Egy hónapig tanultak az Új Szóval

Az elmúlt hónapban háromszáz hetedik évfolyamos diáknak lehetősége adódott, hogy bekapcsolódjon Szlovákia magyarlakta vidékeiről lapunk legújabb programjába. Az Új Szó munkatársai a Slovnaft támogatásával egy érdekes oktatási segédanyagot állítottak öszsze, mely Petőfi Sándor és Arany János életműve mellett sok érdekes nyelvtani témával foglalkozik.

Az volt a célunk ezzel az oktatási segédanyaggal, hogy a fiatalok szórakoztató módon új információkhoz jussanak olyan témákkal kapcsolatban, amelyekről már tanultak vagy éppen most tanulnak. Ez volt az első alkalom, hogy ilyen módon igyekeztünk együttműködni az iskolákkal. Öt oktatási intézmény vett részt a projektben, mégpedig a komáromi Eötvös utcai, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola, a vágsellyei Pázmány Péter Alapiskola, a pozsonyi Duna utcai alapiskola, valamint a dunaszerdahelyi Komenský utcai alapiskola. Az egy hónapos program során a már felsorolt alapiskolák hetedik osztályos tanulói ingyen kézhez kapták lapunkat.

Csintalan Zsuzsa, a komáromi Eötvös utcai alapiskola igazgatója lapunknak elmondta, tanintézetükben pozitív volt a munkafüzet fogadtatása mind a diákok, mind pedig a tanárok részéről. „Bár április folyamán iskolánk diákjai sok tantárgyi versenyen vettek részt, ennek ellenére nagyon örülök, hogy bekapcsolódtunk az Új Szó projektjébe. Kifejezetten jól időzített tananyagról volt szó, a tanárok nagy hasznát vették a munkafüzetnek oktatói-nevelői munkájuk során. Mivel a nyelvtani rész kapcsán a tanulóknak rendszeresen olvasniuk kellett a napilapot, egy hónap alatt hozzászoktak ahhoz, hogy a napi sajtóból tájékozódjanak. Manapság sajnos gyakori gond, hogy a diákok keveset olvasnak. Az oktatók nem tudják megfelelőképpen motiválni diákjaikat. Azt hiszem, az Új Szó projektjének abban rejlik az igazi sikere és értelme, hogy újságolvasóvá nevelik a fiatalokat” – mondta a komáromi alapiskola igazgatónője.

Az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola magyartanára, Vanyó Mária elmondta, a lapunk munkatársai által készített munkafüzet a tanítási óra során lekötötte a nebulókat. Leginkább a nyelvtani rész oktatásánál tudták hasznosítani a kiadványt, mivel a diákok az Új Szóból kerestek különféle jelzős szerkezeteket. „Szívesen vennénk, ha más tantárgyak témaköreiben is megjelentetnének hasonló jellegű munkafüzeteket, mellyel jelentősen eredményesebbé és érdekesebbé tehető az oktatás. Harmincöt éve tanítok, sok munkafüzet a kezembe került már, de ilyen következetes és szórakoztató kiadványnyal még nem találkoztam” – mondta a tanárnő.

Dohányos Katalin, a vágsellyei Pázmány Péter Alapiskola igazgatónője szerint az oktatói munkában nagyon jól hasznosíthatóak a munkafüzetek, az évi tanmenetekhez viszonyítva viszont egy pici csúszás tapasztalható az irodalmi tananyagot illetően, a nyelvtani rész megegyezik. „Szerintem sokkal effektívebb lenne a munka, ha a munkafüzet nem egy, hanem két hónapra szólna. A formai-tartalmi rész megfelelő, a gyerekekre motiváló hatású ez a munkamódszer. Hasonló jellegű oktatási anyagot szívesen vennénk úgy a magyar nyelvet illetően – más-más témákat feldolgozva –, mint a többi tantárgyból is” – nyilatkozta Dohányos Katalin.

Morvay Katalin, a pozsonyi Duna utcai magyar alapiskola igazgatónője elmondta, tanintézetük már bejelentkezett a jövő iskolai évre a lapunk által meghirdetett munkafüzetes projektbe. A tanárok leginkább a matematika, a környezetvédelem, a magyar nyelv és irodalom és a történelem témakörében vennék szívesen, ha oktatási segédanyaggal szolgálnának számukra.

Simon Anikó, a dunaszerdahelyi Komenský utcai alapiskola magyartanára leginkább a fogalmazási témákat használta fel Petőfi Sándor és Arany János életművének feldolgozása és oktatása során. Véleménye szerint a diákokat jobban lekötötte a munkafüzettel való dolgozás, mint a klaszszikus tanítási óra, s reméli, a jövőben is lehetősége nyílik a tanintézetnek, hogy bekapcsolódjon lapunk projektjeibe.

Ha igény lesz rá, a jövőben szívesen készítünk hasonló munkafüzeteket alsóbb és felsőbb évfolyamos tanulók számára más tantárgyak témaköreiben is. Amennyiben bármelyik oktatási intézmény tetszését elnyerte a projektünk, töltsék ki az iskolák címére elküldött jelentkezési ívet, jelöljék meg, melyik tárgyak esetében vennék leginkább hasznát az oktatási segédanyagnak.

Azok, akik újságot olvasnak, általában sokkal tájékozottabbak, mint azok, akik nem olvasnak napi sajtót. Nagy örömmel töltene el bennünket, ha a jövőben a szlovákiai magyar fiatalok is rendszeres újságolvasóvá válnának. A mai világban nagy jelentősége van a tájékozottságnak és a műveltségnek, melynek megszerzésére és tökéletesítésére a tanulók reményeink szerint egyetlen magyar napilapunkat, az Új Szót is felhasználják. (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?