Selye-díjas diákunk vietnami sikerei

A komáromi Selye János Gimnázium volt és jelenlegi diákjai között szép számmal találunk olyanokat, akik különböző országos vagy nemzetközi versenyeken képviselték iskolánkat.

A komáromi Selye János Gimnázium volt és jelenlegi diákjai között szép számmal találunk olyanokat, akik különböző országos vagy nemzetközi versenyeken képviselték iskolánkat. Például Gergely Lajos is, aki idén nyáron sikeresen szerepelt a Vietnamban megrendezett Nemzetközi Biológiaolimpián.

Az odáig vezető út korántsem volt könnyű, Lali és a biológia közötti töretlen kapcsolat viszont már kisgyerekkorában kialakult, hiszen az óvodában is érdeklődést mutatott az emberi test működése iránt. Óvónője szerencsére ugyanilyen lelkesedéssel vezette őt ezen az úton, erőt és időt nem spórolva tanítgatta óvodását. A biológiához fűződő viszonya az évek során csak tovább erősödött, így a gimnáziumi éveire már egyértelművé vált, hogy ezzel a tudományággal szeretne foglalkozni. A biológiaórákon és -szakkörön felfigyelt rá tanára, Dr. Holczhei Árpád is. Lali már akkor kiemelkedett társai közül, hiszen kiválóan össze tudta kapcsolni az elméletet a gyakorlattal, emellett pedig szinte fanatikusan rajongott a biológiáért.

A biológiaolimpiákon és kémiaversenyeken évek óta részt vesz, fokozatos fejlődését a versenyeken való eredményei is jelzik: 2013 óta a biológiaolimpiák eredményes megoldója volt, végzett országos 12. és 10. helyen, mígnem a 2015/2016-os tanévben országos negyedik lett, amivel továbbjutott a hanoi Nemzetközi Biológiaolimpiára.

A versenyre való felkészülés a pozsonyi Comenius Egyetemen folyt, ennek során Lali két összpontosításon vett részt: az országos versenyen az első nyolc helyen végzett versenyző egy héten keresztül elméleti előadásokat hallgatott, melyek végén egy teszt várt a fiatalokra. Az eredmények alapján választották ki azt a négy versenyzőt, aki a szlovák válogatott tagjaként kiutazhatott Vietnamba. A második összpontosítás már a gyakorlati felkészülésre fókuszált.

Lali elbeszélései alapján a hanoi biológiaolimpia rendkívül színvonalasra sikeredett, mind a versenyfeladatokat, mind az egyéb programokat tekintve, hiszen egy hét alatt több kiránduláson is részt vettek. Maga a verseny két napig tartott, a több mint 250 versenyzőre a biológia több szakágát is érintő elméleti feladatok és laboratóriumi gyakorlatok is vártak.

Lali sikerei között mindenképpen említésre méltó továbbá a Tudományos diákkörök 16. Kárpát-medencei konferenciáján (TUDOK) való szereplése, hiszen a Gilbert-szindróma – Banális betegség genetikai alappal című munkájával az orvostudomány-géntechnológia szekció nagydíjasa lett. A molekuláris genetika területén végzett kutatásainak alapját 100 nyálminta vizsgálata, illetve az azokra épülő DNS-vizsgálat képezte.

Lali idén májusban érettségizett iskolánkban, szeptembertől már a pozsonyi Comenius Egyetemen orvostanhallgatójaként folytatja tanulmányait, kutatásait viszont az egyetem mellett is folytatni szeretné. Ehhez kívánunk neki további sok sikert!

Vajányi Orsolya,

a Selye Gimnázium tanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?