Ken Kesey: Száll a kakukk fészkére

Egy kitűnő regényről lesz szó az alábbiakban, amelynél erőnek erejével kell visszatartanom magam, hogy önfeledten ne ömlengjek róla. Ken Kesey félvér indián származású, s talán hovatartozásának oka is, hogy miért egy indián lett Száll a kakukk fészkére című könyvének főhőse.

Egy kitűnő regényről lesz szó az alábbiakban, amelynél erőnek erejével kell visszatartanom magam, hogy önfeledten ne ömlengjek róla. Ken Kesey félvér indián származású, s talán hovatartozásának oka is, hogy miért egy indián lett Száll a kakukk fészkére című könyvének főhőse. A szerzőnek ez az első regénye, s talán a leghíresebb is egyben. Magyarul 1962-ben jelent meg először, és nálunk is nagy sikert aratott. A műből Milos Forman rendezett Oscar-díjas filmet, melyhez kiváló szereplőgárdát gyűjtött össze. Olyan nagyszerű színészek szerepelnek benne, mint Jack Nicholson, Danny de Vito vagy Christopher Lloyd. Azon kevés filmes adaptációk közé sorolható, melyek teljes egészében megőrizték az alapul szolgáló könyvek szellemiségét, eredetiségét.

A cselekmény egy elmegyógyintézet osztályán játszódik, valahol Amerikában, a történetet pedig egy indián ápolt, Bromden szemszögéből követhetjük végig, aki évek óta megjátssza, hogy süketnéma. A nyugodt, monoton hétköznapokat soroló tébolyda élete egy nap teljesen megváltozik, amikor új beteg érkezik az osztályra. McMurphy balhés legény, akit a büntetőgazdaságból helyeznek át ide. Végig kétséges, hogy a férfi valóban őrült-e, vagy csak túlságosan kirívó természetű, a szerző azonban épelméjű emberként ábrázolja. Egyetlen hibája, hogy nem fér a bőrébe. Töretlen lelkesedéssel küzd az osztályvezető, Miss Ratched uralma ellen, kis híján lázadást szít, és folyvást azon töri a fejét, hogy miképp szabadulhatna az intézetből.

A különc McMurphy balhés személyisége mellett nyomon követhetjük az ápoltak és ápolók mindennapjait, melyek cseppet sem megszokottak. Vajon talpra tudnak-e még állni valaha a szánalmas emberroncsok? A regény azt sugallja, hogy a reménytelen kiszolgáltatottságban is lázadni kell az embertelenség ellen, mert az áldozat nem céltalan: van még visszatérés az elveszett emberiséghez.

A könyv zseniálisan megalkotott lélektani regény, melynek ugyanakkor a cselekménye sem untató, egysíkú. Egyszerre lehetünk tanúi az elmebeteg ápoltak lehangoló világának és szokatlan kalandjainak, a történet végén pedig egyszerre örülhetünk és sírhatunk a sorsok végső alakulásán. Lebilincselő, csodás irodalmi alkotás, ami bárkinek csak a javára válhat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?