A Pátrián is Žbirka szól majd?

<p>Pozsony. Sokkal több szlovák zene kell az éterbe – a kormány szerint. A kulturális tárca a kereskedelmi rádióknak 20, a közrádiónak 35 százalékos szlovákzene-sugárzást akar előírni. Az intézkedés a Pátria rádiót is érintené, hátrányosan.</p>

MÓZES SZABOLCS

Úgy tűnik, hogy győzött a szlovák zenészek lobbija. A kulturális minisztérium tárcaközi egyeztetésre bocsátott tervezete előírná, minimálisan milyen arányban kell szlovákiai zenét sugározni a hazai rádiókban. Most erre nincs szabály, minden rádió szabadon dönti el, mennyi teret ad a szlovák előadóknak. Szakértők szerint a kereskedelmi rádiókban jelenleg legfeljebb a számok tizede hazai előadó műve.

Ezen változtatna a minisztérium. Jövőre a kereskedelmi adóknál 20 százalékos küszöb lépne életbe (ez 2017-ben 25 százalékra emelkedne), a közrádió esetében pedig 35 százalékos lenne a minimális limit. Az intézkedés az RTVS minden adóját érintené – így a magyar Pátria rádiót is.

Hazai magyarok

Lovász Attila, a közmédia nemzetiségi adásainak igazgatója lapunknak elmondta: most a Pátriában sugárzott zene 10–15%-a hazai termés. Ezek szinte kivétel nélkül magyar dalok – szlovákiai zene nemcsak a szlovák nyelven előadott, hanem minden olyan dal, amelynek legalább az egyik szerzője szlovák állampolgár. Tehát pl. a Ghymes, a Kicsi Hang, a Rómeó vérzik, a Kor-Zár vagy a Jóvilágvan dalai is ebbe a kategóriába esnek.

A pátriás 10–15% viszont még messze van a tervezetben előírt 35-től. Lovász szerint az utóbbi időben egyre több igényes hazai magyar produkció született – ezekre pozitívan is reagálnak a rádióhallgatók –, ám messze nincs annyi, hogy a dalok bő harmadát kitehesse. Vagyis szlovák szerzeményekkel kellene feltölteni a „listát”, ez viszont nem feltétlenül tenne jót a Pátria hallgatottságának. „Nem nagyon örülnek a szlovák daloknak, kaptunk már emiatt panaszos e-maileket” – tette hozzá az igazgató.

A tervezet alapján az adók kivételt kérhetnének a Frekvenciatanácstól, ám erről Lovász szerint még korai elmélkedni. „Sok múlik azon is, pontosan mi szerepel majd a törvényben: kapnak-e kivételt a nemzetiségi és a külföldi adások” – tette hozzá. A Szlovák Rádiónak ugyanis angol nyelvű adója is van, kérdéses, mennyire lenne célszerű itt 35%-os szlovákzene-arányt előírni.

Mi kell a népnek?

„Nem vagyok szabályozáspárti. Valahol elengedhetetlen, ebben az esetben nem az – fejtette ki Lovász. – Vannak itt nagyobb problémák is: a Senzi TV a jóízlés határát súrolva sugároz, a TV8-on kuruzslók és népbutítók adnak tanácsokat.”

A közrádió egésze egyébként – ha a hat adó átlagát tekintjük – már most kb. annyi szlovák zenét sugároz, amennyit a törvény előírna. A kereskedelmi rádióknak nem tetszik a változtatás: a vállalkozás szabadságába való beavatkozásnak tekintik a tervezetet, a leghallgatottabb adó, az Express rádió bírósági úton védekezne.

Marek Maďarič kulturális miniszter ugyanakkor figyelmeztet: hasonló kvóták több más uniós államban is vannak. Maďaričék szerint egy közelmúltban készített felmérés is megmutatta: az emberek 70%-a több hazai zenét szeretne. Ha a hallgatók valóban több szlovák számot szeretnének, többet is adnánk – védekeznek a rádiók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?