Változó arcát mutatja a Dunának

Pozsony. Bő egy hete adták át Pozsonyban a főváros sorrendben negyedik bevásárlóközpontját, a Shopping Palace komplexumot. Az 50 millió eurót érő 3 szintes központ 55 ezer négyzetméternyi vásárlóterülettel várja a látogatókat. Ám ez csupán szerény invesztíció a Pozsonyban mind aktívabb ingatlanpiaci társaságok tervezett beruházásainak sorában.

Az új központok megépültével néhány év múlva már nem csupán a pozsonyi vár lesz a főváros egyik szimbólumaPavol Funtál felvételeHa megvalósulnak a több 10 milliárd koronára rúgó elképzelések, akkor Pozsony végre nem fordít hátat a Dunának, hanem a budapestihez hasonló kiépítettségűvé varázsolja legalább a folyam mindkét partját. A londoni Docklands negyed revitalizációjában is jeleskedő ír Ballymore Properties például 10 milliárd koronát szán egy Duna parti épületkomplexum megvalósítására. A J and T Global társaság River Park elnevezésű „város a városbant” épít: 43 ezer négyzetméteren 340 lakást és 28 ezer négyzetméternyi irodahelyiséget építenek, a komplexumot pedig az 5 csillagos Kempinski szálló teszi teljessé. Minderre 4 milliárd koronát szánnak, a pozsonyi vár alatti térség rehabilitálására és fejlesztésére pedig egyenesen 5 milliárd koronát különítenek el, emellett a Duna egyik holtágánál lakóparkot építenek 400 millió koronáért. A J and T a felsoroltakon kívül a pozsonyi kikötő tőszomszédságában 3,5 hektárnyi területen multifunkciós épületkomplexumot valósít meg. A tervezett épületegyüttes mellett áll a Szlovák Nemzeti Színház 1986 óta épülő, ám pénzhiány miatt évek óta be nem fejezett sziluettje, amelynek befejezésére a nemzetközi gyökerű, New York-i székhelyű Trutheim Invest 800 millió koronát áldoz. Egyébként a Trutheim egyik kulcsszereplője, a görög származású Eric Assimakopoulos 2,3 milliárd koronáért idén megvásárolta Pozsony egyik legelőkelőbb szállodáját, a frissen felújított SAS Radisson Carltont. A magyar-kanadai TriGránit 2,9 milliárd koronáért már megépítette a Polus City Center bevásárlóközpontot, amely két irodaházzal bővült, egyenként 1,1 és 1,2 milliárd koronáért. Emellett Pozsony-Újvárosban új adminisztratív-kereskedelmi központot is épít, amely többek között 5 darabból álló, 9 emeletes, egymással összeköttetésben lévő épületből tevődik össze – mindezt közel 6 milliárd koronáért valósítja meg. Végezetül gyökeresen megváltozik a főváros központi autóbusz-pályaudvarának és központi vasútállomásának környéke is. A HB Reavis Group révén a buszállomás térségében 60 ezer négyzetméteren iroda- és lakóházak nőnek ki a földből, mintegy 8 milliárd koronáért, decemberben pedig a társaság átadja a 2,1 milliárd koronáért 1 hektárnyi területen megvalósuló Apollo Business Center elnevezésű irodakomplexumát. A ciprusi partnerére támaszkodó I. P. R. Slovakia a központi vasútállomás előterében adminisztratív központ építését tervezi, amelyet egy 12 emeletes szálloda, üzletközpont, kilátótorony, szupermarket és szabadidőzóna tesz teljessé – a beruházás együttes volumene egyelőre nem ismert.

Az imént felsoroltak a bal parti városrészt érintik, Pozsony főpolgármesteri hivatala pedig a Duna jobb partjának, Ligetfalu városrésznek a kiépítését szorgalmazza. Az általa meghirdetett nyilvános pályázat győztese, a Markrop tervezőiroda Bécs, Budapest, Prága és Párizs rakparti arculatát mintául véve tervezte meg a Duna partjának beépítését. Ám Budapesttől és Prágától eltérően a ligetfalui partszakasz épületeit nem szánják közvetlenül a folyam partjára. Az épületkomplexum, melynek ára egyelőre nem ismert, egy nagy sportstadiont, irodaházakat, lakóházakat, üzleteket foglal magába, közvetlenül a Duna partján pedig sétány vezet majd. Sőt, a Dunán két, félig művileg kialakított szigetet is terveznek, amelynek döntően zöldövezeti funkciója lesz. Mindezek a beruházások együttesen látványosan átszabják Pozsony arculatát, bár lehet, hogy nem mindig előnyére. A szlovák fővárosnak ugyanis szinte példátlan módon 1994 óta nincs főépítésze, ezért az egységes benyomást, a harmonikus koncepciót senki sem garantálja. (hn, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?