Zsolnai József Komáromban

A komáromi Selye János Egyetem tanárai hangsúlyt helyeznek arra, hogy az intézmény falai között olyan kulturálisan és tudományosan inspiráló rendezvények, illetve előadások résztvevői lehessenek a diákok, melyek szellemiségük, gondolatviláguk pozitív irányú fejlesztésén kívül felejthetetlen élményt is nyújtanak.

A komáromi Selye János Egyetem tanárai hangsúlyt helyeznek arra, hogy az intézmény falai között olyan kulturálisan és tudományosan inspiráló rendezvények, illetve előadások résztvevői lehessenek a diákok, melyek szellemiségük, gondolatviláguk pozitív irányú fejlesztésén kívül felejthetetlen élményt is nyújtanak. Méltán sorolható ide az a nívós előadás is, melyet Zsolnai József professzor emeritus, a MTA doktora, a Veszprémi Egyetem Pedagógiai Kutatóintézetének igazgatója, JPTE Tanárképző Intézetének igazgatója, tanszékvezető egyetemi docens, az általa alapított Törökbálinti Kísérleti Iskola kutatásvezetője, a közismert Nyelvi, irodalmi és kommunikációs nevelési (NYIK) program kifejlesztője és megalkotója tartott – Dobay Beáta tanárnő felkérésére –, május 16-án az egyetem hallgatóinak és a megjelent gyakorló pedagógusoknak.

Az előadáson Zsolnai a XXI. század információs társadalmában vergődő, megújulásra váró, de ezzel a feladattal egyelőre megbirkózni nem bíró iskola- és oktatásügyi gondokat elemezte – meglepően gyermekcentrikus megközelítéssel – Bibó István idézetéből kiindulva, mely szerint „az iskola egy kényszerintézmény”, mely ha nem működik valamilyen szempontból megfelelően, az ott tanulók kerülnek hátrányos pozícióba. Ezt követően ismertette az általa kidolgozott pedagógiai programok közül a négy legismertebbet. A nyelvi, irodalmi és kommunikációs nevelési módszer (NYIK) –, melynek alkalmazása igencsak elterjedt a szlovákiai magyar tannyelvű alapiskolákban is, hiszen 1984-től akkreditált módszertan, – a kultúra teljességét igyekszik nyújtani, abból kiindulva, hogy a gyermekek képességei tízéves korig a leginkább fejleszthetők. Erre a módszerre alapozta az anyanyelvi oktatást az értékközvetítő és képességfejlesztő sikerprogramjában, melyet ma már Japántól Finnországig számos iskolában oktatnak.

Zsolnai professzor előadását A magyar tudomány tudománypedagógiai szemléje CD-ROM ismertetésével zárta, melyen 329 magyar szerző műve és életrajza szerepel, tudományfilozófiáról, tudományos szaknyelvről, tudomány- és tudásszociológiáról, tudományrendszerezésről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?