Tarczy-emléknapot tartottak a hetényi alapiskolában

A hetényi alapiskola névadója, Tarczy Lajos születésének 209.

A hetényi alapiskola névadója, Tarczy Lajos születésének 209. évfordulója alkalmából Tarczy-emléknapot tartottak – immár tizenhatodszor – az oktatási intézményben.

Czibor Angelika, az iskola igazgatónője a községi hivatal kultúrtermében tartott megnyitó ünnepségen elmondta: az iskola 2000 óta viseli Tarczy Lajos nevét. Választásuk nem volt véletlen, hiszen az iskola egykori pedagógusai és vezetése is kutatták a helyi értékeket, és úgy gondolták, hogy Tarczy Lajos, községük szülötte, a későbbi jeles pápai tanárember, Petőfi és Jókai tanára, az Önképzőkör megalapítója olyan értékes egyénisége a magyarságnak, aki megérdemli, hogy nevét és szellemiségét megőrizzék az utókor számára.

A Tarczy-emléknap részeként ünnepélyesen felavatták a kiselsősöket.

„Megtiszteltetésnek tartjuk, hogy Tarczy hagyományaira alapozó intézményünket választották gyermekeiknek második otthonul. Hogy a 7 hetényi és 2 dunaradványi tanulót ránk bízták. Annak ellenére döntöttek így, hogy évről évre felmerül az iskolahálózat racionalizálása, ami minden évben felveti számunkra a kérdést: Mi lesz jövőre? Azzal, hogy mégis itt vannak közöttünk, azt súgják nekünk, hogy bíznak bennünk, hogy kitartanak mellettünk, hogy hűek az elveikhez, csakúgy, mint mi, és ragaszkodnak az általunk közvetített értékekhez. Ez azt bizonyítja, hogy Tarczy nyomdokaiban haladva, jó úton járunk, és közös erővel érdemes újra és újra megküzdenünk a mi kis intézményünkért” – mondta az iskola igazgatónője.

A Tarczy-emléknapokat minden évben az iskola profiljának megfelelően a regionalitás jegyében tartják meg, de minden évben választanak egy olyan témakört is, mely Tarczy nevéhez köthető, és e kettő ötvözetéből születnek meg programjaik. Ezúttal a művészetek jelentőségét emelték ki, hiszen az iskolában sokrétű művészeti tevékenység folyik. A legnagyobb sikereket a szavalásban és a színjátszásban aratják tanulóik. Tavaly új műfajban próbálták ki magukat, a bábokat jelmezekre cserélték, és ugyanúgy bibliai témával, de most színdarabbal készültek a Duna Menti Tavasz országos megmérettetésére. Próbálkozásukat siker koronázta, hiszen a József és testvérei című darabbal aranysávos besorolást értek el, és Gál Ádám Vajk megkapta a zsűri legjobb színészi alakításért adott különdíját is. Az emléknapon ezt a darabot mutatták be.

Diákjaik az Ógyallai Művészeti Iskolának köszönhetően 2 nagy csoportban tanulnak modern táncot, 3 csoportban rajzot, egyénileg zongorát és zeneelméletet.

A Czafrangó Magán Művészeti Iskola még csupán két éve tevékenykedik az iskolában, de már két nagyobb létszámú néptánccsoporttal dolgoznak, ami számukra nagyon fontos, hiszen az elődeink örökségéhez való ragaszkodás a kulcsa az erős gyökerek kialakításának, ami a napjainkban gyorsan asszimilálódó felvidéki magyarság körében a megmaradás záloga lehet. Ők így járulnak hozzá gyermekeik identitástudatának megőrzéséhez.

A Tábita színjátszó csoport előadása után az emléknap az iskola udvarán folytatódott, Gál Ádám Vajk 6. osztályos tanuló Balogh József A dalok vallomása című versét szavalta el. Az iskola bejáratánál lévő Tarczy-emlékmű megkoszorúzása után Vrábel Sándor nyugalmazott pedagógus megnyitotta a Feszty Árpád-vándorkiállítást. A meghívott vendégek betekintést kaptak a diákfoglalkozásokba. Az 1–2. osztályosoknak Csintalan Márta tartott bemutatót kendertermesztésről, kötélfonásról, majd Viderman Ildikó megmutatta nekik a szövőszéken a szövést, végül ők is szőttek.

A 3–4. évfolyam tanulóinak Gere Marek és Deminger Hajnalka tartott bemutatót a hetényi ásatási leletekről, a múzeumból leletanyagot is hoztak. Az ógyallai művészeti iskola és a Czafrangó pedagógusai, valamint helyi ügyes kézművesek segítségével a gyerekek agyagedényeket és rézdrót ékszereket készítettek.

Az 5–7. osztályos tanulók Kotiers Évával és Ölveczky Mónikával hetényi meséket dramatizáltak. Kotiers Éva a vendégeknek beszámolót is tartott a régi iskolai színdarabokról, melyekről kiállítást is készített.

A 8–9. évfolyam Vrábel Sándor előadását hallgathatta meg Feszty Árpád életéről és munkásságáról.

Az iskola évről évre bizonyítja: Tarczy Lajos méltó utódaiként formálják gyermekeik szellemét és jellemét, hogy az életbe kilépve minden téren helytálljanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?