A Királyrév mellett található szivattyúállomásnál ötszáz homokzsákot készítettek el szükség esetére
Egyelőre nem fenyeget az árvíz a Fekete-víznél
Folyamatosan emelkedik a Fekete-víz szintje, de a királyréviek nem tartanak attól, hogy elönti a falut az árvíz. A 2006-os katasztrófa óta új gátak épültek, a régieket megerősítették.
Egyelőre nyugodt a helyzet a Fekete-víz partján Királyrév környékén. A falu szélén található szivattyúállomásnál óránként 2 cm-t emelkedik a folyó szintje. A berendezés kezelője elmondta, általában 150-160 cm magas a víz szintje, most lassan közelít a 250 cm-es magassághoz. A tetőzés péntekre várható, de szinte biztos, hogy nem fogja elérni az eddigi legmagasabb szintet, a 2006 áprilisában mért 464 cm-t. A helyiek visszaemlékezései alapján a falut akkor körbevette a víz, a Fekete-víz két helyen szakította át a gátat, összesen 1383 hektárnyi területet öntött el. Voltak utcák, ahol a pincék mellett a házakban, lakásokban is nagyjából fél méteres víz állt. Azóta Nádszeg és Alsószeli felé is épült gát vagy megerősítették a meglévőket. A Vág Menti Árvízvédelmi Vállalat (Povodie Váhu) alkalmazottai a napokban homokzsákokat készítettek el a szivattyúállomásnál, hogy szükség esetén felhasználhassák. Ahogy annak kezelője fogalmazott, a „Duna az isten”, minden azon múlik, hogy ott mennyire lesz lassú vagy gyors az apadás, mennyire tudja elvezetni a Vág vizét, illetve mennyire bírja el a Vág, a Kis-Duna és a többi mellékág a lezúduló víztömeget.
Marián Bocák, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) szóvivője ezzel kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a Duna folyamatban lévő tetőzésének hatása a Vág alsó szakaszán a visszaduzzasztásban nyilvánul meg, ami a mellékfolyók áramlási sebességében is érzékelhető.
„A Királyi vízerőmű szintje közel van a minimális szinthez, de meg kell jegyezni, hogy a vízerőmű nem játszik alapvető szerepet a víztározás szempontjából. A Vágon lévő vízlépcső vízhozamának kezelése jelenleg a lehető legnagyobb mértékben a hidrológiai helyzettől függ. A védőgátakon állandó felügyeletet végezünk, az árvízhelyzet miatt megerősítettük a járőrözést”
– közölte. A gátak állapotáról elmondta, a védőgátakat úgy építik meg, hogy ellenálljanak a hosszabb távú árvizeknek. A buzgárok okozhatnak további problémát az árvíz utáni apadáskor, ezek hatására meghibásodhat a gát.
„Buzgárok bárhol előfordulhatnak, éppen a korai felismerésük miatt van szükség a gátak folyamatos ellenőrzésére, hogy időben végrehajthassuk a szükséges intézkedéseket a megszüntetésükhöz”
– hangsúlyozta. A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat az árvízvédelmi tervvel összhangban teszi a dolgát, alkalmazottai az aktuális helyzet alapján hajtanak végre intézkedéseket. A szóvivő hozzátette, fontos a belvizek kezelése is, ezt szivattyútelepek biztosítják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.