Vannak, akik csak a háború nyelvén értenek

Pozsony. Tegnap tárgyalt a hetvenöt fős szlovákiai katonai egység Irakba küldéséről szóló kormányjavaslatról a parlament; lapzártánkig nem ért véget az ülés. A vita komolyságát bizonyítja, hogy a kormánypártok még a Koalíciós Tanács tegnapra tervezett ülését is elhalasztották.

ĺgy tiltakoztak a kommunisták a parlamentben TASR-felvételA kabinet azt javasolja, hogy katonáink vegyenek részt a nemzetközi akcióban, de harci feladatokat csak az ENSZ Biztonsági Tanácsának a beleegyezésével teljesíthetnének. Szlovákia 2003 végéig küldene katonákat, főként vegyvédelmi alakulatot Kuvait területére. A javaslatot Ivan Šimko védelmi miniszter terjesztette elő, miközben kifejtette: egyetlen normális ember sem kíván háborút, viszont a világon vannak terroristák, diktátorok és bűnözők, akik csak a fegyverek nyelvén értenek. Nem harcolni küldjük oda a katonákat, hangsúlyozta, majd elismerte: a parlament komoly döntés és az egyik legnehezebb politikai dilemma előtt áll. „A döntés meghozásában segítségünkre lehet egy hasznos vezérfonal: éspedig az, hogy minden nemzetnek tartania kellene a szavát, szövetségeseivel és barátaival szemben kötelezettségeivel összhangban kellene cselekednie. Ez a becsület” – mondta Šimko, és nem zárta ki, hogy amikor az amerikai kongresszus NATO-ba való felvételünket vitatja meg, mérlegelni fogja, Szlovákia milyen szövetséges és barát.

Imrich Béreš az ANO frakciója nevében rámutatott: ha Szlovákia nem vesz részt e nemzetközi probléma megoldásában, az nem lesz méltó egy magát demokratikusnak valló államhoz. „Mai világunk legnagyobb veszélye a terrorizmus, a szervezett bűnözés, az illegális migráció és a tömegpusztító fegyverek” – emlékeztetett Béreš.

Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke szerint nem lehetünk közömbösek egy olyan rendszer iránt, mely lenézi az ENSZ-t és az egész világot. Századunkban új veszélyekkel kell szembenéznünk, és mivel Szlovákia kicsi ország, lehetőségei korlátozottak, csatlakoznia kell a nemzetközi koalíciókhoz, főleg amikor egyértelmű bizonyítékok léteznek Irak erőszakosságáról, véli a magyar politikus. A kormánypártok közül csak a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) nem ért egyet a kormányjavaslattal, ellenben a Vojtech Tkáč köré tömörülő, a HZDS-frakcióból kiváló csoport támogatja az indítványt. Daniel Lipšic KDH-s igazságügyi miniszter felszólította a honatyákat, hogy szavazzanak igennel, mert „amíg létezik bűn és rossz, addig háborúk is lesznek, ezért fel kell rá készülnünk.” A HZDS a parlamenti ülés felfüggesztését javasolta, a Smer is csak akkor helyeselné katonáink kiküldését, ha az iraki akcióról létezne ENSZ-határozat, a kommunisták pedig egyértelműen ellenzik a javaslatot. Az ülés elején a házelnöknek rendre is kellett utasítania az elvtársakat, amiért a teremben „A vér nem olaj” feliratú vásznat feszítettek ki. Jozef Ševc, a KSS elnöke beszédében még a pápa és a Szlovák Püspöki Kar békefelhívására is emlékeztetett, amit később meg is jegyzett egy kormánypárti honatya, mire a vita hevében Ševc elhatárolta magát az 1968-as eseményektől.

Miközben a honatyák Irakról vitatkoztak, a Ház előtt az iraki konfliktus békés rendezését követelték mintegy harmincan. Bár a tüntetést csendes tiltakozásnak hirdették meg, akadt néhány hangosbemondó is. „A háború nem elkerülhetetlen, a háború mindig az emberiség veresége!” – hangsúlyozták, transzparenseiken pedig ilyen felirat is volt: „A képviselők itt vételezhetnek gumikesztyűt, hogy ne mocskolják be vérrel a kezüket.” (sza, s)

Nem tudott dönteni a NATO

Brüsszel. Lord Robertson NATO-főtitkár bejelentette, ha a jövő hét elejéig a 19 szövetséges ország egyike sem jelent be ellenvéleményt, a NATO katonai szervei megbízást kapnak az esetleges iraki konfliktus kapcsán a Törökország kollektív védelmét szolgáló intézkedések kidolgozására. Ugyanis Németország, Franciaország és Belgium ellenállása a NATO-tanács tegnapi rendkívüli ülésén is meghiúsította az azonnali döntést. A NATO már három hete képtelen konszenzusra jutni a szövetséghez intézett amerikai kérés ügyében. Washington az Irak elleni esetleges háborúhoz azt is kérte, hogy a NATO bocsássa rendelkezésére az AVACS felderítőgépeket. (mti, tasr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?