Pázmányosok Budapesten

Az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium diákjai és tanárai a közelmúltban ellátogatottak a Százhalombattai Széchenyi István Szakgimnáziumba és Gimnáziumba.A két iskola már korábban együttműködött az Erasmus+ programban, most még szorosabb partneri kapcsolatot szeretnének kiépíteni.

Az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium diákjai és tanárai a közelmúltban ellátogatottak a Százhalombattai Széchenyi István Szakgimnáziumba és Gimnáziumba.

A két iskola már korábban együttműködött az Erasmus+ programban, most még szorosabb partneri kapcsolatot szeretnének kiépíteni. Málnási-Szász Myrtill igazgató szívügyének tekinti a határon túli magyar iskolákkal való baráti kapcsolatot, hiszen ő maga is Erdélyből származik.

Az iskolalátogatás után a pázmányosok a főváros felé vették az irányt. „Aki valaha járt már Budapesten, tudja, hogy a főváros legszebb sugárútja az Andrássy út. Ez a két oldalán fasorral szegélyezett, pompás paloták és méltóságteljes lakóházak közt vezető nyílegyenes út köti össze a Belvárost a Hősök terével. Nevét az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legkiválóbb magyar államférfijáról, gróf Andrássy Gyuláról kapta” – olvasható a Terror Háza ismertetőfüzetében. Aki pedig valaha is tanult 20. századi történelmet, azt is pontosan tudja, hogy az Andrássy út 60. 1944-től 1956-ig a borzalmak, a rettegés, a félelem háza volt. A múzeum a terror áldozatainak állít emléket, és emlékeztet a diktatúrák rémtetteire.

Magyarország leglátogatottabb múzeumának rekonstruált pincebörtönében a legvásottabb gimnazista is elcsendesül, amikor tudatosítja, hogy a kínzásokba az áldozatok egy része már a kihallgatás közben belehalt. Megrendülten hallgatja a tárlatvezetőt: „A testet összetörő, lelket megalázó gyötrelmeket túlélő fogvatartottak bármilyen jegyzőkönyvet, beismerő vallomást hajlandók voltak aláírni. Hogy aztán a kivégzőhelyre, börtönbe, munkatáborba jussanak.”

„Utazásunkat a Rákóczi Szövetség támogatta, a buszköltséghez járult hozzá az október 23-i Diákutaztatási program keretében. Fontosnak tartottam, hogy az egész iskola részt vegyen a kiránduláson, hiszen a diákságnak általában nem sokat mondanak a 20. század eseményei, főleg azok nem, amelyek a II. világháború után történtek. Éppen ezért kimondottan szükséges megismertetni velük olyan formában, hogy az emlékezetes is maradjon számukra” – összegezte Peternai Zsuzsanna, az érsekújvári gimnázium igazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?