Szövegértelmezés az értő olvasás évében

Az olvasás népszerűsítése, a szövegértelmezés fejlesztése a célja a Szövegértelmezési Anyanyelvi Vetélkedőnek, melyet nyolcadszor rendezett meg az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium.A tanárok feladata egyre tudatosabban, hatékonyabban fejleszteni tanítványaik szövegértését, hiszen a 2015/16-os tané

Az olvasás népszerűsítése, a szövegértelmezés fejlesztése a célja a Szövegértelmezési Anyanyelvi Vetélkedőnek, melyet nyolcadszor rendezett meg az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium.

A tanárok feladata egyre tudatosabban, hatékonyabban fejleszteni tanítványaik szövegértését, hiszen a 2015/16-os tanév módszertani útmutatója szerint idén az állami inspekció ellenőrzései is elsősorban az értő olvasásra fognak irányulni. Rengeteg változatos módszer, továbbképzés, szakirodalom van a témában. Az olvasóvá nevelés mégis komoly erőfeszítést jelent. Hosszú évek óta az országos kompetenciamérések azt mutatják, hogy a tanulók nem válnak elkötelezett olvasóvá, könyvszeretővé.

Erre reflektálva indította el tíz évvel ezelőtt a debreceni Ady Endre Gimnázium az Olvass többet! versenyt. A programba először 2009-ben, a Magyar Nyelv Éve alkalmából kapcsolódtak be az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium diákjai. „A verseny színvonalas, igényes. Részvételünk is bizonyítja, hogy támogatom a kezdeményezést. Jómagam is tapasztalom, hogy hiányosságok vannak a szövegértésben. Sopánkodni, panaszkodni nem elég. Tenni kell a javulásért. És ez a verseny már előrelépés. A megmérettetés, a külső motiváció rendkívül fontos a munkánkban, így szembesülünk a valósággal, és tudatosítjuk, hogy magasabbra kell tenni a mércét” – vallja a Pázmány Péter Gimnázium igazgatónője, Peternai Zsuzsanna.

A verseny ötlete és a feladatok inspirációként szolgáltak a pázmányosok számára – nyolc éve saját regionális szövegértelmezési anyanyelvi vetélkedő indult, melynek célja a hallott szövegértés fejlesztése.

Idén október 4-én, az intézmény névadója születésének 446. évfordulóján rendeztük a 8. Szövegértelmezési Anyanyelvi Vetélkedőt. A versenyt volt diákunk, Leczkési Dóra, a Komáromi Jókai Színház súgója nyitotta meg, aki maga is nap mint nap irodalmi szövegekkel dolgozik. A megmérettetés két kategóriában zajlott. Az alapiskolások Robert L. Stevenson A kincses sziget című regényének egy részletéhez kapták a feladatlapot, a gimnazisták Déry Tibor Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című könyvének részletét értelmezték.

Teljesítményük alapján szövegértelmezésben idén a legjobbak:

1. kategória – alapiskolások

1. Viola Eszter, Gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont

2. Pócs Barnabás, Kürti MTNYAI

3. Šukola Eszter, Csongrády Lajos MTNYAI, Szőgyén

2. kategória – középiskolák

1. Bombicz Eleonóra, Pázmány Péter Gimnázium, Érsekújvár

2. Szitás Bálint, Pázmány Péter Gimnázium Érsekújvár

3. Vojtek Lili, Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, Pozsony

Számunkra a verseny fontos hozadéka az is, hogy kapcsolatot teremt a régió végzős alapiskolásai, illetve középiskolásai között. Jövőre is mindenkit visszavárunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?