A mácsédi boszorkányperekről írt

Galánta. A valódi kincs az a tudás és tapasztalat, amit az anyaggyűjtés során szerzett, ám bizonyára az a sikerélmény sem akármi, amit az országos versenyben elért első helyezésért járó oklevél átvételekor érzett. Akiről szó van, Hrbáček Tünde, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium másodikos diákja, a „Kincskereső” középiskolás kategóriájának győztese.

Hrbáček Tünde győzelmével a galántai Kodály Zoltán Gimnázium hírnevét is öregbítetteSzőcs Hajnalka felvételeAmint arról már írtunk, a Szanyi Mária néprajzkutató által kezdeményezett, „Kincskereső” címmel meghirdetett helytörténeti verseny célja, hogy az abba bekapcsolódó gyerekek a saját településükhöz vagy az iskolájukhoz kapcsolódó történelmi értékeket, műemlékeket, neves személyiségeket mutassanak be. Az alsó tagozatos alapiskolások az összegyűjtött anyagból albumot készítettek, a felső tagozatosok feladata olyan tízperces bemutató volt, amelynek része a számítógépről kivetített képanyag is, a középiskolásoknak pedig egy hasonló bemutatón kívül írásos dolgozatot is kellett készíteniük.

Hrbáček Tünde Bornemissza Péter semptei prédikátor pályafutását és hányatott életútját mutatta be. „Eredetileg a szülőfalum, Nagymácséd történelméből szerettem volna valamit feldolgozni, de mivel több alapiskolás versenyző, köztük a húgom is ezt a témát választotta, inkább valami más érdekes dolog után néztem, így aztán Mácséd helyett a semptei prédikátor történetét dolgoztam fel” – árulta el Tünde. Hogy miért éppen ezt választotta? Mert Sempte közel, alig 4 kilométerre van Nagymácsédtól, tehát a téma szó szerint is közeli volt. Azt is elárulta, hogy legtöbbet az édesanyja segített, aki magyar szakos tanár. Szanyi Mária segített a semptei várat megkeresni és körüljárni, ugyanis az nem Semptén áll, mint ahogyan a neve alapján az ember gondolná, hanem Szeredben. Nagyon lerobbant állapotban van, ráférne a rekonstrukció, amint az a Tünde prezentációjában szereplő fotókon is jól látható. De egy 17. századi alaprajzot is sikerült találnia. Az írásos dolgozat terjedelme 5–20 oldal lehetett, Tündéé 15 oldalasra sikeredett. A tízperces prezentáció nem is lett volna elegendő az egész anyag bemutatására, ezért a versenyen szóban, kivetített képekkel kísérve csak a legérdekesebb dolgokat mondta el.

Bevallotta, őt leginkább Bornemissza írásai, a „Ördögi kísértetek”, a mácsédi boszorkányperekről szóló írások, meg a bájoló imádságok fogták meg. Tünde elmondta, hogy az irodalom amúgy is nagyon érdekli, most a helytörténészi munkával is volt lehetősége megismerkedni, és ezt is nagyon érdekesnek találta. Ha lesz jövőre is Kincskereső verseny, Hrbáček Tünde bizonyára ott lesz. Verseny pedig valószínűleg lesz, mert Szanyi Mária elárulta, hogy az egyes fordulóknak nagyon jó visszhangjuk volt, és ő reméli, hogy ez egy hagyományteremtő kezdeményezésnek bizonyul.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?