A kormány előtt az oktatási törvények

A közoktatási törvény és a pedagógusbérek emelése kerül ma terítékre a kormányban. Mindkét módosító javaslatról gyorsított eljárásban tárgyal majd a parlament, hiszen a kormány azt szeretné, hogy már szeptemberben hatályba lépjenek.Pozsony.

A közoktatási törvény és a pedagógusbérek emelése kerül ma terítékre a kormányban. Mindkét módosító javaslatról gyorsított eljárásban tárgyal majd a parlament, hiszen a kormány azt szeretné, hogy már szeptemberben hatályba lépjenek.

Pozsony. A most beterjesztett módosító javaslat az alsó tagozatos iskolák helyzetét orvosolja, a létszámgondokkal küzdő teljes szervezettségű iskolákról az oktatási minisztérium hatáskörébe tartozó belső elbírálás során döntene a tárca. Lapunk úgy tudja, hogy csak egyszeri szükségmegoldásról van szó, mert a bajban levő felső tagozatos iskolák helyzetének orvoslását az oktatási intézmények finanszírozását szabályzó törvény módosításától várja a Híd. A kormányprogramban valóban szerepel a vonatkozó jogszabály megnyitása. Ugyanakkor Peter Krajňák (Híd), az oktatási minisztérium államtitkára lapunknak korábban azt mondta, hogy elsősorban az iskolai klubok, szabadidőközpontok stb. finanszírozásáról szeretnének egyeztetni. Információink szerint a finanszírozással kapcsolatos konkrét kérdésekről még nem tárgyaltak a koalíciós partnerek. Nem tudni tehát, hogy van-e valós politikai akarat arra, hogy a jelenlegi normatív finanszírozási rendszert az osztályalapú finanszírozás váltsa fel. (Ez utóbbi alapján nem az adott oktatási intézményt látogató gyermekek száma, hanem az osztályok száma szerint járna a meghatározott állami támogatás.) Ráadásul ebben a kérdésben egyelőre a Hídnak sincs konkrét álláspontja.

A kormány előtt landolt a pedagógusbérek 6%-os emelésére vonatkozó javaslat is. Az előirányzott 6%-ot szeptembertől az összes pedagógiai alkalmazott megkapná.

Az indoklásban a további béremelést, az újabb 6%-ot, mely 2018 januárjától lenne esedékes, alapvető belső átalakításokhoz, magyarán: optimalizációhoz köti a kormány. A béremelés mértékével sem Pavel Ondek, az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetének elnöke, sem pedig a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU) nem elégedett. Előbbi 25%-os, utóbbi pedig két lépésben, konkrét összeggel történő béremelést szorgalmazott. A módosítás most sem számol a nem pedagógiai alkalmazottak béremelésével, miközben havi fizetésük még a minimálbért sem éri el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?