Az épített örökséget mentik

Fülek. Már második alkalommal szervezték meg a Nógrád épített örökségét felmérő és dokumentáló szakmai tábort Füleken, mely pénteken ért véget.

A táborvezetők, Várallyai Réka és Herczeg Renáta művészettörténészekkel, valamint javarészt az ELTE Bölcsészettudományi Karán tanuló egyetemistákkal együtt kutatták a vidék épített örökségét. A cél az, hogy dokumentációs anyagokkal segítsék az önkormányzatokat, felmérjék és archiválják a nógrádi építészet értékeit, hogy azokat a továbbiakban fenntarthassák és megőrizhessék.

Idén külön hangsúlyt kaptak a füleki kastélyparkok; a tizenhárom fős csapat egyik tagja tájépítészként ezek történetével, további felhasználhatóságukat szolgáló dokumentációs anyagok felkutatásával és megmentésével foglalkozik.

Érdekes térképek, rajzok

Füleken a Stefani- és Cebrián-kastélyok mellett egykor pompás parkok díszelegtek, nyomaik még ma is értékesek, a városfejlesztés szempontjából kutatásuk halaszthatatlan feladattá vált. A tavalyi kedvező tapasztalatok után, amikor harminc magyarországi és szlovákiai fiatal kutatta Fülek rejtőzködő értékeit a terepen, idén már a Fülekhez közel eső Gömörsíd és Ragyolc örökségét is felmérték, kutatva a város és a vonzáskörzetében lévő települések fejlődésének kapcsolatát.

Idén a losonci levéltár, a füleki múzeum levéltára, a ferences kolostor könyvtára és levéltára nyújtott kutatási területet a tábor résztvevőinek, a táborvezető, Várallyai Réka szerint figyelemre méltó és érdekes térképeket, rajzokat, leírásokat fedeztek fel a füleki kastélyparkokról.

Figyelemre méltó felfedezések

„Három csapat dolgozott az értékfelmérésen és dokumentáláson. Az egyik csapat a ferences rendi kolostor és templom történetét próbálta meg összeállítani, valamint a füleki jeles nemesi családokra vonatkozó információkat, adatokat gyűjtötték be. Számos adatra bukkantak például a Koháry családról. Emellett Gömörsíden és Ragyolcon mértük fel az épített örökséget, van, ahol az utolsó pillanatban sikerült még dokumentálni a pusztulófélben lévő, elhanyagolt állapotú épületeket. Célunk a megörökítés mellett létrehozni egy jól használható dokumentációs anyagot, amelyet az önkormányzatok és a régiófejlesztők használhatnak majd. Tudtommal a nógrádi geopark ötlete már továbblépett a megvalósítás felé, így a természeti értékek mellett ebben a tervben bemutathatják majd a geopark létrehozói az épített örökség értékeit is. Minden fontosabb objektumot felmértünk, ennek alapján gondolom, jó lenne majd a jövőben tájházakat létrehozni, a szép, régi épületeket pedig megőrizni, hasznosítani. Ennek idegenforgalmi szempontból is jelentősége van. Minden önkormányzat megkapja a kutatási eredményeket és a dokumentációt, ennek alapján könnyebben dönthetnek arról, mely épületeket érdemes megőrizni a jövőben” – mondta el lapunknak Várallyai Réka. A tábort idén is a füleki Oppidum Fileck Polgári Társulás szervezte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?