Kezelések és terápiák

Különböző terápiás módszereket dolgoztak ki a fóbiák kezelésére, melyek nagy része arra az elgondolásra épül, hogy a beteget szembesítik saját félelmeivel.

Különböző terápiás módszereket dolgoztak ki a fóbiák kezelésére, melyek nagy része arra az elgondolásra épül, hogy a beteget szembesítik saját félelmeivel.

Kognitív terápiás eljárások

A „kognitív” szó arra a terápiás megközelítésre utal, amely szerint, a tanulás mellett az információ feldolgozási folyamatok, gondolataink, meggyőződéseink és értékelő folyamataink is szerepet kapnak bizonyos pszichés problémák kialakulásában. Egy orvos például a következőképpen kezelte betegét, aki rettegett a tűtől és a vértől. Először fényképeket mutatnak neki, azután grafikákat, majd lassanként eljutnak egy valódi, üres tűig. A tűt először megfelelő távolságból mutatják, majd egyre közelebb kerül a beteghez, míg végül képes megérinteni. A fokozatos közelítéssel végül odáig is eljuthatnak, hogy a beteg képes elviselni a vérvételt. Az egész folyamat körülbelül egy, maximum két napot vesz igénybe. Egy másik orvos szerint ennél hosszadalmasabb eljárásra van szükség. Ez a terápia akár 3 hétig is eltarthat. a módszer a következő, ha például valakinek pókfóbiája van. Személyes terapeutával dolgoznak napi 6-7 órát. A terápia során ahelyett, hogy minden nap egy kicsivel nagyobb pókkal szembesítenék a beteget, variálják a pókokat méreteik szerint. ĺgy a beteg eredményesebb a fóbia leküzdésében.

Meg kell jegyezni, hogy ezeket a módszereket, melyek során a beteget ténylegesen félelmet kiváltó helyzeteknek teszik ki, nem szabad önállóan alkalmazni, mindig terapeutával kell végezni.

Virtuálisvalóság-terápiák

Néhány esetben a fóbiát kiváltó helyzeteket, mint például a repülés, magasság, nem lehet egy orvosi rendelőben reprodukálni, az ilyen esetekben alkalmazzák az úgynevezett virtuálisvalóság-terápiákat. A terápia lényege itt is, hogy mesterségesen hozzák létre a pánikot kiváltó helyzeteket, mint például egy „valódi” repülőutat vagy óriási hegyeket. A felmérések szerint ezek a virtuális valóságot alkalmazó terápiák ugyanolyan eredményesen használhatók, mint a valóságos konfrontáló terápiák. A csoportos terápiák is hatásosabbnak bizonyultak az egyszemélyes, beteg–terapeuta kezelésnél. Ráadásul ilyen esetben összetettebb feladatról van szó, mert ezek a betegek gyakran a túlzott alkoholfogyasztásban vagy a kábítószerekben keresnek menedéket.

Gyógyszeres kezelés

Az SSRI (selective serotonin reuptake inhibitors), a szelektív szerotonin-újrafelvétel-gátló szerek eredményesen alkalmazhatók a fóbiás és pánikbetegségek kezelésére. Sőt a legtöbb esetben a gyógyszeres és a terápiás kezelés kombinációja jelenti a megoldást. (or)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?