Felvidéki értékőrzők

Elsők lettek a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia diákjai a régiónk értékeivel foglalkozó országos interaktív vetélkedőn.A Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia regionális idegenforgalmi menedzsment szakán tanuló másodikos diákjainak hatfős csapata az idei tanév novemberében bekapcsolódott a Felvidéki Ér

Elsők lettek a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia diákjai a régiónk értékeivel foglalkozó országos interaktív vetélkedőn.

A Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia regionális idegenforgalmi menedzsment szakán tanuló másodikos diákjainak hatfős csapata az idei tanév novemberében bekapcsolódott a Felvidéki Értéktár Bizottság által szervezett Felvidéki Értékőrzők címen meghirdetett QR-kódos, képeslapos interaktív vetélkedőbe. A vetélkedő lebonyolítására a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet jóvoltából került sor. Célja az volt, hogy a diákok megismerjék és dokumentálják saját településük és régiójuk értékeit, valamint alapvető ismereteket szerezzenek a Felvidéki Értéktárban és a Felvidéki Településmustrában nyilvántartott nemzeti értékekről.

A csapatok három feladatkört kaptak. Kvízeket oldottak meg, melynek kérdései a felvidéki emlékhelyekre, jeles felvidéki személyiségekre, a szlovákiai magyar népzenére, folklórra irányultak. Videofelvételeken, fényképeken kellett bemutatniuk a vidékükhöz kötődő személyiségeket, valamint tájjellegű ételeket. További pontokat a döntőbe jutáshoz egy szurkolótábor kialakításával szerezhettek. A csapatoknak közeli vagy távoli ismerőseiket kellett megszólítaniuk és bevonniuk a játékba, feladatot kaptak ők is. Szurkolók lettek, akik egy QR-kódos képeslapot megfejtve kiválaszthattak maguknak egy csapatot, amelyet támogatni akartak. Így segíthették egy-egy ponttal a kiszemelt csapat továbbjutását, s maguk is nyerhettek, ugyanis a szervezők hét alkalommal ajándékokat sorsoltak ki. A kvízt a felvidéki településmustra összesítő adatbázisának adataiból kiindulva tudták megfejteni.

A játék hozadéka volt az is, hogy a diákok és a játékba bekapcsolódó közönség megismerkedhetett a QR-kódos információszerzési módszerrel, egy kétdimenziós vonalkóddal, melyet a mobiltelefon is képes értelmezni, s gyors tájékoztatót nyújt egy-egy témáról.

A játékba az országból 24 csapat kapcsolódott be, ebből saját teljesítményük és a szurkolók révén 11 jutott az országos döntőbe. Nagy örömünkre iskolánk csapata e megmérettetésben az első helyen végzett, a lehető legtöbb pontot sikerült megszereznie. A továbbjutók a pontjaik arányában úgynevezett felvidéki tallért kaptak, s a február 9-én Nagymegyeren, a Plauter-kúriában megtartott országos versenyen ezt le is vásárolhatták. Igazi vásári forgatag kezdődött, helyi termékek bőséges kínálatával. Itt találkoztak először a csapatok, itt számoltak be az értékkereső, értékfeltöltő munkájukról. A találkozót a Felvidéki Értéktár Bizottság tagjai és mentorai vezették. Sor került a résztvevők tájegységi népi ételeinek bemutatójára, kóstolójára, amelyet a csapatok hoztak a zárórendezvényre. A csapatoknak még volt egy utolsó versenyfeladatuk, 5-6 percben kellett elmondaniuk azt a történetet, amely az egész vetélkedő alatt a legkedvesebb volt a számukra.

Csapatunk továbbjutását a felvidéki döntőbe az iskolánk „közösségi ereje” erősítette meg. Sikerült minden diákunkat bekapcsolni a vetélkedőbe, a kereskedelmi akadémia szakról és a regionális idegenforgalmi menedzsment szakról is. Felfedezők nevű csapatunk feldolgozta Varga László helytörténész, iskolánk nyugalmazott pedagógusának életútját is. Tájjellegű ételeiket, mint például a tejfölös-túrós ganca családi receptet és az étel készítőjének videóját feltöltötték az adatbázisba.

A verseny végén értékes díjakat kaptak a résztvevők, a legnagyobb nyereményt azonban azok az élmények jelentik, amelyeket a verseny során szereztek diákjaink. A szervezők nem titkolt célja a csapatokat továbbra is foglalkoztatni, létrehozni egy ifjúsági értékkörmozgalmat. Mindenki nyereménye egy-egy fényképezőgép volt, hogy a „fiatal értékőrzők” tovább tudjanak dolgozni.

Rendkívüli örömünkre szolgált, hogy részesei lehettünk ennek az érdekes, tanulságos eseménysorozatnak. A diákok új kapcsolatokat szereztek, a felkészülés és a feladatok elvégzése során megismerhették a Felvidék nagyjainak alkotásait, értékeit, népi hagyományait, elsajátíthatták az információszerzés és -feldolgozás különböző módjait. Az itt megszerzett ismeretanyagból és tapasztalatból a jövőbeli szakmai tevékenységük során profitálhatnak. Fontosnak tartjuk, hogy nemzeti értékeinket diákjaink megismerjék, értékeljék és megőrizzék a következő generációk számára. Baranyai Angéla

közgazdász – szaktanár

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?