Emlékeztek és tisztelegtek a szondysok

Az ipolysági Szondy György Gimnázium közelmúltban zajlott két rendezvényének középpontjában tragikus és hősi történelmi események álltak.

Az ipolysági Szondy György Gimnázium közelmúltban zajlott két rendezvényének középpontjában tragikus és hősi történelmi események álltak. Ezekről olvashatnak az alábbiakban beszámolót.

Holokauszt-emléknap

Ha a naptár szeptember 9-ét mutat, az iskolánkban a főszerepet hagyományosan a holokausztmegemlékezés kapja. Az idei tanévben az igazgatóság és a tanári kar úgy döntött, hogy e szörnyű népirtásról való megemlékezés mellett szót kell ejtenünk az emberi jogokról, a demokrácia és a közösségi szellem fogalmáról, hiszen ezek egyrészt mind szorosan összefüggnek a 72 évvel ezelőtti szörnyűségekkel, másrészt a 21. században is aktuális és fontos témák.

Délelőtt iskolánk audiovizuális termében meghallgattuk Tóth Tibor tanár úr rövid előadását a holokausztról, melyben ismertette az ipolysági zsidóság történetét és tragédiáját. Ezt követően két harmadikos diákunk – Lészkó Boglárka és Bolgár Botond –mutatta be nekünk a Lengyelországban található ismert munka- és haláltábort, vagyis Auschwitz I. és Auschwitz-Birkenaut. Osztályuk a tavalyi tanév végén Lengyelországban járt, s ezekbe a táborokba is ellátogattunk. Prezentációjukat saját készítésű fotókkal illusztrálták, így előadásuk még közelebbivé vált számunkra. Elmesélték az átélt élményeket, és hangsúlyozták, hogy ha megfeledkezünk ezekről a szörnyűségekről, akkor a foglyoknak még egyszer meg kell halniuk. A diákelőadás után ismét a tanár úr kapott szót, aki a 2016-os sportév alkalmából egy nagyszerű magyar zsidó sportolóról készített nekünk prezentációt. A sportoló nem volt más, mint a budapesti születésű Hajós Alfréd (eredeti nevén Guttmann Arnold), az első magyar kétszeres olimpiai bajnok (100 és 1200 méteres úszásban az 1896-os athéni olimpián), építészmérnök, gyorsúszó, labdarúgó. Hajós Alfréd élete példaként szolgálhat mindannyiunk számára, hiszen ő volt az az ember, aki kitartással, akarattal és rengeteg munkával elért mindent, amit szeretett volna. A „magyar delfin” – így becézték őt – életéről egy rövid dokumentumfilmet is megnéztünk. Az egész emlékműsor zenei hátterét a harmadikos Révész Gergely szolgáltatta, aki harmonikajátékával ismét lenyűgözött bennünket. Rövid szünet után következett a program második része: együtt néztük meg a 2008-ban készült, A hullám című német filmet. Egy német középiskolában játszódik, és az autokrácia, a diktatúra kialakulásának veszélyeiről, az alapvető emberi jogok korlátozásáról szól. Témája szorosan összefügg a holokauszttal, hiszen arra próbál rámutatni, milyen kevés kell ahhoz, hogy egy társadalomban diktatúra alakuljon ki, és az teljesen felfordítsa az emberek addigi életét. Mivel a film nagyon tanulságos és sok kérdést vet fel, a vetítés után a diákok osztályfőnöki órán beszélték meg a látottakat. Kijelenthetem, hogy méltó módon emlékeztünk meg a holokauszt áldozatairól, és hangsúlyoztuk, soha nem szabad megengedni, hogy ez a tragédia megismétlődjék.

Szondy nyomában

Harmadik esztendeje annak, hogy iskolánk, az ipolysági állami magyar gimnázium felvette a drégelyi hős, Szondy György nevét. A névfelvételkor eldöntöttük, minden év szeptemberében megemlékezünk a kapitányról, így fejezzük ki tiszteletünket nagysága előtt. Ám míg az előző években felgyalogoltunk a drégelyi várromhoz és ott tartottunk egy rövid kis emlékműsort, addig az idei tanévben a megemlékezés más formáját választottuk. A szeptember 14-ei délelőttöt ugyanis Drégelypalánkon töltöttük a Szondi Kiállítótér és Turisztikai Központban. Iskolánk diákjait és tanárait gazdag és érdekes program várta. A program első részében két rövidfilmet tekintettünk meg, melyekben egyrészt a 16. századi harcászati módszereket, illetve Drégelyvár építésének történetét követhettük nyomon, másrészt az 1552-es várostrom filmfeldolgozásának segítségével jobban el tudtuk képzelni az akkori állapotokat. A filmek után mindannyiunkban tudatosult az a tény, hogy Szondy György és serege milyen nagy áldozatot hozott a hazáért. Tudták, hogy Ali pasa tízezres serege ellen semmi esélyük sincs (a magyaroknak mindössze 147 fős csapata volt), de ők nem adták fel a harcot, s küzdöttek, amíg bírtak. Számunkra Szondy György példakép, akire hazafisága, kitartása és meg nem alkuvása végett nézünk fel.

A program második részében kisebb csoportokban néztük meg a Kiállítótér egyes helyiségeit. Megtekintettük a Drégelypalánkon feltárt régészeti leleteket, melyek a vár mindennapjait illusztrálják, a helyi lakosok segítségével berendezett tájszoba révén pedig egy kis időre belecsöppentünk a falu valamikori életébe. Az udvaron középkori fegyver- és tüzérségi bemutató zajlott, melynek során közelebbről is megszemlélhettük mindazokat a fegyvereket, melyekkel a törökök és a magyarok harcoltak. Főleg a lányok körében aratott nagy sikert a laksasütés, melyet nemcsak hogy kipróbálhattak, hanem a program végén mindenki meg is kóstolhatta a szilvalekváros és fokhagymás ínyencséget. Fantasztikus záróakkordja volt ez a délelőttnek, melynek során sokat tanultunk, tapasztaltunk, szórakoztunk, és nem utolsósorban rendhagyó formában névadónk emléke előtt tisztelegtünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?