszasikerét, a modernizált Octaviát. A járgány új fényszórókat és meglepően jó alapmotort kapott.

Az Octavia évek óta vezeti az eladási statisztikákat, értelemszerűen a céges klienseknek köszönhetően. Az első generáció még 1997-ben látott napvilágot, s míg eleinte elsősorban a liftback változatban volt népszerű, manapság, amikor már a negyedik generáció van a piacon, a kombi fogy jobban. Ez utóbbit a németek és a csehek vásárolják a leg-gyakrabban, míg a liftback a csehek és a lengyelek körében népszerű.

Az Octavia negyedik generációja most olyan ráncfelvarráson esett át, amelyet a kevésbé figyelmes szemlélő észre sem venne. Átdolgozták az elülső maszkot, amely valamivel robusztusabb lett, a járgány pedig új, második generációs Matrix LED-fényszórókat kapott.

Ami az utasteret illeti, az új színeken kívül a digitális műszeregység új grafikát kapott, a központi, 13 colos érintőképernyő pedig teljesen új médiarendszerrel rendelkezik, a funkciók többségét épp ezen a képernyőn keresztül lehet kezelni. A legnagyobb módosítást viszont egyértelműen az erőforrások jelentik.

opctavia

Újra négy hengerrel

A literes háromhengeres, 81 kW (110 LE) teljesítménnyel bíró motor már a múlté, helyét a legyengített négyhengeres 1,5-ös TSI erőforrás vette át. Az ismertebb, erősebb változata 110 kW teljesítménnyel rendelkezik, az Octavia alapkínálatát viszont a 85 kW-os (116 LE) változata képezi, melynek forgatónyomatéka 220 Nm. Ezt kombinálhatják hatgangos manuális, vagy hétgangos DSG automata váltóval – ez utóbbi esetben a motor még egy 48 voltos lágy hibridtechnológiával van kiegészítve. Az indítógenerátorral és 0,7 kWh kapacitású elemmel rendelkező meghajtás feladata, hogy a lehető legnagyobb mértékben rekuperálja a fékezéskor keletkező energiát, amelyet aztán a gyorsulásnál vagy az úgynevezett vitorlázásnál tud újrahasznosítani. Az 1,5 TSI erőforrások mindegyikét felszerelték az úgynevezett ACT+ rendszerrel, amely a motor kisebb terhelésekor deaktivál két hengert – ezt a funkciót  nevezzük vitorlázásnak –, csökkentve az Octavia üzemanyag-fogyasztását.

Octavia

Már az első kilométereken beigazolódott, milyen jó munkát végez a rendszer. Az automata váltó magasabb fordulatokon tartja a motort, a 220 Nm-es forgatónyomaték pedig már 1500 fordulattól elérhető. A lágy hibridrendszerrel nem rendelkező változathoz képest a fogyasztás 0,5 literrel jobb, a károsanyag-kibocsátás pedig 10 gramm szén-dioxiddal alacsonyabb. Az erősebb, 110 kW-os változathoz képest viszont valamivel kisebb teljesítménnyel kell számolni.

octvka

Meglepő fogyasztás

Az egyetlen negatívum, amit az új alapmotorral kapcsolatban megfogalmazhatok, az a gázpedál túl kései reakcióideje. Gyakran még padlógáznál is eltart, míg a motor magához tér. Előzésnél persze manuálisan is alásorolhatunk a volán mögötti váltókaroknak köszönhetően, de kicsit zavaró, hogy automata váltóval a normális forgalomban is manuálisan kell alásorolni, ha valami miatt lefékezünk, majd újra szeretnénk gyorsítani. A gázpedál egyszerűen késve reagál.

octaviacska

Ami viszont nagy meglepetést okozott, az a fogyasztás. Az autóban hárman ültünk, a poggyásszal gyakorlatilag megtelt a csomagtér, de még így is 4,4 literes átlagot sikerült elérni 100 kilométeren. Ezt pedig már a prémiumkategóriás hibridek is irigyelhetik.

A csehországi tesztvezetések egyik legnagyobb előnye, hogy az autót rosszabb minőségű utakon is kipróbálhatjuk. Itt pedig beigazolódott, milyen jól működik az adaptív DCC futómű-szabályozás. A kanyargós morvaországi utakon a Comfort üzemmód valóban kényelmes vezetést kínál, bár néha azért akarva-akaratlanul átkapcsoltunk Sportba, hogy az autó valamivel agresszívabb magatartásra váltson.

octaviak

Összegezve

Az Octavia igazolta, hogy a céges autók között nehezen akad konkurenciája. Legnagyobb előnyei közé tartozik a rendelkezésre álló tér, a praktikum, és újonnan már a rendkívül takarékos alapmotor is. Mindez persze az áron is meglátszik, hiszen az alapváltozatért nálunk 25 130 eurót is elkérnek, az alapmotor automata váltóval és lágy hibriddel kombinált változata pedig 27 830 eurónál kezdődik. Jó hír viszont, hogy már alapban is rendkívül gazdag felszereltséget kapnak, s korábban ez sem számított mindig természetességnek az Octaviánál. 

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?