Egyre nagyobb a Legere-család

Évről évre nő az érdeklődés a középiskolások körében az irodalmat, az értő olvasást népszerűsítő Legere Irodalmi Versenyt iránt.A szövegértő olvasás évének jegyében zajlott a középiskolás diákok Legere Irodalmi Verseny VI.

Évről évre nő az érdeklődés a középiskolások körében az irodalmat, az értő olvasást népszerűsítő Legere Irodalmi Versenyt iránt.

A szövegértő olvasás évének jegyében zajlott a középiskolás diákok Legere Irodalmi Verseny VI. évfolyama Nyitrán a Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Nyitrai Területi Választmánya, a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács, valamint az Arany A. László Polgári Társulás szervezésében. A vetélkedő célja a szépirodalom megkedveltetése, egy-egy életmű árnyalt megismertetése, az olvasás iránti vágy felkeltése, a szövegértő olvasás fejlesztése, az ismeretanyag bővítésével pedig az érettségire való felkészülés segítése.

A 2016-os Legere Irodalmi Versenybe 37 csapat – 19 gimnáziumi és 18 szakközépiskolai – nevezett be. A vetélkedő témája Mikszáth Kálmán és a kortárs magyar irodalom volt. A háromtagú csapatok nem csupán tudásukat mélyítették, hanem az együttműködési képességüket is fejlesztették. A versenyzők az egyes fordulókra egyrészt házi olvasmánylista alapján készültek, mely szépirodalmi szövegekből állt össze, másrészt meghallgatták Benyovszky Krisztián Krimikszáth című előadását Mikszáth és a krimi kapcsolatáról, valamint Németh Zoltán Mikszáth Kálmán és a kortárs magyar irodalom című előadását, melyeknek anyaga szintén forrásul szolgált a tudásanyag bővítéséhez. A verseny fordulóira 2016. október 19-én, november 24-én és december 19-én került sor. A csapatok minden fordulóban egy feladatlapot töltöttek ki, melynek során nemcsak tárgyi tudásukat bizonyíthatták, hanem kreativitásuknak is teret adhattak. A harmadik fordulóban pedig a verseny aktuális témájához kötődő, ám szabadon választott eszközökkel felépített ötperces minielőadást mutattak be, mely a feladatlapoktól független versenynek számított.

A tesztírás alatt a felkészítő tanárok módszertani foglalkozáson vettek részt: Kucserka Zsófia (Pécs), Kuklis Katalin (Dunaszerdahely), Gordon Győri János (Budapest) és Brutovszky Gabriella (Budapest) szakmai előadásain, illetve szemináriumain megismerkedtek az irodalomtanítás új formáival, óratervezési és -vezetési ötletekkel, valamint korszerű tananyag-feldolgozási módszerekkel gyarapodtak. A verseny előkészítésébe, lebonyolításába és a prezentációs zsűri munkájába bekapcsolódtak a nyitrai egyetem doktoranduszai és végzős tanárjelölt hallgatói is, akik szervezési gyakorlati tapasztalatokat szereztek. A verseny végén a résztvevők a Tóth Árpád (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem) vezette SZEVÁM együttes kiváló koncertjén megzenésített verseket hallgathattak meg.

A Legere Irodalmi Verseny főszervezője, Petres Csizmadia Gabriella és N. Tóth Anikó szerint a vetélkedő VI. évfolyama sikerrel zajlott, amit a résztvevő csapatok magas száma is bizonyít. Az is örömmel tölti el a szervezőket, hogy sok a visszajáró csapat, ami arról tanúskodik, hogy a felkészítő tanárok fontosnak és hasznosnak tartják a rendezvényt. Nagy távolságokból is vállalták a három fordulón való részvételt. A diákok rendszeres és alapos felkészülését a tesztek magas pontszámai tükrözik. A versenyzők kreativitása pedig a minielőadásokon mutatkozott meg.

Az abszolút győztes, a Kretén-kék csapat tagjai a következőképpen foglalták össze a Legerén szerzett tapasztalataikat, élményeiket:

„Már harmadik éve veszünk részt ezen a versenyen, ebből is látható, mennyire megszerettük. Megtanított csapatként dolgozni. A verseny izgalma nemcsak minket, csapattagokat hozott össze, hanem a különböző csapatokat is közelebb hozta egymáshoz. Sok csodálatos irodalomkedvelő emberrel ismerkedhettünk meg. Az előadások által sok új információval gazdagodtunk. Minden évben egyre nagyobb az érdeklődés a verseny iránt, vagyis egyre nagyobb a Legere-család. Ez a verseny megmutatta a klasszikus irodalom szépségét, de a kortárs magyar irodalomba is betekinthettünk. Sokkal szerethetőbb ez így, mint a kötelező olvasmányok által.”

Az eredményhirdetéskor sajnálatos módon adminisztrációs hiba történt, ezért az abszolút győzteseket utólagosan hirdették ki. A szervezők ezúton is elnézést kérnek az érintettektől.

A verseny eredményei

Szuperdíjak

(abszolút győztesek):

Szuper 1. KRETÉN-KÉK: Janikovics Alexandra, Szabó Noémi, Hölgye Dominika

Felkészítő: Fröhlich Ágota, Madách Imre Gimnázium, Somorja

Szuper 2. A KÖVETKEZŐ: Szabó Lilla, Pónya Viktória, Pálfy Margaréta

Felkészítő: Simon Beáta, Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium, Dunaszerdahely

Szuper 3.A JÓ PALÓCOK: Gál Laura, Illés Bernadett Mária, Molnár Zsófia

Felkészítő: Majercsík Mária, Tompa Mihály Református Gimnázium, Rimaszombat

A gimnáziumok kategóriájának

helyezettjei:

1. A HÁROM BARONESZ: Édes Zsófia, Androvics Franciska, Klinko Fanny

Felkészítő: Mózes Endre, Marianum Magyar Tannyelvű Egyházi Iskolaközpont, Komárom

2. MÁKVIRÁGOK: Csemez Flóra, Farkaš Anna, Csipak Mátyás

Felkészítő: PaedDr. Iró Erzsébet, Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, Pozsony

3. TULIPÁNYOSLÁDA: Simon Dóra, Kiss Emese, Kišš Kitti

Felkészítő: Pongrácz Flóra, Szenczi Molnár Albert Gimnázium, Szenc

A szakközépiskolák

kategóriájának helyezettjei:

1. EKOMÓKUSOK: Tilajcsík Dóra, Turczi Dorottya, Šindler Martina

Felkészítő: Mészáros Ilona, Kereskedelmi Akadémia, Nagymegyer

2. A BÁTRAK: Kurina Bettina, Santúr Alexandra, Juhász Éva

Felkészítő: Balázs Zoltán, Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola, Gúta

3. CUKRI: Szabó Krisztina, Pongrácz Emese, Botló Renáta

Felkészítő: Pongrácz Flóra, Közös Igazgatású Iskola, Szenc

3. BUTTLER GYÖNGYEI: Kis Angelika, Káplócky Patrícia, Sádocky Noémi

Felkészítő: Csákvári Ágnes, Magán-szakközépiskola, Bátorkeszi

A minielőadások versenyének

díjazottjai:

BUTTLER GYÖNGYEI: Kis Angelika, Káplócky Patrícia, Sádocky Noémi

Felkészítő: Csákvári Ágnes, Magán-szakközépiskola, Bátorkeszi

GRAFIKUSOKK: Beke Réka, Józsa Noémi, Tóth Edina

Felkészítő: Mgr. Szabó Monika, Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola, Gúta

MÁKVIRÁGOK: Csemez Flóra, Farkaš Anna, Csipak Mátyás

Felkészítő: PaedDr. Iró Erzsébet, Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, Pozsony

KLÁRISOK: Ádám Diana, Végh Krisztina, Tóth Bianka

Felkészítő: Szvorák Zsuzsa, Füleki Gimnázium

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?