Tartásdíj: csak a minimum a biztos

A szülők addig kötelesek tartásdíjat fizetni, amíg a gyerekek eltartottnak számítanak. A házasság felbontásakor a bíróság meghatározza azt az összeget, amelyet az a szülő fog fizetni, amelyik gondoskodásába nem helyezték a gyermeket.

A szülők addig kötelesek tartásdíjat fizetni, amíg a gyerekek eltartottnak számítanak. A házasság felbontásakor a bíróság meghatározza azt az összeget, amelyet az a szülő fog fizetni, amelyik gondoskodásába nem helyezték a gyermeket. Ideális esetben a szülők előre megegyeznek a tartásdíj összegéről. Ha a szülők képtelenek közös nevezőre jutni, vagy a megállapodásuk ellentétben áll a gyermek érdekeivel, a tartásdíjat a bíróság határozza meg. Semmilyen norma nem szabályozza, pontosan hogyan kell kiszámítani a pontos összeget, ezt több tényező határozza meg. Alapszabály, hogy mindegyik szülő a képességeitől, lehetőségeitől és anyagi helyzetétől függetlenül köteles teljesíteni a törvényileg meghatározott minimális kötelességét, eszerint a tartásdíj minimális összege a létminimum 30 százaléka. A közel 200 eurós létminimumot figyelembe véve ez mintegy 60 euró havonta.

Ugyancsak alapszabály: a tartásdíj előnyt élvez a szülő egyéb kiadásaival szemben. Azaz a konkrét összeg megállapításakor, amikor megvizsgálják a szülő lehetőségeit és anyagi helyzetét, figyelembe veszik az összes bevételét és megalapozott költségeit, ám nincsenek tekintettel az egyéb, nem okvetlenül szükséges kiadásaira. Ha valaki nem működik együtt, eltitkolja tényleges anyagi helyzetét, 820 euróra büntethetik meg, és ha később is nehezíti a tényfeltárást, további 1640 eurós büntetést szabhatnak ki. A tartásdíj kiszabásakor pedig a bíróság feltételezi, hogy legalább a létminimum húszszorosának megfelelő havi bevétele van, és ennek megfelelő tartásdíjat állapít meg. A tartásdíjat havonta és előre kell fizetni.

Amennyiben a szülő anyagi helyzete lehetővé teszi, a bíróság takarékoskodásra is kötelezheti őt a gyermek javára. Ez esetben a rendes tartásdíj mellett meghatározzák azt az összeget is, melyet rendszeresen átutal egy, külön e célból létrehozott számlára. Az itt elhelyezett pénzhez csak a bíróság engedélyével lehet nyúlni.

A tartásdíjhoz való jog nem évül el, ám csak a válóper elkezdődésének napjától lehet jóváhagyni. Kiskorú gyermek ügyében – bizonyos esetekben – a válóper előtti 3 évre visszamenőleg is megítélhetnek tartásdíjat.

Ha a későbbiekben változik a szülők anyagi helyzete, a bíróságot kérhetik a tartásdíj összegének a módosítására.

Ha valamelyik házastárs képtelen eltartani magát, a bíróság a másik felet kötelezheti, hogy anyagilag támogassa őt – legfeljebb a válás kimondásától számított 5 évig, indokolt esetekben tovább is, például ha az ő gondozásába helyezték egészségkárosodott gyermeküket, ami miatt a szülő nem tud munkát vállalni. A konkrét összeg megállapításakor figyelembe veszik a közös házastársi élet megromlásának okait. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?