Visszatérünk a sarki henteshez, zöldségeshez?

Az utóbbi napokban, hetekben kirobbant húsbotrányok nyomán immár a szlovákiai fogyasztók is kezdenek elővigyázatosabban vásárolni. Átmenetileg máris növekedett a mindig friss árut kínáló kis hentesüzletek forgalma. A szakhatóságok a kiróható büntetés összegének növelését szorgalmazzák.

A szlovákiai vásárlók már állítólag elővigyázatosabban vásárolnak, amióta a sajtóban is napvilágot láttak a hírek arról, hogy egyes marketekben miként csomagolták át vagy árusították akciós termékként a lejárt szavatosságú húsokat, pácolták, esetleg grillezték a megsemmisítésre szánt húskészítményeket. A rossz hírnévbe keveredett üzletláncok dolgozói szerint a vevők bizalmatlanabbak, gyakrabban kérdeznek rá a szavatossági időre, sőt a gyártóra is. Vannak, akik szagpróbának is alávetik a terméket, mielőtt bevásárlókosarukba tennék azt, sőt, olyanok is, akik szándékosan felsértik, feltépik az előhűtött vagy mélyhűtött termék védőcsomagolást, hogy meggyőződjenek arról, a kiszemelt áru valóban friss, fogyasztásra alkalmas. Egyes felmérések szerint a fogyasztók kezdik ismét felfedezni a kis hentesüzleteket is, amelyek a multik megjelenése után egzisztenciális bizonytalanságba kerültek. A húsbotrány kirobbanása óta eltelt idő rövidsége miatt azonban nem lehet tudni, hogy a hentesüzletek forgalomnövekedése csak átmeneti, vagy tartós lesz-e.

50 millió koronás bírságot szorgalmaznak

A szlovák szakhatóságok az esetek ismétlődése miatt a bírságok növelését szorgalmazzák. Simon Zsolt földművelésügyi miniszter a jelenleg kiszabható büntetést 50 millió koronára emelné, mivel az 1 millió koronának – legalábbis egyes üzletláncok magatartása enged erre következtetni – már nincs nevelő, elriasztó hatása.

Simon kezdeményezése nem egyedi, hasonló mértékű bírságnövekedést helyeztek kilátásba – hasonló okoknál foga – a cseh szakhatóságok is, amelyek szeptemberben figyeltek fel először az újracsomagolt bűzlő húsokra és húskészítményekre, a penészedő szalámikra valamint a romlott sajtokra.

Az ellenőrök azután „fogtak szagot”, hogy a Jindřichův Hradec-i Hypernovában egereket és egérürüléket észleltek az élelmiszerrészlegen. A České Budějovice-i Julius Meinl marketben lejárt szavatosságú füstölt hentesárut szagtalanítottak ecettel, majd átcsomagoltak. A penészedő sajtokat itt és a helyi Kauflandban úgy „frissítették”, hogy az árulkodó jeleket levágták, a sajtot étolajjal bevonták majd ismét pultra tették. Az átfogó ellenőrzés során rossz árnyék vetődött az Albert, Kaufland, Billa, Delvita, Tesco és az Interspar boltjaira is. Két esetben rendőrségi vizsgálat is megindult. Miután a cseh kereskedelmi felügyelőség az ellenőrzött szubjektumok felénél észlelt törvénysértést vagy súlyos hiányosságot, Petr Zgarba földművelésügyi miniszter a múlt héten bejelentette: szorgalmazni fogja a kiszabható bírság emelését a jelenlegi 3 millió koronáról 50 millió koronára. Az előbbi ugyanis a nagy üzletláncokat nem ösztönzi a törvénysértő magatartás felszámolásába. A három millió koronás bírságot az Ahold 40 perc alatt beszedi a vásárlóktól – élt a hasonlattal a cseh miniszter.

Bezárással fenyegetett boltok

Simon Zsolt a bírságnövelésen túl a jelenleg már tárcaközi egyeztetésen lévő törvénymódosításba bedolgoztatná a boltok működési engedélyének megvonását is, ha azok háromszor egymás után súlyos hibát, durva törvénysértést követnek el. Czajlik Katalin miniszteri szóvivő pontosított: nem a vétlen boltosokat akarják így büntetni. A cél szavatolni, hogy a fogyasztók a szabványoknak megfelelő és egészséges élelmiszerekhez jussanak. Hasonlóképpen vélekedik Jozef Horváth, a gazdasági tárca kereskedelmi és fogyasztóvédelmi főosztályának vezetője is. Azonban szerinte a durva szabály- és törvénysértéseket egyértelműen definiálni kell majd a készülő jogszabályban. A törvénymódosítás vélhetőleg novemberben a kormány elé kerül, és előreláthatólag az év elején tárgyal majd róla a törvényhozás.

Lakossági bejelentéseket várnak

A húsbortány kapcsán többféle vélemény is napvilágot látott: Egyesek azt hangoztatják, hogy nem új jelenség lépett fel a boltokban, csak ezt eddig figyelmeztetéssel, helyszíni bírsággal oldották meg, most pedig a hatóság példát akart statuálni. A szlovák élelmiszerbiztonsági szervek – a cseh fogyasztóvédőkhöz hasonlóan – cáfolják az állítást, miszerint eddig elnézőbbek lettek volna a törvénysértőkkel szemben, s érvként az ellenőrzési és bírságstatisztikákat hozzák fel. Jozef Bíreš, az élelmiszerbiztonságért felelős Állat-egészségügyi Felügyelet központi igazgatója kilátásba helyezte, hogy ellenőreik a hús után a sajtokat és a joghurtokat is górcső alá veszik. Cseh és szlovák megfigyelők egybehangzó véleménye szerint fokozott ellenőrzésnek kellene alávetni a marketekben árusított zöldséget és gyümölcsöt is. Sok helyen ugyanis olyan árut kínálnak akciós áron, amelyet már egyáltalán nem szabadna forgalmazni.

Simon Zsolt szakminiszter ismételten arra buzdította a vásárlókat, hogy ne haladjanak el szó nélkül a törvénysértések mellett. Ha az élelmiszerekkel, élelmiszert árusító boltokkal kapcsolatban törvénysértő magatartást észlelnek, akkor azt közvetlenül az élelmiszerbiztonságért felelős szakhatóságnak tolmácsolják, amely minden bejelentést kivizsgál. Az éjjel-nappal hívható üzenetrögzítős telefon száma a következő: 02/6542-6320. Az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos észrevételeiket a földművelésügyi minisztérium honlapján (www.mpsr.sk) is közzétehetik. Az egyéb árucikkek, szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos kifogásokat a fogyasztóvédelmi felügyelőség központi internetes címén ([email protected]), illetve a területileg illetések kirendeltségén tehetik meg. A SOI fogyasztóvédelmi szakosztályának telefonszáma a következő: 02/ 5827-2217, 5827-2225 vagy 5827-2230. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?