Folyószámla nyugdíjasoknak

Mintegy öt éve a Szociális Biztosító (SP) már több nyugdíjat fizet ki banki átutalással, mint postai úton, s ez a trend várhatóan folytatódni fog. Egyre többen nyitnak nyugdíjszámlát. A megfelelő bank, illetve termék kiválasztásakor több szempontot kell mérlegelni.

Mintegy öt éve a Szociális Biztosító (SP) már több nyugdíjat fizet ki banki átutalással, mint postai úton, s ez a trend várhatóan folytatódni fog. Egyre többen nyitnak nyugdíjszámlát. A megfelelő bank, illetve termék kiválasztásakor több szempontot kell mérlegelni. Összeállításunkban ezzel kapcsolatban szolgálunk útmutatóval.

A Szociális Biztosító 2011-ben banki átutalással 644 591 személynek folyósította a havi nyugdíjat, 649 287-en pedig készpénzben vették át a posta közvetítésével. Egy évre rá már fordult a kocka: 788 688 járandóságot számlára utaltak át, 523 569-et pedig készpénzben fizettek ki. Ez a trend az elkövetkező években is folytatódott, s idén augusztusban a biztosító már 949 127 járandóságot folyószámlára, 409 708-at pedig postai úton fizetett ki. Ráadásul nyáron a aSP-hez további 4200 új kérvény érkezett – ennyi ügyfél kérte, hogy ezentúl bankszámlára folyósítsák a havi nyugdíjat.

Nem kamatozik

Amikor egy nyugdíjas folyószámla nyitását fontolgatja, először is tudatosítania kell, hogy az nem a megtakarítások kamatoztatására szolgál. Az egyszerű számlákon a kamatlábak manapság nagyon alacsonyak, a nullához közelítenek, úgyhogy az itt elhelyezett pénz az inflációt figyelembe véve veszít az értékéből. „Ezért az ügyfeleknek azt szoktuk tanácsolni, hogy a folyószámlájukon csak akkora összeget hagyjanak, mely elengedhetetlen a szokott kiadások fedezésére, illetve némi kisebb tartalékot. A maradékot tanácsos átcsoportosítani valamilyen spórolásos vagy olyan termékbe, melynek magasabb a kamata. Ugyanakkor mindig óvatosnak kell lenni, s a konkrét lépés előtt inkább kérjük ki szakember véleményét” – nyilatkozta Martin Švidroň, a Finančná Hitparáda pénzügyi tanácsadó portál munkatársa.

Reklám vagy segítség?

Szlovákiában az átlagnyugdíj 425 euró körül mozog, s ilyen alacsony összegnél a számlavezetésért kért pár eurós kezelési költség is túl sok lehet. Éppen ezért a konkrét számlatípus kiválasztását nem szabad elhamarkodni, az egyes termékeket alaposan össze kell hasonlítani, mert évente így több tíz eurót lehet megspórolni.

Martin Švidroň szerint egyes pénzintézetek a szeniorok számára speciális szolgáltatáscsomagokat alakítottak ki, melyeket általában nagyon gyorsan és egyszerűen lehet létrehozni. Rendszerint elég hozzá felmutatni a személyazonossági igazolványt és a Szociális Biztosító határozatát a jóváhagyott havi nyugdíjról. „Vannak olyan csomagok, melyek sok szolgáltatást tartalmaznak, melyek valóban megkönnyítik a nyugdíjasok életét, de akadnak olyanok is, melyek inkább az egyes bankok reklámfogásának számítanak, és a kínált csomagok alig tartalmaznak valamit. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy minden egyes pluszműveletért, melyet az adott csomag már nem tartalmaz, az időszerű árjegyzék szerint külön illetéket kell fizetni” – magyarázta a Finančná Hitparáda szakértője.

Léteznek speciális szeniorszámlák, de ez sokszor csak marketingfogás, s végső soron az így nevezett termék nem feltétlenül előnyös a nyugdíjasok számára. „Egy nyugdíjasnak olykor jobban megérheti egy szokványos szolgáltatáscsomag, melynél a bankok – bizonyos feltételek teljesítés után – elengedik a havi illetéket. Néhány bankban elég azt a feltételt teljesíteni, hogy minden hónapban megérkezik az ügyfél számlájára egy bizonyos összeg. Az átlagnyugdíjat kapó idős személynek ez a feltétel nem okozhat problémát” – tette hozzá a független szakértő.

Először számoljon!

Univerzális, legjobb folyószámla nem létezik, ezért mielőtt a bankban bármit is aláírnánk, tanácsos havi összegzést készíteni. Ez azt jelenti, hogy számba kell venni az összes tranzakciót, melyet rendszerint egy hónap leforgása alatt megvalósítunk: hányszor utalunk át pénzt, mennyi állandó átutalási parancsra van szükségünk, fizetünk-e kártyával, a bankautomatából milyen gyakran veszünk ki készpénzt, másik bank automatáját szoktuk-e használni, illetve szoktunk-e online vásárolni. Minden egyes tranzakció mellé jegyezzük fel azt is, mit hányszor használunk havonta. „Miután elkészítettük ezt a listát, mutassuk meg a kiválasztott bankban, s ne féljünk rákérdezni, hogy az így összeállított folyószámláért, illetve szolgáltatáscsomagért havonta mennyi kezelési költséget számláznának. Utána menjünk el más bankokba is, ott is kérjünk árajánlatot, majd hasonlítsuk össze, és e piackutatás eredménye alapján hozzuk meg a végleges döntést” – ajánlotta Švidroň.

Fontos szempont lehet az is, hogy a lakhelyünkhöz melyik bank kirendeltsége és bankautomatája van a legközelebb. Különösen a közvetlenül a bankban elvégzett műveletekre kell figyelni . Általános szabály, hogy a bankban kért tranzakciók drágábbak, ezért aki jobban szeret személyesen intézkedni, illetve az internetes átutalások helyett inkább személyesen szereti felkeresni a pénzintézetet, akkor ennek megfelelő terméket kell találni.

Szakértők szerint a havi összegzés elkészítése azért fontos, mert a folyószámlákhoz csatolt szolgáltatáscsomagok nagyon eltérők, mindegyik csak bizonyos tranzakciót tartalmaz, azok száma is eltérő, némelyik művelet korlátozott is lehet, és amint az előfizetett csomagon felül végzünk el valamilyen műveletet, azt kiszámlázzák. Akinek nincs ideje vagy nem áll módjában összehasonlítani a bankok ajánlatait, pénzügyi tanácsadóhoz fordulhat, illetve létezik több olyan díjmentes internetes portál, mely ezt az összehasonlítást elvégzi az ügyfelek helyett. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?