Öt nap a Paradicsomban

Felejthetetlen nyári napokat töltöttek a Szlovák Paradicsomban a nemesócsai alapiskola tanulói, akikhez további falvakból és városokból csatlakoztak diákok.Pálfy Zsuzsanna főszervező, a nemesócsai Móra Ferenc Alapiskola szlováktanára kis csapatával hatodik alkalommal indult útnak, hogy a környék gye

Felejthetetlen nyári napokat töltöttek a Szlovák Paradicsomban a nemesócsai alapiskola tanulói, akikhez további falvakból és városokból csatlakoztak diákok.

Pálfy Zsuzsanna főszervező, a nemesócsai Móra Ferenc Alapiskola szlováktanára kis csapatával hatodik alkalommal indult útnak, hogy a környék gyermekeinek két hónapos vakációját nyári táborral fűszerezze meg. A táborozás híre már rég túllépte a nemesócsai alapiskola vonzáskörzetét. Idén fiatal tanárnőjük, Malík Mária felügyeletével hét csallóközaranyosi diák is csatlakozott hozzánk. Mellettük a helyi szlovák alapiskola, Balony, Gúta, Izsap, Nagymegyer, Nyitra, Selmecbánya, Őrsújfalu, Pozsonyivánka, Vágsellye gyermekei iratkoztak föl a listára. Már januárban megtelt az autóbusz, de újabb jelentkezők kopogtattak. A főszervező úgy döntött, senkit sem utasítunk vissza, idén két turnusban táboroztatjuk a gyerekeket. A nyár folyamán nagy sürgés-forgás volt a nemesócsai iskola parkolójában, amikor útra kelt az első, illetve a második turnus. Az úti cél a Szlovák Paradicsom volt.

Hétfőn reggel 8 órakor dördült el a startpisztoly. Délután fél három körül érkeztünk szálláshelyünkre, Mlynkyre, a Nita turistaszállóba. A szálló munkatársa szeretettel fogadottbennünket, az időjárás már kevésbé. Amíg esett, elfoglaltuk szobákat, elfogyasztottuk az első vacsorát. Közben az időjárás is igyekezett a szebbik arcát mutatni. A kora esti órákban körbejártuk a környéket. A legjelentősebb helyi építmény az Imrikfalvi-víztározó (Palcmanská Maša), két falu elárasztásával jött létre 1956-ban. 85 hektáron terül el. Az elárasztott falvak lakóit (Kisistvánd – Štefanovce, Imrikfalva – Imrichovce) a víztározó szomszédságába telepítették, így jött létre Dedinky település. A falu neve utal a keletkezés körülményeire.

Kedden a tábori program fénypontja várt ránk: a Zejmark-szakadék (Zejmarská roklina). Szép túrának néztünk elébe, s nem kellett csalódnunk. Festői környezetben róttuk a kilométereket patakokon, vízeséseken, létrák segítségével. Mindenki vigyázott magára, a másikra, s közben a természetben gyönyörködött. Kisebb-nagyobb fáradozás után fölértünk Geravára (Geravy). Pihentünk, nézelődtünk, majd indultunk vissza. Nagyjából félúton lehettünk, mikor az ég úgy gondolta, megöntözbennünket. Áztunk, de a csallóközi ember nem ismer akadályt, folytattuk utunkat. Az eső „nagyon udvarias” volt, a szállásunkig elkísért.

Szerdán a Dobsinai-jégbarlangban jártunk. Nyárból a télbe. A barlangot 1870-ben Eugen Ruffíni bányamérnök fedezte fel. 1871-től látogatható. Magyarországon elsőként, Európában az elsők között 1887-ben villanyvilágítással látták el. A jég vastagsága a Nagyteremben meghaladja a 26 métert. A barlang 2000-től az UNESCO-világörökség része. Az esti programot a fergeteges diszkó töltötte ki. Táncos lábú lányaink, fiaink a késői órákig ropták.

Csütörtökön a dobsinai kilátóhoz kirándultunk. A főút melletti kilátóból csodás panorámában gyönyörködhettünk. Látni kell. Este ismét a zene játszotta a főszerepet. A paradicsomi napokat fergeteges pingpongcsaták, futballmeccsek, sütögetések, játékok tették színesebbé. A táborozók a főszervező jóvoltából esti nyomozásra is vállalkoztak. Minden eltűnt tárgy megkerült.

Nagyon gyorsan rohan az idő, ha jó a társaság, ha kellemes élményekben lubickolhatunk. Pénteken hazafelé útba ejtettük a Domicai-cseppkőbarlangot. Föltárásában Ján Majko játszott fontos szerepet. 1926-ban leereszkedett a barlang járataiba, melyek sok régészeti leletet rejtettek. A természet kincseinek megismerésében rövid csónaktúra is segített.

A kora esti órákban gördült az autóbusz a nemesócsai iskola parkolójába. Mindkét turnus táborozói kellemes élményekkel gazdagodva szállhattak le. Az első turnus résztvevői kimaradtak az esős kalandokból, de ezt biztosan nem bánják. A sikeres táborozásban Pálfy Zsuzsanna főszervező csapatát Angyal Péter, Bakos Éva, Malík Mária, Nagy Terézia, Pálfy Kálmán, Vlasta Tóthová alkotta. Ők nyári szabadságuk alatt ellenszolgáltatás nélkül vállalták a táboroztatást. Még nem is érkeztünk haza, Zsuzsa fejében már a jövő júliusi tábor járt. Tehát folytatása következik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?